Αγγλία

Όλα… μηδέν στο Emirates

Η Κρίσταλ Πάλας στάθηκε όρθια στο «Emirates» και απέσπασε ισοπαλία χωρίς τέρματα από την Άρσεναλ.

Την ευκαιρία να πλησιάσει περισσότερο στην πρώτη πεντάδα έχασε η Άρσεναλ, που παραχώρησε ισοπαλία χωρίς τέρματα στην Κρίσταλ Πάλας, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Premier League. Οι «κανονιέρηδες» είχαν την εδαφική υπεροχή, αλλά όχι και τις κλασσικές ευκαιρίες να πετύχουν το γκολ, που θα τους έδινε τη νίκη. Αντίθετα, την καλύτερη στιγμή την είχαν οι φιλοξενούμενοι στο 39’ με το δοκάρι του Τόμκινς.

Μετά από αυτό το παιχνίδι, η Άρσεναλ έφτασε τους 24 βαθμούς και παρέμεινε στην 11η θέση, ενώ η Κρίσταλ Πάλας έφτασε τους 23 και έπιασε τη Λιντς στη 12η.

Δεν ξεπέρασε τη μετριότητα το πρώτο 25άλεπτο του αγώνα, με τις δύο ομάδες να έχουν από μια καλή στιγμή. Η Άρσεναλ απείλησε στο 20’ με τον Ομπαμεγιάνγκ και η Κρίσταλ Πάλας «απάντησε» στο 26’ με τον Μπεντέκε. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και είχαν κάποιες μικρό-ευκαιρίες, αλλά και την κορυφαία στο πρώτο ημίχρονο. Έξι λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Τόμκινς έπιασε την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Εζέ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στη συμβολή των δοκαριών του Λένο.

Η Άρσεναλ μπήκε με μεγαλύτερη διάθεση στο δεύτερο ημίχρονο σε αντίθετη με την Κρίσταλ Πάλας, η οποία δεν… εμφανίστηκε στο γήπεδο. Οι «κανονιέρηδες» είχαν την απόλυτη κατοχή, αλλά δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν καταστάσεις μπροστά στην εστία του Γκουάιτα. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο αύξησαν την πίεση τους, αλλά και πάλι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν. Έτσι, το 0-0 έμεινε μέχρι το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή.