Γερμανία

«Όρθια» στη Βρέμη η Χόφενχαϊμ

Πρώτη ισοπαλία στη φετινή Bundesliga για τη Χόφενχαϊμ, που πήρε το 1-1 από τη Βέρντερ στη Βρέμη.

Τέλος στο σερί δύο συνεχόμενων ηττών στη Bundesliga έβαλε η Χόφενχαϊμ, η οποία ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Βέρντερ στη Βρέμη, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι, που δημιουργούν αήττητο σερί, αφού έχουν να χάσουν από την πρεμιέρα, έφτασαν τους 8 βαθμούς και σκαρφάλωσαν στην 6η θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τους 7 και βρίσκονται στην 8η.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα για τη Βέρντερ Βρέμης, η οποία μόλις στο 5’ προηγήθηκε στο σκορ με τον Εγκεστάιν, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ασίστ του Γκέμπρε Σελασιέ. Μετά το γκολ, η Χόφενχαϊμ ανέβαλε πρωτοβουλίες και ευτύχησε να ισοφαρίσει στην πρώτη ευκαιρία της στην αντίπαλη εστία με εξαιρετικό σουτ του Γκάιγκερ στο 22’. Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου, αλλά παρά τις ευκαιρίες, δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ανατροπή.

Σε χαμηλό… τέμπο κύλησε το πρώτο εικοσάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, με τη Χόφενχαϊμ, πάντως, να κινείται καλύτερα και να ψάχνει περισσότερο το δεύτερο γκολ. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να βολεύονται με τον βαθμό της ισοπαλίας, ενώ οι φιλοξενούμενοι, παρά τις προσπάθειες για να σκοράρουν και να φύγουν με το διπλό από τη Βρέμη, δεν τα κατάφεραν. Έτσι, το 1-1 έμεινε μέχρι το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή.