Super League 2

Έριξε τριάρα και… προσπέρασε ο Πλατανιάς

Τη νίκη με 3-1 επί του Απόλλωνα Πόντου πήρε ο Πλατανιάς και άφησε πίσω του το σημερινό του αντίπαλο, σκαρφαλώνοντας (έστω και προσωρινά) στην τρίτη θέση. Ισοπαλία στο Τρίκαλα-Εργοτέλης.

«Καθάρισε» τον Απόλλωνα Πόντου και… ανέβηκε.

Η ομάδα της Κρήτης επικράτησε 3-1 εντός έδρας, επέστρεψε στη νίκη της και με το μόλις δεύτερο τρίποντο στα επτά τελευταίας ματς πρωταθλήματος, προσπέρασε τον σημερινό της αντίπαλο. Έφτασε τους 32 βαθμούς και βρέθηκε στην τρίτη θέση, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο από Παναχαϊκή και Κέρκυρα.

Ο Μπιανκόνι πέτυχε δύο τέρματα, ανοίγοντας το σκορ με σουτ στο 32’ και αμέσως μετά του απάντησε ο Σουντουρά με κεφαλιά και στο 67’ ο παίκτης των γηπεδούχων έκανε το 2-1 μετά από έμμεσο για να κλειδώσει ο Μποσέτι τη νίκη του Πλατανιά στο 87ο λεπτό. Στο 78’ ο Καραγκούνης αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι των Τρικάλων με τον Εργοτέλη, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν με δέκα παίκτες από το 13’ (κόκκινη ο Μπουτσάκης) και η ομάδα της Κόστιτς δεν κατάφερε να βγει από την επικίνδυνη ζώνη. Ο Σισέ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 16’ και ο Μπουρσέλης έφερε την κατάσταση στα ίσα στο 50ο λεπτό.

Δεν… κουνήθηκε φύλλο στο Ηρόδοτος-Δράμα και η αναμέτρηση έληξε 0-0, με την ομάδα της Κρήτης να παραμένει σε δεινή θέση και τη Δόξα να παραμένει σταθερά σε απόσταση ασφαλείας από τις θέσεις που οδηγούν σε υποβιβασμό.