Χάντμπολ

Οριακή πρόκριση για Νέα Ιωνία

Έστω και οριακά, η Νέα Ιωνία νίκησε 23-22 στη Βέροια την τοπική ομάδα και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου χάντμπολ γυναικών, όπου και θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

Η Νέα Ιωνία νίκησε στα τελευταία λεπτά 23-22 τη Βέροια στην ημαθιώτικη πρωτεύουσα στον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου χάντμπολ γυναικών και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

Στο πρώτο μέρος, οι Βεροιώτισσες ισοφάρισαν το προβάδισμα των φιλοξενούμενων και προηγήθηκαν και 13-12 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ν. Ιωνία μπήκε δυναμικά και η Κεπεσίδου Ν. έκανε το 14-15, αλλά και πάλι η Βέροια προηγήθηκε με 17-16. Από ‘κει και έπειτα, δύο ισοφαρίσεις έκαναν «θρίλερ» την αναμέτρηση.

Στο 56:17 η Τζούρισιτς έκανε το 22-22 και η Χοτοκουρίδου λίγο αργότερα απέκρουσε πέναλτι της Νέας Ιωνίας. Το τελικό 22-23 ήρθε να διαμορφώσει η Φράγκου στο 58:45.

Πρώτη σκόρερ για τη Βέροια η Βασιλειάδου με 8 γκολ, ενώ η τερματοφύλακας, Χοτοκουρίδου βρέθηκε σε εξαιρετική βραδιά. Από τις φιλοξενούμενες, η Φράγκου πέτυχε 6 τέρματα.

Πεντάλεπτα: 1-3, 4-4, 7-8, 10-11, 12-12, 13-12 (ημχ.), 14-15, 17-16, 18-18, 19-19, 21-22, 22-23

ΒΕΡΟΙΑ 2017 (Χαραλαμπίδης): Χοτοκουρίδου, Τσαουσίδου 2, Τζούρισιτς 6, Καραμπατζάκη, Ανθίτση 2, Καραχαρίση 2, Μπασμά, Τσιτλακίδου, Γεωργιάδου 1, Βασιλειάδου 8, Μάστακα 1, Δελησάββα, Πιτούλια, Τηλαβερίδου

ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ (Δανήλος): Κεπεσίδου Μ., Μανιά 5, Φράγκου 6, Αργυροπούλου, Καραμάνου, Καρέλα, Κολλύρη, Ντιμτσούδη, Κεπεσίδου Ν. 4, Βασιλείου 3, Ζένελι 3, Νταμπέφσκα 2, Χριστοπούλου, Ζηνωνίδου, Χρυσοκέντη, Σακιζλή

Δίλεπτα: 4 – 3, Πέναλτι: 3/3 – 2/4