Αγγλία

Βήμα παραμονής από Γουότφορντ και Γουέστ Χαμ, έπεσε η Νόριτς

Η Γουέστ Χαμ πέρασε… αέρα από την έδρα της Νόριτς (που έπεσε οριστικά), επικρατώντας 4-0 με καρέ του Αντόνιο και βρέθηκε πιο κοντά στην παραμονή, όπως και η Γουότφορντ με το 2-1 επί της Νιούκαστλ.

Σχεδόν ξεμπέρδεψαν Γουέστ Χαμ και Γουότφορντ, υποβιβάστηκε και τυπικά η Νόριτς.

Αποφασιστικό βήμα για την παραμονή έκαναν τα «σφυριά» με το επιβλητικό 4-0 (με καρέ του Αντόνιο) στην έδρα των «καναρινιών», που έπεσαν στην Championship, ενώ οι «σφήκες» έκαμψαν στο τέλος την αντίσταση της Νιούκαστλ, επικρατώντας 2-1 με δύο πέναλτι του Ντίνι.

Με αυτόν τον τρόπο αμφότερες έφτασαν τους 34 βαθμούς και βρέθηκαν στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη, στης οποίας την κορυφή βρίσκεται η Μπόρνμουθ με ένα ματς λιγότερο, αυτό κόντρα στη Λέστερ. Η Νόριτς παρέμεινε στην τελευταία θέση με 21 βαθμούς και πλέον δεν προλαβαίνει ούτε με «θαύμα». Πρόκειται για τον πέμπτο υποβιβασμό στην ιστορία της στην Premier League, αλλά και για αρνητική επίδοση, αφού δεν το έχει καταφέρει καμία άλλη ομάδα.

Όπως μαρτυράει και το τελικό σκορ, η ομάδα του Μόγιες έφτασε πολύ πιο γρήγορα στον στόχο της, με τον Αντόνιο να είναι όλα τα λεφτά. Ουσιαστικά, η αναμέτρηση είχε ενδιαφέρον μόνο για ένα ημίχρονο. Ο Άγγλος εξτρέμ άνοιξε τον δρόμο προς τη νίκη στο 11’ με πλασέ από κοντά έπειτα από κόρνερ και στις καθυστερήσεις ζευγάρωσε τα τέρματα των φιλοξενούμενων με κεφαλιά. Ουσιαστικά, τα πάντα κρίθηκαν στο 54’, όταν ο 30χρονος άσος έφυγε στην κόντρα, απέτυχε να νικήσει τον Κρουλ με πλασέ, αλλά έκανε του… κεφαλιού για το 0-3. Το… κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 74’ με πλασέ από κοντά μετά από γύρισμα του Φρέντερικς.

Την ίδια ώρα, οι «καρακάξες» έβαλαν πολύ δύσκολα στη Γουότφορντ, που, βέβαια, έφτασε νωρίτερα στο να ανοίξει το σκορ. Ο Γουέλμπεκ έπιασε σκαστό σουτ, ο Ντουμπράβκα βρήκε λίγο την μπάλα, που χτύπησε και στο δοκάρι, αλλά δεν πέρασε τη γραμμή για λίγο (16’). Έξι λεπτά μετά ο Γκέιλ σκόραρε από κοντά μετά από κόρνερ και οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους στο δεύτερο μέρος. Στο 51’ ο Ντίνι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα μετά την ανατροπή του Φεμένια. Στο 82’ , ο διαιτητής είδε ανατροπή του Σαρ από τον Μανκίλο στα εκατέρωθεν τραβήγματα των δύο εκτός και εντός περιοχής και ο Άγγλος φορ ευστόχησε και πάλι από τα έντεκα βήματα.