Ισπανία

«Ξέρανε» τη Θέλτα στο 91’ η Βιγιαρεάλ!

Με γκολ του Τριγέρος στο 91’, η Βιγιαρεάλ έφτασε σε σημαντικό διπλό (0-1) στην έδρα της Θέλτα!

Ζωντανή στο κυνήγι της ευρωπαϊκής εξόδου παραμένει η Βιγιαρεάλ, η οποία απέδρασε με το διπλό (0-1) από την έδρα της Θέλτα!
Το «κίτρινο υποβρύχιο» λυτρώθηκε στο 91’ με τον Τριγέρος, σε μια φάση διαρκείας στα αντίπαλα καρέ.

Έτσι, επανήλθε στις νίκες μετά από 3 διαδοχικές ήττες κι «έπιασε» τη Γρανάδα στην 8η θέση της βαθμολογίας.

Αντιθέτως, η ομάδα του Όσκαρ Γκαρθία υπέστη την πρώτη ήττα μετά από 5 αγωνιστικές κι έχασε την ευκαιρία να απομακρυνθεί από τη διακεκαυμένη ζώνη.

Στα του ματς, οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι και πιο απειλητικοί στη μεγαλύτερη διάρκεια, ενώ είχαν σημαντική ευκαιρία στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με τον γκολκίπερ Ρούμπεν να πραγματοποιεί εντυπωσιακή επέμβαση στη γωνία του μετά από κεφαλιά του Μορένο.

Η Βιγιαρεάλ είχε τις καλύτερες ευκαιρίες και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μπάκα να αστοχεί από κοντά στο 87’.

Ό,τι δεν κατάφερε ο Κολομβιανός επιθετικός, το πέτυχε 4 λεπτά αργότερα ο Τριγέρος, ο οποίος σκόραρε με το… στανιό, σε μια φάση διαρκείας στην περιοχή της Θέλτα.