Γερμανία

«Σκόρπισε» την Αρμίνια κι έμεινε στο… κόλπο για Ευρώπη η Γκλάντμπαχ

Η Γκλάντμπαχ προηγήθηκε με τρία γκολ στο… 18’, με το τελικό 5-0 να την ανεβάζει στην 7η θέση της Bundesliga και την Αρμίνια Μπίλεφελντ να μένει στο +1 από τον υποβιβασμό.

Σε… παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Γκλάντμπαχ το σημερινό ματς με αντίπαλο την Αρμίνια Μπίλεφελντ, με το οποίο και ολοκληρώθηκε η 31η αγωνιστική της Bundesliga, όπως μαρτυράει και το τελικό 4-0

Τα «πουλάρια» μάλιστα, βρέθηκαν να προηγούνται με διαφορά τριών τερμάτων πριν καλά-καλά συμπληρωθούν… 20 λεπτά παιχνιδιού, με τον Εμπολό να ανοιγει το σκορ μόλις στο 6’, επιστρέφοντας στα γκολ μετά τις… 2 Ιανουαρίου και το γκολ του απέναντι στην Αρμίνια που είχε χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του μέσα στο Μπίλεφελντ!

Ο Τουράμ αξιοποιησε την ασίστ του Βολφ μετά από εννιά λεπτά και πέτυχε το 2-0 κάτω από τα πόδια του Ορτέγκα, ενώ στο 18ο λεπτό ήταν η σειρά του Μπενσεμπαϊνί να σκοράρει, από την άσπρη βούλα μετά το χέρι-πέναλτι του Γκεμπάουερ, για το 3-0 υπέρ της Γκλάντμπαχ.

Με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο Εμπολό έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση των γηπεδούχων στην επανάληψη, από γέμισμα του Ζακάρια, ενώ ο Ελβετός εξτρέμ μετατράπηκε και σε πασέρ στο 84ο λεπτό, «σερβίροντας» στον Πλεά -που βρήκε δίχτυα για δεύτερη σερί αγωνιστική- το γκολ με το οποίο έμελλε να διαμορφωθεί το τελικό 5-0