Βόλεϊ

Πανηγυρικά στους «32» ο Ολυμπιακός

Δεν άφησε περιθώρια και ελπίδα στον Πορφύρα ο Ολυμπιακός, νικώντας 3-0 σετ στου Ρέντη και στο δεύτερο μεταξύ τους ματς για τους «32» του Challenge Cup βόλεϊ, παίρνοντας μία πανηγυρική πρόκριση.

Ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα 3-0 σετ στου Ρέντη τον Πορφύρα στον δεύτεροι μεταξύ τους αγώνα για τους «32» του Challenge Cup βόλεϊ γυναικών και, σε συνδυασμό με το ίδιο σκορ στην πρώτη αναμέτρηση στο ίδιο γήπεδο πριν δύο εβδομάδες, πήρε μια πανηγυρική πρόκριση για τους «16» της διοργάνωσης.

Επόμενος αντίπαλος των «ερυθρόλευκων» η ισραηλινή Χάποελ Κφαρ Σαμπά. Το πρώτο παιχνίδι θα γίνει το διάστημα 3-5/12 στου Ρέντη και ο επαναληπτικός στις 19 του ίδιου μήνα στο Ισραήλ.

Πρόσωπα του αγώνα ήταν η 14χρονη πασαδόρος του Ολυμπιακού, Θεοδώρα Φουμάκη, η οποία πήρε χρόνο συμμετοχής από τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, αλλά και η 19χρονη κεντρική του Πορφύρα, Αναστασία Ποντικάκη, που πέτυχε 6 πόντους, ερχόμενη από τον πάγκο.

Αν και η πρόκριση είχε κριθεί στο 2-0 σετ, ο Πορφύρας δεν παράτησε το παιχνίδι και είχε την ευκαιρία να κατακτήσει το τρίτο, όταν και προηγήθηκε με 16-12, αλλά ο Ολυμπιακός με τέσσερις συνεχόμενες επιθέσεις της Χίπε, που είχε 21 πόντους συνολικά, πήρε τον έλεγχο του σετ και την πανηγυρική πρόκριση.

Τα σετ: 25-13, 25-18, 25-22

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 1 άσσο, 47 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του Πορφύρα προήλθαν από 3 άσσους, 33 επιθέσεις και 17 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Σκοτ 6 (3/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λαμπρούση 11 (9/14 επ., 2 μπλοκ), Καλανταρίδου 9 (7/26 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 27% άριστες), Χριστοδούλου 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Χίπε 21 (21/43 επ.), Ζακχαίου 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 100% υπ. - 50% άριστες), Κακουράτου (λ, 67% υπ. - 67% άριστες), Φουμάκη, Τοτσίδου 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 38% άριστες)

ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Γιοβάνη 13 (13/33 επ.), Θαλασσινού 7 (7/19 επ., 35% υπ. - 22% άριστες), Γκενγκενμπάχερ 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Φωτεινού 1 (1/5 επ.), Μεταξά 3 (3/13 επ.), Δραγουμάνου 4 (4/25 επ., 43% υπ. - 29% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 41% υπ. - 25% άριστες), Γκούρα, Ράπτη, Ποντικάκη 6 (4/6 επ., 2 άσσοι)