Γερμανία

Η… καυτή Γκλάντμπαχ «βούλιαξε» κι άλλο την απογοητευτική Σάλκε

Ερχόμενη με… φόρα από την Ευρώπη η Γκλάντμπαχ διέλυσε 4-1 τη Σάλκε -που παρέμεινε η μοναδική ομάδα στη Bundesliga χωρίς νίκη- επιστρέφοντας στις επιτυχίες.

Η Γκλάντμπαχ διέλυσε με 4-1 την Σάλκε, στο τελευταίο σημερινό χρονικά ματς για την 9η αγωνιστική της Bundesliga, επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά από δύο ματς κι αφήνοντας την αντίπαλό της -που δέχτηκε τουλάχιστον ένα γκολ για 21ο διαδοχικό αγώνα- για 25η σερί φορά χωρίς νίκη στο γερμανικό πρωτάθλημα!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Νόιχαους να βρίσκει δίχτυα για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική και να ανοίγει το σκορ μόλις στο 15ο λεπτό, μετά από περιπετειώδη τρόπο μ σουτ που πέρασε ανάμεσα από… τέσσερις αντιπάλους!

Ωστόσο, οι «βασιλικοί μπλε» δεν τα παράτησαν και βρήκαν απάντηση πέντε λεπτά, με τον Ουτ να βγάζει πολύ ωραία μπαλιά για τον Ραμάν κι εκείνον να τελειώνει την φάση με ακόμα ωραιότερο σουτ, πάνω στην κίνηση, για το 1-1…

Το μομέντουμ ήταν της Σάλκε η οποία ωστόσο στάθηκε άτυχη στο 28’, καθώς το δεξί δοκάρι της εστίας του Ζόμερ σταμάτησε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ουτ.

Και, κάπως έτσι, αντί για το 1-2 έγινε τελικά το 2-1, με τον Νόιχαους να βλέπει τον… ξεχασμένο και επερχόμενο από αριστερά Βεντ, ο οποίος σκόραρε για δεύτερη φορά μέσα στην εβδομάδα μετά το γκολ του απέναντι στην Σαχτάρ Ντόνετσκ, στο 36ο λεπτό!

Μάλιστα, τρία λεπτά μετά, ήταν η σειρά της Γκλάντμπαχ να έχει δοκαρι, στην κεφαλιά του Τουράμ, από την εκτέλεση κόρνερ του Χέρμαν.

Τα «πουλάρια» έβαλαν τέλος στις όποιες βλέψεις του αντιπάλου τους για αποτέλεσμα νωρίς-νωρίς στην επανάληψη, με τον Τουράμ να… εξιλεώνεται και να πετυχαίνει ταυτόχρονα το 3-1, μόλις στο 52’!

Για να έρθει ο Βολφ -που είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή στο 71’- δέκα λεπτά πριν τη λήξη και από την δεύτερη ασίστ του Πλέα στο ματς να διαμορφώσει το τελικό 4-1…

Με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, με μόλις τρεις βαθμούς και να φαντάζει δύσκολο -όσο κι αν είναι πρόωρο- να γλιτώσουν τον υποβιβασμό φέτος.