Champions League

Κλάτενμπεργκ: «Ήταν οφσάιντ το γκολ του Ράμος στον τελικό του 2016»

Έστω και μετά από τέσσερα χρόνια, ο Μαρκ Κλάτενμπεργκ παραδέχτηκε πως υπήρξε διαιτητικό λάθος στον τελικό του Champions League.

Αυτό που διέκριναν όλοι από τηλεοράσεως με τη βοήθεια των replay, αλλά δεν είχε αντιληφθεί ο βοηθός και κατ' επέκταση ο ίδιος, παραδέχτηκε ο διαιτητής του τελικού του Champions League του 2016 ανάμεσα σε Ρεάλ και Ατλέτικο.

Ο Μαρκ Κλάτενμπεργκ παραδέχτηκε πως ο Σέρχιο Ράμος ήταν εκτεθειμένος στη φάση από την οποία προήλθε το πρώτο γκολ της «βασίλισσας» στο 15'. Η Ρεάλ είχε επικρατήσει 5-3 στα πέναλτι, μετά την ισοφάριση από τον Καράσκο στο 79'.

«Σε εκείνο τον τελικό η Ρεάλ είχε προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το γκολ ήταν οφσάιντ έστω και οριακά. Στο ημίχρονο στα αποδυτήρια το καταλάβαμε. Ήταν μια δύσκολη φάση, αλλά ο βοηθός μου έκανε λάθος» είπε ο Κλάτενμπεργκ στη «Daily Mail».