Europa Conference League

Σούπερ Κοπεγχάγη στην Μπρατισλάβα - «Κόλλησαν» Ρεν-Τότεναμ

Η Κοπεγχάγη πέρασε με το εμφατικό 3-1 από την έδρα της Σλόβαν Μπρατισλάβας, ξεκινώντας με νίκη στον όμιλο του ΠΑΟΚ. Έμειναν στο 2-2 Ρεν και Τότεναμ.

Εμφατικό ξεκίνημα για την Κοπεγχάγη! Οι Δανοί πέρασαν από την έδρα της Σλόβαν Μπρατισλάβας, επικρατώντας 3-1 και ξεκίνησαν με το δεξί στον 6ο όμιλο, όντας παρέα με τον ΠΑΟΚ στην κορυφή της βαθμολογίας. Παράλληλα, η ήττα της Σλόβαν… φτιάχνει τον «δικέφαλο του βορρά» αφού υποδέχεται την ομάδα από την Μπρατισλάβα στην Τούμπα την ερχόμενη αγωνιστική και αν την κερδίσουν θα φτάσουν στους 6 βαθμούς αποκτώντας πλεονέκτημα για την πρόκριση από νωρίς.

Σλόβαν Μπρατισλάβας-Κοπεγχάγη 1-3

Ο Γουίντ στο 18’ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με τον Χέντι στο 21’ να κάνει το 1-1. Ο Στέιτζ στο 41ο λεπτό έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Κοπεγχάγη, σημειώνοντας το 2-1. Ο Γουίντ χτύπησε ξανά στο 68’ διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Ελσίνκι-Λίντσερ 0-2

Στο 17’ ο Μαρέσιτς άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Μονσάιν στο 89ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

Φλόρα Ταλίν-Γάνδη 0-1

Στο 54’ ο Λέμαϊτς άνοιξε το σκορ για την Γάνδη, με το σκορ να παραμένει ως είχε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Σλάβια Πράγας-Ουνιόν Βερολίνου 3-1

Ο Μπα στο 18’ άνοιξε το σκορ για την Σλάβια, με το έργο της Ουνιόν να γίνεται ακόμη πιο δύσκολο, όταν στο 40’ ο Τζέκελ άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες καθώς δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 70’ ο Μπέρενς έφερε το ματς στα ίσα, με τον Κούχτα στο 84’ να δίνει εκ νέου προβάδισμα στην Σλάβια και τον Σραντζ στο 88’ να διαμορφώνει το τελικό 3-1.

Ρεν-Τότεναμ 2-2

Ο Μπαντέ στο 11’ έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του δίνοντας προβάδισμα στην Τότεναμ, με τον Ταϊτ στο 23’ να φέρνει στα ίσα το ματς. Στο 72’ ωστόσο ο Λαμπόρντ έγραψε το 2-1 για να έρθει ξανά στο 74’ η Τότεναμ να ισοφαρίσει με τον Χόϊμπιερ.

Μούρα-Φίτεσε 0-2

Ο Τρόνσταντ στο 30’ άνοιξε το σκορ για την Φίτεσε για να έρθει στο 69’ ο Νταρφαλού να κάνει το τελικό 2-0.

Καραμπάγκ-Βασιλεία 0-0

Οι δυο ομάδες κόλλησαν στο μηδέν σε ένα παιχνίδι που είχε φάσεις άλλα έλειψε μόνο το γκολ.