Europa Conference League

Κλείδωσε κορυφή με «τεσσάρα» η Κοπεγχάγη - Ήττα-σοκ από Μούρα και… μπλέξιμο για Τότεναμ

Η Κοπεγχάγη ξέσπασε με 4-0 στη Λίνκολν και, εκμεταλλευόμενη την ισοπαλία ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Σλόβαν, τσέκαρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Europa Conference League. Δείτε όλα τα αποτελέσματα.

Εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία στην Μπρατισλάβα και «πέταξε» για την επόμενη φάση του Europa Conference League η Κοπεγχάγη!

Οι Δανοί επιβλήθηκαν 4-0 της Λίνκολν στο Γιβραλτάρ και σφράγισαν εμφατικά το εισιτήριο για τους « 16», διατηρώντας το +4 από ΠΑΟΚ και Σλόβαν μια αγωνιστική πριν το φινάλε των ομίλων.

Στην πρώτη της καλή στιγμή στο ματς, στο πέμπτο μόλις λεπτό, η Κοπεγχάγη άνοιξε το σκορ, ενώ δύο λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματά της.

Το ματς μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία, με τον Μπέβινγκ να κάνει το 3-0 στο 63’ και τον Γιοχάνεσον να διαμορφώνει το αποτέλεσμα στο 73’.

ΣΤ’ όμιλος

Η 5η αγωνιστική:
Λίνκολν-Κοπεγχάγη 0-4
(5’ Γιόχανεσον, 7’ Λέραγκερ, 63’ Μπόβινγκ, 73’ Χόιλουντ)

Α’ όμιλος

Νίκη χωρίς βαθμολογική σημασία πήρε η Ελσίνκι με 1-0 απέναντι στην Αλασκέρτ.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Τανάκα, ενώ οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στη διοργάνωση χωρίς βαθμό.

Ε’ όμιλος

Με συναρπαστικό τρόπο κράτησε την κορυφή η Φέγενορντ που ήρθε ισόπαλο 2-2 με τη Σλάβια στην Πράγα.

Οι Τσέχοι προηγήθηκαν δύο φορές, ωστόσο ο Ολλανδικός σύλλογος ισοφάρισε ισάριθμες παρότι αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 36'! ΄

Χρυσός σκόρερ ήταν ο Ντέσερς, ο οποίος διαμόρφωσε το 2-2 με γκολ στις καθυστερήσεις.

Στο παιχνίδι της πρόκρισης, έναν βαθμό πίσω από τη Σλάβια, έμεινε η Ουνιόν, που επικράτησε 1-0 της Μακάμπι Χάιφα στο Ισραήλ.

Μακάμπι Χάιφα-Ουνιόν Βερολίνου 0-1

Σλάβια Πράγας-Φέγενορντ 2-2
(12' Ολαΐνκα, 66' Κούτα - 31', 90+3' Ντέσερς)

Ζ’ όμιλος

Τρομερό στραπάτσο για την Τότεναμ στη Σλοβενία!

Η Μούρα πήρε μεγάλη νίκη (την πρώτη της στον όμιλο) με 2-1 επί του λονδρέζικου συλλόγου, με γκολ στο 94' και έφερε τα πάνω κάτω στον όμιλο.

Η Ρεν -που έχει εξασφαλίσει την κορυφή του ομίλου- ισοφαρίστηκε σε 3-3 από τη Φίτεσε στο 90', με τον ολλανδικό σύλλογο να ισοβαθμεί με την Τότεναμ στη δεύτερη θέση.

Μούρα-Τότεναμ 2-1
(11' Χόρβατ, 90+4' Μαρόσα - 72' Κέιν)

Ρεν-Φίτεσε 3-3
(9', 39', 69' Λαμπόρντ - 43' Χουισμάν, 74' Μπάουτινκ, 90' Οπέντα)

Η’ όμιλος:

Πήρε τον βαθμό στην έδρα της Καραμπάκ η Ομόνοια με 2-2.

Ο κυπριακός σύλλογος προηγήθηκε στο φινάλε του ημιχρόνου, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με αυτογκόλ και προηγήθηκαν στο 88'. Η Ομόνοια δεν... μάσησε από την ανατροπή και πήρε τον βαθμό με γκολ του Γκόμεζ στο 90'.

Καϊράτ-Βασιλεία 2-3
(23’ Βάγκνερ Λοβ, 56’ Χοβνανισιάν – 45’ πεν. Καμπράλ, 69’ Ζεγκροβα, 73’ Κασάμι)

Καραμπάκ-Ομόνοια 2-2
(49' αυτ. Ψάλτης, 88' Αντράντε - 43' Ντουρίς, 90' Γκόμεζ)