Europa Conference League

Συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις η Ρόμα - Προσγείωσε την Ανόρθωση η Παρτιζάν

Την 6η σερί νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις πανηγύρισε η Ρόμα, που συνέτριψε 5-1 εντός την ΤΣΣΚΑ Σόφιας. Με το… αριστερό η Ανόρθωση, ηττήθηκε 0-2 εντός από την Παρτιζάν.

Φουριόζα έχει μπει στη σεζόν η Ρόμα, που «πάτησε» την ΤΣΣΚΑ Σόφιας (5-1 εντός) και ξεκίνησε ιδανικά τη φάση των ομίλων του Europa Conference League.

Στη Λευκωσία, η Ανόρθωση υποτάχθηκε στην Παρτιζάν και υποχρεώθηκε σε μια ήττα-μαχαιριά (0-2).

Ρόμα-ΤΣΣΚΑ Σόφιας 5-1
Στο «Ολίμπικο», οι Βούλγαροι πάγωσαν τους γηπεδούχους, καθώς προηγήθηκαν στο 10’ με τον Κάρεϊ. Παρ’ όλα αυτά, οι Ρωμαίοι δεν πτοήθηκαν: έμειναν πιστοί στο πλάνο τους και το ανέτρεψαν πριν καν βγει το ημίχρονο (25’ Πελεγκρίνι, 38’ Ελ Σαράουι). Με 3 τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο (62’ Πελεγκρίνι, 82’ Μαντσίνι, 84’ Εϊμπραχαμ), η ομάδα του Μουρίνιο έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή της και πανηγύρισε την 6η νίκη της σε ισάριθμους επίσημους αγώνες.

Ανόρθωση-Παρτιζάν 0-2
Στο «ΓΣΠ» της Λευκωσίας, η Παρτιζάν έδειξε τις διαθέσεις της και προσγείωσε απότομα την Ανόρθωση. Οι Σέρβοι μπήκαν μπροστά στο 42’ με τον Μενίγκ, ενώ σφράγισαν το διπλό τους στο 68’ με τον Ρικάρντο Γκόμες.

Ράντερς-Άλκμααρ 2-2
Πολύ σκληρή για να πεθάνει αποδείχθηκε η Ράντερς, που πίκρανε την Άλκμααρ στη Δανία. Οι Ολλανδοί προηγήθηκαν δύο φορές με Κλάσι (24’) και Παυλίδη (34’), ωστόσο οι γηπεδούχοι ανταπέδωσαν (27’ Πίσινγκερ, 68’ Γκρέιβς).

Μπόντο Γκλιμτ-Ζόρια 3-1
Στη Νορβηγία, η Μπόντο Γκλιμτ χρειάστηκε 12 λεπτά για να καθαρίσει τη Ζόρια. Σάλτνες (48’) και Σολμπάκεν (49’) έδωσαν «αέρα» δύο τερμάτων στους γηπεδούχους μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, ενώ ο Πελεγκρίνο έγραψε το 3-0 στο 60’. Το μοναδικό που άλλαξε μέχρι το φινάλε του αγώνα ήταν η μείωση του σκορ στο 90’ με τον Γκρόμοφ.

Γιάμπλονετς-Κλουζ 1-0
Σημαντική νίκη για τη Γιάμπλονετς, που επιβλήθηκε 1-0 της Κλουζ στην Τσεχία. Το μοναδικό τέρμα ήρθε με πέναλτι του Πιλάρ στο 52’ κι ενώ οι Ρουμάνοι αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο για 40 περίπου λεπτά λόγω αποβολής του Κάμορα.