Γ' Εθνική

Κυπελλούχος Φωκίδας ο Αστέρας Ιτέας

Κυπελλούχος Φωκίδας για δωδέκατη φορά στην ιστορία του αναδείχθηκε ο Αστέρας Ιτέας, που επικράτησε στον τελικό του Φωκικού με 4-1.

Η ομάδα του Κώστα Λίβα δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες κόντρα στον Φωκικό και στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα είχε τον απόλυτο έλεγχο. Δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία και τελικά νίκησε με 4-1 και στέφθηκε κυπελλούχος Φωκίδας για δωδέκατη φορά στην ιστορία του.

Ο τελικός διεξήχθη στο δημοτικό στάδιο της Άμφισσας, παρουσία φιλάθλων και των δύο ομάδων. Μέσα σε ένα τρίλεπτο, ο Αστέρας Ιτέας πέτυχε δύο γκολ με τον Ζανιά στο 37’ και τον Αλεξίου στο 40’, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη.

inner

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ζανιάς με κεφαλιά έκανε το 3-0 στο 64’ για τον Αστέρα Ιτέας, ενώ στο 88’ ο Φωκικός κέρδισε πέναλτι με τον Πελτέκη, ο οποίος ανέλαβε και την εκτέλεση για να μειώσει σε 3-1.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Πανάκης, ο οποίος ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο Γεωργουσόπουλος.