Euro 2024

«Άριστα 10» για το Βέλγιο, που ισοπέδωσε την Κύπρο!

Επιβλητικό το Βέλγιο, συνέτριψε 6-1 την Κύπρο και πέρασε στα τελικά του Euro 2020 κάνοντας το «10 στα 10». «Πεντάρα» της Ρωσίας στο Σαν Μαρίνο, νίκη με ανατροπή για τη Σκωτία κόντρα στο Καζακστάν.

«Πάρτι» έκανε το Βέλγιο, που επικράτησε 6-1 της Κύπρου πετυχαίνοντας το απόλυτο («10 στα 10») στα προκριματικά του EURO 2020.

Η Ρωσία πέρασε με εντυπωσιακό τρόπο από το Σαν Μαρίνο (0-5) και ολοκλήρωσε με θετικό τρόπο τη διαδικασία, ενώ είχε εξασφαλίσει την πρόκρισή της στα τελικά.

Από 'κει και πέρα, η Σκωτία επιβλήθηκε 3-1 του Καζακστάν με ανατροπή στη Γλασκώβη και κατέκτησε την... τιμητική 3η θέση στον όμιλο.

Στις Βρυξέλλες, η Κύπρος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, έπιασε στον… ύπνο τους γηπεδούχους και άνοιξε το σκορ με γκολ του Ιωάννου στο 14’.

Δυο λεπτά αργότερα ήρθε η αντίδραση από τους Βέλγους, με τον Καράσκο να σερβίρει στον Μπεντέκε, που ισοφάρισε σε 1-1 με σουτ.

Από ‘κει και πέρα, οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν αρκετές χαμένες ευκαιρίες, ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις.

Στο 35ο λεπτό, οι Βέλγοι έφτασαν στην ανατροπή, με τον Ντε Μπρόινε να εκτελεί με σουτ τον Μιχαήλ.

Οι παίκτες του Μαρτίνεθ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 41’ έφτασαν στο 3-1 με τον ίδιο παίκτη.

Από ασίστ του Εντέν Αζάρ, ο Γιανίκ Καράσκο έγραψε το 4-1 στο 43’.

Το… πάρτι συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με το Βέλγιο να φτάνει στο 5-1 στο 51΄με αυτογκόλ του Χριστοφόρου,

Οι γηπεδούχοι δεν... σταματούσαν και στο 67' πέτυχαν το 6ο γκολ τους, με τον Ντε Μπρόινε να μοιράζει στον Μπεντέκε.

Η συνέχεια του παιχνιδιού κύλησε με την Κύπρο να προσπαθεί να πιέσει, χωρίς ωστόσο να απειλήσει ιδιαίτερα τον αντίπαλό της.

Μ' αυτά και μ' αυτά, δεν άλλαξε κάτι και το Βέλγιο έφτασε στο τελικό 6-1.

Αναλυτικά η 10η αγωνιστική:

Βέλγιο-Κύπρος 6-1 (16’, 67' Μπεντέκε, 35', 41' Ντε Μπρόινε, 43' Καράσκο, 51' αυτ. Χριστοφόρου - 14' Ιωάννου)

Σαν Μαρίνο-Ρωσία 0-5 (3’ Κουζιάγιεφ, 19’ Πετρόβ, 49’ Μιραντσούκ, 56’ Ιόνοβ, 78’ Κομλιντσέκο)

Σκωτία-Καζακστάν 3-1 (48', 90'+1' ΜακΓκιν, 64’ Νέισμιθ - 34’ Ζαϊνουτντίνοφ)