Αγγλία

Είναι πια αργά Φούλαμ, το έσωσε στις καθυστερήσεις η Λέστερ

Η ήδη υποβιβασμένη, Φούλαμ, πέτυχε δεύτερη σερί νίκη, επικρατώντας 1-0 στην έδρα της Μπόρνμουθ. Με τέρμα του Μπέιρνς στις καθυστερήσεις έσωσε βαθμό η Λέστερ. Τρίποντο… 7ης θέσης για τη Γουότφορντ.

Τώρα δεν το… σώζει.

Η ήδη υποβιβασμένη και φορμαρισμένη εσχάτως, Φούλαμ, επικράτησε 1-0 στην έδρα της Μπόρνμουθ και έφτασε σε δεύτερη σερί νίκη, μετά το 2-0 επί της Έβερτον του περασμένου Σαββάτου. Με το οποίο έβαλε τέλος στις 9 σερί ήττες που είχε. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στο 53’ με πέναλτι ο Μίτροβιτς. Ωστόσο, πρακτικά δεν κερδίζουν κάτι οι «κότατζερς», παρά μόνο σε γόητρο και κατάφερε να κρατήσει χαμηλά τους γηπεδούχους που με 41 βαθμούς είναι δωδέκατοι.

Η Λέστερ δεν έφυγε εντελώς… ατσαλάκωτη από την έδρα της Γουέστ Χαμ, αλλά τουλάχιστον έσωσε στις καθυστερήσεις τον βαθμό με το 2-2. Με τέρμα του Μπέιρνς στο 90+2’ τσίμπησε βαθμό και έφτασε τους 48 και παραμένει στα ίσα με τη Γουλβς. Τα «σφυριά»… χτύπησαν στο 37’ με την κεφαλιά του Αντόνιο, ο Βάρντι ισοφάρισε στο 67’ και ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Λούκας Πέρεθ, έδωσε προβάδισμα στο 82’. Προτού πει την τελευταία του λέξη ο Μπέιρνς.

Με τον Ντεουλοφέου να αποδεικνύει και πάλι ότι βρίσκεται σε πολύ καλό… φεγγάρι, η Γουότφορντ επικράτησε 2-1 στο σπίτι της επίσης υποβιβασμένης, Χάντερσφιλντ και η ομάδα του έκανε νίκη… 7ης θέσης. Ο Ισπανός έδειξε τον δρόμο προς τη νίκη με γκολ στο 5’ και ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0 στο 80’, ενώ ο Γκραντ μείωσε στις καθυστερήσεις.

Σημαντική ισοπαλία για την Μπράιτον, που με την... ενδέκατη προσπάθεια μπόρεσε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της σε εκτός έδρας αναμέτρηση και με το 0-0 κόντρα στη Γουλβς, βρέθηκε στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη. Αντίθετα, οι «λύκοι» έδειξαν ότι δεν είναι στα καλύτερά τους μετά τον αποκλεισμό από το Κύπελλο, διότι έμειναν χωρίς νίκη σε κολλητό ματς και έχασαν την ευκαιρία να μείνουν μόνοι στην 7η θέση.