Αγγλία

«Σφυριά» που... χτυπούν Ευρώπη!

Έχει βαλθεί να τρελάνει κόσμο η Γουέστ Χαμ, η οποία ανέβηκε στην τέταρτη θέση της Premier League, μετά το σπουδαίο διπλό επί της Κρίσταλ Πάλας (2-3). Νίκη και για Λιντς.

Συνέχεια στη ξέφρενη φετινή πορεία της έδωσε η Γουέστ Χαμ, φεύγοντας με σπουδαίο διπλό από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας (2-3), στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής στην Premier League.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες έφτασε τις τέσσερις διαδοχικές νίκες, διατηρώντας παράλληλα αήττητο έξι αγωνιστικών, «σκαρφαλώνοντας» στην 4η θέση του πρωταθλήματος και στους 35 πόντους!

Εξαιρετική εμφάνιση για τα «σφυριά», καθώς παρά το γεγονός πως βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 3΄από γκολ του Ζαχά, κατάφεραν μέχρι το ημίχρονο να φέρουν «τούμπα» το ματς, χάρη στα δύο τέρματα του Σούτσεκ (9’, 25’). Μάλιστα, θα μπορούσαν να πετύχουν ακόμα δύο τέρματα, αν ο Αντόνιο δεν σημάδευε τα δοκάρια στο 26', 38'.

Στο 65’ ο Ντόουνσον έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του, με την Κρίσταλ Πάλας να μειώνει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων σε 2-3 και πάλι με τον Ζαχά (90+7’).

Στο άλλο παιχνίδι των 20:00, η Λιντς επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο σερί ήττες, φεύγοντας με σημαντικό διπλό από την έδρα της παραπαίουσας Νιουκάστλ (1-2), η οποία αγνοεί τη νίκη στις 9 τελευταίες αγωνιστικές.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα, ο μεσοεπιθετικός Ραφίνια, ο οποίος με άνοιξε το σκορ στο 17’ με όμορφο τελείωμα, ενώ ο ίδιος έδωσε την ασίστ στον Χάρισον στο 61’ για το 1-2. Νωρίτερα, οι «καρακάξες» είχαν μειώσει στο 57’ με τον Αλμιρόν.