Europa League

Ξενέρωσε κι άλλο την ΑΕΚ η Μπράγκα

Δεν φτάνει που ηττήθηκε η ίδια από τη Λέστερ, η ΑΕΚ είδε και την Μπράγκα να ψαλιδίζει ακόμα περισσότερο τις ελπίδες της για πρόκριση, περνώντας με άνεση 2-1 από την έδρα της Ζόρια.

Πέρα από το δικό της παιχνίδι, ούτε το άλλο του ομίλου είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα για την ΑΕΚ.

Την ώρα που η «Ένωση» έχανε 2-1 από τη Λέστερ, η Μπράγκα μείωνε κι άλλο τις ελπίδες της για πρόκριση, επικρατώντας εύκολα 2-1 της Ζόρια.

Μπαίνοντας φουριόζοι στο ματς, οι Πορτογάλοι χρειάστηκαν κάτι παραπάνω από δέκα λεπτά για να το καθαρίσουν:

Χάρη σε υποδειγματική αντεπίθεση που τελείωσε με σέντρα του Εσγκάι και άψογο πλασέ του Παουλίνιο (4’) και φανταστικό σουτ του Γκαϊτάν με το εξωτερικό φάλτσο που καρφώθηκε στα δίχτυα (11’).

Από ‘κει και πέρα το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν το σκορ στις καθυστερήσεις με γκολ του Ιβανισένια, το οποίο δεν μπόρεσε να αποτρέψει το «2 στα 2» των Πορτογάλων στη διοργάνωση.