Super League 2

Διαγόρας 4x4, ένα και καλό για τα Χανιά

Έχει πάρει φόρα ο Διαγόρας, ο οποίος επικράτησε 1-0 της Ιεράπετρας στη Ρόδο, ενώ τα Χανιά πέρασαν με το ίδιο σκορ από τη Δράμα, επικρατώντας της Δόξας με ωραίο γκολ του Βασιλόγιαννη.

Είναι στα high του ο Διαγόρας. Η ομάδα της Ρόδου επικράτησε 1-0 του ΟΦΙ και έδωσε συνέχεια στο σερί της, ενώ τα Χανιά λύγισαν με το ίδιο σκορ της Δόξα.

Σε τέταρτη διαδοχική νίκη έφτασε ο Διαγόρας με τον Μπαστακό να πετυχαίνει στο 58ο λεπτό το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, όταν έπειτα από αρκετά λάθη έξω από την περιοχή, του στρώθηκε η μπάλα και με δυνατό σουτ βρήκε δίχτυα, αφού ο Αθανασόπουλος δεν αντέδρασε καλά. Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του έφτασε σε ένα ακόμη «τρίποντο», καθώς είχαν προηγηθεί αυτά με Ξάνθη, Τρίκαλα και ΑΕ Καραϊσκάκης με το ίδιο, μάλιστα, σκορ. Που τη φέρνει στους 23 βαθμούς και στις top θέσεις της βαθμολογίας.

Επιστροφή στις νίκες έπειτα από τρεις εβδομάδες για τα Χανιά, με το γκολ του Βασιλόγιαννη στο 18ο λεπτό, όταν και εκμεταλλευόμενος την κακή αντίδραση της άμυνας των γηπεδούχων, πάτησε περιοχή και «κρέμασε» τον Στεφανάκο. Στο 10’ είχε δοκάρι ο Παναγιωτούδης για τους νικητές. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους, παρά τις σημαντικές ευκαιρίες στην αναμέτρηση και κυρίως από την πλευρά των φιλοξενούμενων. Στο 38’ ο Κουκόλης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και δεν κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Τα Χανιά είχαν φάσεις για το 0-2 με κορυφαία το τετ-α-τετ του Διαμαντόπουλου στο 50’ που έβγαλε ο Στεφανάκος, αλλά δεν πλήρωσαν στο φινάλε την αναποτελεσματικότητά τους, καθώς οι γηπεδούχοι πέραν του δοκαριού στο πρώτο μέρος, δεν είχαν άλλη κλασική ευκαιρία για το 1-1.