Αγγλία

«Καθάρισε» με Κέιν η Τότεναμ, έβαλε το… χέρι της και την «πάτησε» η Γουλβς!

Με δύο γκολ του Κέιν, η Τότεναμ απέδρασε (3-1) από την έδρα της Νιούκαστλ, με την Γουλβς να ισοφαρίζεται σε 1-1 στο 90+6’ από την Μπέρνλι! Στο ρελαντί (2-1) η Σίτι την Μπόρνμουθ.

Σε… τροχιά πρώτης εξάδας βρίσκεται η Τότεναμ, φεύγοντας με τη νίκη (3-1) από την έδρα της Νιούκαστλ. Με μόλις έναν βαθμό από πάνω είναι η Γουλβς, η οποία ήρθε 1-1 με την Μπέρνλι, από την οποία δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Από ‘κει και πέρα, η Μάντσεστερ Σίτι… απλοποίησε την κατάσταση απέναντι στην Μπόρνμουθ με τα δύο γκολ της από το πρώτο ημίχρονο, επικρατώντας 2-1.

Με την απώλεια βαθμών στο «Τερφ Μουρ», η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League έμεινε στο -3 από την πέμπτη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (59β.), έχοντας παράλληλα απόσταση μόλις ενός βαθμούς από τα έβδομα «σπιρούνια».

Ανώτερη ήταν η Τότεναμ στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια, με γκολ του Σον από το 27’. Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και με τον Ρίτσι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα, στο 56’. Ωστόσο, η απάντηση των παικτών του Μουρίνιο ήταν άμεση, με τον Κέιν να βρίσκει δίχτυα τέσσερα λεπτά αργότερα (60’) για το νέο προβάδισμα των «σπιρουνιών», ενώ ο ίδιος παίκτης έβαλε και το… κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 1-3, στο 90’.

Στο άλλο ματς, η Γουλβς «καιγόταν» για τους βαθμούς και μετά το δύσκολο πρώτο ημίχρονο, που έληξε χωρίς σκορ, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με τον Χιμένες στο 76’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «λύκοι» έδειχναν να ελέγχουν την κατάσταση, αλλά ο Νέτο έκανε χέρι στη μεγάλη περιοχή στο 90+5’, με τον Γουντ να μετατρέπει το πέναλτι σε γκολ ένα λεπτό αργότερα και το 1-1 να ήταν το τελικό σκορ.

Τέλος, χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα η Σίτι «καθάρισε» την αναμέτρηση με την Μπόρνμουθ. Οι «πολίτες» πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων από το πρώτο μέρος με τους Σίλβα (6’) και Ζεσούς (39’), σβήνοντας τις… μηχανές στο δεύτερο. Το μόνο που κατάφεραν τα «κεράσια» ήταν να διαμορφώσουν το τελικό 2-1 με τον Μπρουκς, στο 88ο λεπτό.