Europa League

Αγχώθηκε, αλλά «καθάρισε» Λιλ και πρόκριση ο Άγιαξ!

Ο Άγιαξ νίκησε 2-1 και στην Ολλανδία τη Λιλ και -έστω και με άγχος, αφού ισοφαρίστηκε στο 78'- πήρε την πρόκριση για τους «16» του Europa League!

Στους «16» του Europa League βρίσκεται ο Άγιαξ!

Οι Ολλανδοί είδαν τη Λιλ να ισοφαρίζει με το πέναλτι του Γιαζίτσι στο 78', αγχώθηκαν, πιέστηκαν, αλλά νίκησαν, όπως και στη Γαλλία, 2-1 την πρωτοπόρο της Ligue 1 με γκολ του Νέρες στο 88' και πήραν το «εισιτήριο»!

Το σκορ για τον «Αίαντα» είχε ανοίξει ο Κλάασεν μόλις στο 15ο λεπτό, δείχνοντας να «καθαρίζει» από νωρίς την πρόκριση.

Η γαλλική ομάδα, ωστόσο, δεν τα παράτησε, πάλεψε και έφτασε στην ισοφάριση, «κυνηγώντας» στο τέλος την παράταση. Ο Νέρες, όμως, είχε άλλη γνώμη...