Γερμανία

Άνετα η Βέρντερ, πήρε την πρόκριση και η Στουτγκάρδη!

Η Βέρντερ Βρέμης έκανε... περίπατο στο Ανόβερο, νικώντας με 3-0 και η Στουτγκάρδη κέρδισε 1-0 τη Φράιμπουργκ, περνώντας αμφότερες στον 3ο γύρο του Κυπέλλου.

Σε περίπατο μετάτρεψε η Βέρντερ Βρέμης το ματς στο Ανόβερο, όπως φανερώνει και η επικράτηση της με 3-0 επί της τοπικής ομάδας…

Οι «πράσινοι» βρήκαν δύο γκολ μέσα σε ισάριθμα λεπτά, μετά το ημίωρο, με τους δύο ακραίους μπακ να συνεργάζονται στο πρώτο, τον Αουγκούστινσον να σεντράρει και τον Γκέμπρε Σελασιέ να σκοράρει. Ενώ στο 32’ ήταν η σειρά του Μοσιάντερ να βγάλει την μπαλιά για τον Σάρτζεντ, που νίκησε τον Ρατάιτσακ στο τετ α τετ, για το 0-2.

Ίδιο «έργο» και στην επανάληψη, με την Βέρντερ ανώτερη και τους Σάξονες σε παθητικό ρόλο, με αποτέλεσμα να δεχθούν και τρίτο τέρμα, με την κοντινή προβολή του Εμπόμ και το 0-3 να «σφραγίζει» τις προσπάθειες των δύο ομάδων!

Στο ντέρμπι με… άρωμα Bundesliga, ανάμεσα σε Στουτγκάρδη και Φράιμπουργκ, μετά από ένα «κλειστό» ματς η πρώτη κέρδισε με 1-0 και εξασφάλισε την συνέχεια της στην δεύτερη τη τάξει διοργάνωση της Γερμανίας.

Το γκολ που έμελλε να κρίνει το νικητή πέτυχε ο Κάλαϊτζιτς, στο 15ο λεπτό, πιστοποιώντας την ανωτερότητα των Σουηβών στα πρώτα λεπτά και αξιοποιώντας την πρώτη τους ευκαιρία!

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι «ανέβασαν στροφές», απείλησαν με τους Ντεμίροβιτς και Γκρίφο, στο 60’ και στο 64’, ο πρώτος αστόχησε με κεφαλιά και στο 88ο λεπτό κι έτσι δεν ήρθε... ποτέ το γκολ που θα έστελνε την αναμέτρηση στην παράταση.