Γερμανία

Βαρβάτο «διπλό» και φουλ για παραμονή για Μαιντς

Με πολύτιμη νίκη 3-2 απέδρασε από την έδρα της Κολωνίας η Μάιντς, για την 28η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα και ανέβηκε πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Συνέχεια στο πολύ καλό της σερί που την φέρνει πλέον πάνω από την επικίνδυνη ζώνη έβαλε η Μάιντς, που επικράτησε με σκορ 3-2 εκτός έδρας της Κολωνίας για την 28η αγωνιστική, σε ένα παιχνίδι με πολλές ανατροπές και συγκινήσεις.

Το χρυσό γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Μπαρέιρο στο 91’. Η Κολωνία ήταν καλύτερη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τριπλάσιες τελικές, όμως παρότι προηγήθηκε 2-1 δεν κατάφερε να κρατήσει την νίκη. Το σκορ για την Μάιντς άνοιξε ο Μποέτιους στο 11ο λεπτό, για να ισοφαρίσει λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Ντούντα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Οι γηπεδούχοι, πήραν κεφάλι στο σκορ στο 61’ με τον Σκίρι, όμως η Μάιντς ευτύχησε να ισοφαρίσει στην πρώτη ευκαιρία που έκανε μετά το 2-1 με τον Ονισίβο. Παρότι η Κολωνία πίεσε ασφυκτικά για να πάρει ξανά προβάδισμα, η φιλοξενούμενη έκανε το 3-2 στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μπαρέιρο.

Έτσι, πέτυχε την τρίτη της νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια όπου είναι και αήττητη, έφτασε στους 28 βαθμούς και ανέβηκε στην 14η θέση. Όσο για την Κολωνία, παρέμεινε 17η με 23.

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

Παρασκευή, 9/4

Αρμίνια Μπίλεφελντ-Φράιμπουργκ 1-0 (68’ αυτ. Σανταμαρία)

Σάββατο, 10/4

Μπάγερν Μονάχου-Ουνιόν Βερολίνου 1-1 (68' Μουσιάλα - 85' Ίνγκβαρτσεν)
Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Βόλφσμπουργκ 4-3 (8' Καμάντα, 27' Γιόβιτς, 54' Σίλβα, 61' Ντουρμ - 6' Μπάκου, 46' Βέγκχορστ, 85' αυτ. Τούτα
Χέρτα Βερολίνου-Γκλάντμπαχ 2-2 (23' Ασκασιμπάρ, 49' Κόρντομπα - 27' Πλεά, 38' πέν. Στιντλ)
Βέρντερ Βρέμης-Λειψία 1-4 (61' πέν. Ράσιτσα - 23' Όλμο, 32', 41' Σόρλοθ, 63' Σάμπιτσερ)
Στουτγκάρδη-Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-3 (17' Καλάιτζιτς, 78' Ντιντάβι - 47' Μπέλιγχαμ, 52' Ρόις, 80' Κνάουφ)

Κυριακή, 11/4

Σάλκε-Άουγκσμπουργκ 1-0 (4' Σερντάρ)
Κολωνία-Μάιντς 2-3 (43’ Ντούντα (πεν.), 61’ Σκίρι-11’ Μποέτιους, 65’ Ονισίβο. 92’ Μπαρέιρο)