Κολύμβηση

Παγκόσμιος Γιαννιώτης!

Το χρυσό μετάλλιο στα 10χλμ. ανοιχτής θάλασσας κατάκτησε ο Σπύρος Γιαννιώτης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου που διεξάγεται στη Βαρκελώνη.

Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου έχασε το μετάλλιο στο νήμα μένοντας τέταρτος. Όμως δεν τα παράτησε και ένα χρόνο μετά δικαιώθηκε πανηγυρικά. Ο Σπύρος Γιαννιώτης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 10 χλμ. ανοιχτής θάλασσας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου που διεξάγεται στη Βαρκελώνη.

Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε χρόνο 1:49:11,0 και επανέλαβε την επιτυχία που είχε σημειώσει το 2011 στη Σαγκάη. Δεύτερος ήταν ο Γερμανός Τόμας Λουρτς και τρίτος ο Τυνήσιος Ουσάμα Μελούλι.

Ο έτερος Έλληνας αθλητής της κούρσας, ο Αντώνης Φωκαΐδης, αναδείχθηκε 30ος με χρόνοπ 1:50:20,7.