Super League 2

Γιορτινή «μπαλωθιά» του Εργοτέλη στο 93'!

Σπουδαίο τρίποντο (1-0) επί των Χανιών για τον Εργοτέλη, ο οποίος χάρη στο τέρμα του Ροβίθη στο 93', θα κάνει γιορτές εντός 6άδας. Διαμαρτύρονται για ακυρωθέν γκολ στο 96' οι φιλοξενούμενοι.

Με μεγάλο νικητή τον Εργοτέλη (1-0) τελείωσε το κρητικό ντέρμπι μεταξύ των «κιτρινόμαυρων» και των Χανίων στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» (οι πρώτοι υποχρεώθηκαν στην αλλαγή της έδρας τους, λόγω επανασποράς στο κεντρικό γήπεδο του Παγκρητίου σταδίου), στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Super League 2.

Ένα αποτέλεσμα, το οποίο αδικεί εν μέρει την προσπάθεια των φιλοξενούμενων που είδαν τον Μανώλη Ροβίθη στο 90’+3’ να τους… χαλάει τις γιορτές των Χριστουγέννων. Ο 27χρονος επιθετικός χάρη στο 6ο του τέρμα στο πρωτάθλημα, έδωσε τη χαρά στην ομάδα του να κάνει διακοπές εντός 6άδας (ούσα 6η), με τα όγδοα -πλέον- Χανιά να βρίσκονται δύο βαθμούς πίσω της.

Σε ένα παιχνίδι, το οποίο σημαδεύτηκε από την αναγκαστική αλλαγή του Τσαρλς Κουάτενγκ (στη θέση του ο Μπαράτα) στο 16’, με τις πρώτες εκτιμήσεις σε ό, τι αφορά τον 22χρονο εξτρέμ του Εργοτέλη να κάνουν λόγο για σοβαρό τραυματισμό στο γόνατό του.

Στα του ματς, στο πρώτο ημίχρονο παίχτηκε κατά διάστημα καλό ποδόσφαιρο, με τα Χανιά να είναι αυτά που απείλησαν κατά κύριο λόγο τα αντίπαλα καρέ. Χωρίς αποτέλεσμα, όμως, αφού οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς να έχουν καταφέρει να ανοίξουν το σκορ.

Στο δεύτερο 45λεπτο, τα δύο κλαμπ μπήκαν με διάθεση να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις, προκειμένου να καταφέρουν να πάρουν το πολύτιμο τρίποντο, ωστόσο, ήταν ξεκάθαρο ότι το πρώτο τους μέλημα ήταν να διασφαλίσουν ότι οι εστίες τους θα παραμείνουν απαραβίαστες.

Αμφότερα υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, με τα Χανιά να μην μπορούν να αξιοποιήσουν τις στημένες τους φάσεις. Παρόλα αυτά και ενώ όλα έδειχναν ότι το 0-0 θα είναι το τελικό αποτέλεσμα, μία προβολή του Ροβίθη σε παράλληλη σέντρα του Έφορντ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε το σπουδαίο τρίποντο στους γηπεδούχους. Βέβαια, ο αγώνας τελείωσε με αρκετά παράπονα από πλευράς των φιλοξενούμενων, οι οποίοι είδαν τον διαιτητή Τζουμαλάκη να ακυρώνει τέρμα του Κάσσου (καταδεικνύοντας παράβαση για χέρι) στο 90'+6'.