Super League 2

Απέδρασε με βαθμό

Η Παναχαϊκή «τσίμπησε» βαθμό (1-1) στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων στην αναμέτρηση με τον Ηρακλή Ψαχνών και παραμένει στη δεύτερη θέση. Ξεφεύγει με έντεκα η ΑΕΚ αν κερδίσει τον Απόλλωνα.

Απ’ τα… ολότελα, καλή και η ισοπαλία. Η Παναχαϊκή δεν πέτυχε τον στόχο της στο εκτός έδρας ματς με τον Ηρακλή Ψαχνών, δηλαδή τη νίκη, αλλά κατάφερε να μην φύγει με άδεια χέρια από το γήπεδο, καθώς ισοφάρισε στα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού.

Ο Ζλατκόφσκι έκανε το 1-1 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Μπουντόπουλου. Το σκορ είχε ανοίξει για τους γηπεδούχους ο Γουόρντεν στο 83’ με υποδειγματικό σουτ μέσα από την περιοχή.

Στο 88ο λεπτό αποβλήθηκε ο τεχνικός των φιλοξενούμενων, Δημήτρης Σπανός, μετά από έντονη διαμαρτυρία για τις διαιτητικές αποφάσεις.

Τρεις φορές έστειλαν την μπάλα στο δοκάρι οι δύο μονομάχοι. Το πρώτο ήταν για την Παναχαϊκή στο 24’ μετά από μακρινό σουτ του Μπουντόπουλου. Στο 61’ ύστερα από φάουλ που εκτέλεσε ο Καρντόσο και στη συνέχεια της φάσης είχε την ίδια κατάληξη μετά το σουτ του Πατσατζόγλου.

Με αυτόν τον βαθμό η ομάδα της Αχαίας έφθασε τους 29 στον πρωτάθλημα της Football League, ενώ ακολουθά ο Απόλλων Σμύρνης με 26 και ένα παιχνίδι περισσότερο. Εφόσον η ΑΕΚ νικήσει τη Δευτέρα στη Ριζούπολη θα φθάσει τους 40 και θα αποκτήσει προβάδισμα έντεκα βαθμών.