Γερμανία

«Καθάρισε» τη Σάλκε ο Φίλκρουγκ!

Με χατ-τρικ του Φίλκρουγκ η Βέρντερ Βρέμης πήρε την πρώτη της νίκη στη Bundesliga κερδίζοντας 3-1 τη Σάλκε που έμεινε χωρίς «τρίποντο» για 18ο σερί ματς κι ο Ντέιβιντ Βάγκνερ είναι πλέον... υπ' ατμόν!

Σε… παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο Νίκλας Φίλκρουγκ το παιχνίδι της Βέρντερ Βρέμης με τη Σάλκε στο Γκελζενκίρχεν, με το οποίο «έπεσε» η αυλαία της 2ης αγωνιστικής της Bundesliga για σήμερα, όπως δείχνει και το τελικό 1-3 που διεύρυνε το μη νικηφόρο σερί της δεύτερης σε 18 αγώνες πλέον.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο δραστήριοι επιθετικά και -το κυριότερο- πιο αποφασισμένοι. Έκαναν την πρώτη τους φάση για γκολ μόλις στο 10’, με τον Σάρτζεντ να μην «πιάνει» το σουτ όπως ήθελε, ωστόσο ο ίδιος παίκτης «σέρβιρε» το 0-1 στο 22ο λεπτό στον Φίλκρουγκ, που σκόραρε με κοντινή προβολή!

Οι «βασιλικοί μπλε» δεν έδειξαν τίποτα δημιουργικά, ενώ έκαναν αρκετά λάθη και στην άμυνά τους. Σε ένα εξ αυτών, ήρθε και το 0-2, με τον Αουγκούστινσον να εκτελεί φάουλ από τα δεξιά και τον Φίλκρουγκ να σκοράρει ξανά, αυτή την φορά ανενόχλητος με κεφαλιά, στο 37’…

Στην επανάληψη, αντιθέτως, η Σάλκε ξεκίνησε πιο δυναμικά. Έψαξε την μείωση του σκορ με τον Ιμπίσεβιτς, που μπήκε ως αλλαγή στην ανάπαυλα, να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 53’, όντας αμαρκάριστος αλλά την κεφαλιά του να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Παβλένκα!

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Πασιένσια τροφοδότησε τον Μπουγελάμπ, που επίσης δεν μπόρεσε να κάνει το 1-2, σουτάροντας άστοχα στο δεύτερο δοκάρι.

Και, σαν να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους, κόντρα στην ροή του αγώνα, οι «πράσινοι» κέρδισαν πέναλτι στο 58’, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ -ποιος άλλος;- ο Φίλκρουγκ που ανατράπηκε από τον Κάμπακ -ενώ το VAR βεβαίωσε πως δεν υπήρξε και οφσάιντ- για να κάνει χατ-τρικ και το 0-3 λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού!

Μπαίνοντας στην τελική ευθεία της αναμέτρησης, ο Φέρμαν «έβγαλε» με εκπληκτική επέμβαση την κεφαλιά του Σάρτζεντ για το 0-4, στο 78’, ενώ έξι λεπτά ακολούθησε η αποβολή του Καμπάκ, με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το μόνο που κατάφερε η Σάλκε ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής, με σουτ του Ουτ, στις... καθυστερήσεις των καθυστερήσεων.

Πλέον, με συντελεστή τερμάτων 1-11 και δύο «κολλητές» ήττες, η καρέκλα του Ντέιβιντ Βάγκνερ στον πάγκο των ηττημένων… τρίζει επικίνδυνα, αφού το παιχνίδι είχε χαρακτήρα «τελικού» από την διοίκηση, ενώ η Βέρντερ πανηγύρισε την πρώτη της φετινή νίκη στο πρωτάθλημα.