Super League 2

Ξέρανε την Παναχαϊκή ο Εργοτέλης και την Κέρκυρα ο Βόλος - Δεν σηκώνει κεφάλι ο Ηρακλής

Της ανατροπής στη Football League. Ο Εργοτέλης τούμπαρε την Παναχαϊκή με δύο τέρματα προς το φινάλε (2-1), όπως και ο Βόλος την Κέρκυρα και βρέθηκε στο + 8 από τη 2η θέση. Μια από τα ίδια για Ηρακλή.

Μεγάλες ανατροπές επεφύλασσαν δύο σημαντικά της 11ης αγωνιστικής της Football League την Κυριακή.

Ο ΝΠΣ Βόλος επικράτησε εντός έδρας της Κέρκυρας με σκορ 2-1, φέρνοντας τούμπα την κατάσταση λίγα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι… κυνηγούσαν μέχρι το 82’ (λόγω του πέναλτι του Κοντού από το 67’) και σε εκείνο το σημείο ο Πέντα με βολέ εκτός περιοχής έφερε το ματς στα ίσα, ενώ στο 88’΄ο Μάντζης σκόραρε με σουτ μέσα από το… κουτί. Η ομάδα του Φερνάντο έφτασε τις εννέα νίκες σε δέκα αναμετρήσεις και αύξησε τη διαφορά της στους οκτώ βαθμούς από τη δεύτερη θέση.

Κάπως παρόμοιο σκηνικό και στο Παγκρήτιο. Ο Εργοτέλης ήταν πίσω στο σκορ μέχρι 80’, με τον Ελευθεριάδη να έχει κάνει το 1-0 από το 2’ με εκτέλεση φάουλ. Ο Κουατένγκ ισοφάρισε στο 80’ με ψύχραιμο τελείωμα, ενώ τρία λεπτά μετά ο Καπνίδης ολοκλήρωσε την ανατροπή στην πρώτη του επαφή στην αναμέτρηση. Οι Κρητικοί αγνοούσαν τη νίκη σε τέσσερις σερί αναμετρήσεις, έχοντας μια ισοπαλία και τρεις συνεχόμενες ήττες.

Μια από τα… ίδια για τον Ηρακλή. Η έλευση του Μάνουελ Ρόκα δεν έφερε νέα πνοή στον «Γηραιό», που δείχνει ότι έχει πολλή δουλειά μπροστά του για να ανακάμψει, καθώς στο ντεμπούτο του Ισπανού τεχνικού γνώρισε εντός έδρας ήττα με 2-0 από τον Απόλλωνα Πόντου. Στο 41’ ο Αμαραντίδης άνοιξε το σκορ με κεφαλιά και ο Κυβελίδης από κοντά στο 44’ νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Ο ΑΟΧ/Κισσαμικός επικράτησε 3-0 του Απόλλωνα Λάρισας εκτός έδρας με τον Ρίσκι να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα, σημειώνοντας και τα τρία γκολ των φιλοξενούμενων. Τα δύο στο πρώτο μέρος (19’, 36’) και το τρίτο στα οκτώ λεπτά πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας.

Νίκη-ανάσα για τα Τρίκαλα, τα οποία επικράτησαν 2-0 του Αιγινιακού στο «σπίτι» τους, γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ τους στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα. Ο Καπός άνοιξε το σκορ στο 77’ και ο Συμελίδης με ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή στο 90’ και ζευγάρωσε τα τέρματα της ομάδας του.

ΑΕ Καραϊσκάκης και Σπάρτη έμειναν στο 0-0, ενώ οπ Αήττητος Σπάτων επικράτησε 2-0 της Δόξας Δράμας με τέρματα των Γροντή (66’) και Κατσέρη (90+1’).