Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

Πήρε το ντέρμπι και το χάλκινο στο βόλεϊ η Αργεντινή

Η Αργεντινή επικράτησε 3-2 σετ της Βραζιλίας και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Μετά από σπουδαίο ματς ανάμεσα σε δύο παραδοσιακούς αντιπάλους, η Αργεντινή νίκησε με 3-2 σετ την Βραζιλία και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο βόλεϊ Ανδρών.

Η «αλμπισελέστε» πήρε το πρώτο σετ με 25-23 ωστόσο στη συνέχεια βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, χάνοντας τα δύο επόμενα με το ίδιο σκορ (25-20).

Παρ' όλα αυτά, οι παίκτες του Μαρσέλο Μέντες ισοφάρισαν στο τέταρτο (25-17) και εντέλει έφτασαν στη μεγάλη νίκη στο τάι μπρέικ, με 15-13.

Αυτό ήταν το δεύτερο χάλκινο μετάλλιο για τους Αργεντίνους, καθώς είχαν κατακτήσει και ένα το 1988, στη Σεούλ. Και τότε, τα είχαν καταφέρει χάρη σε ένα 3-2 επί των Βραζιλιάνων!