Αγγλία

«Ανάσταση» για Μπέρνλι

Πρώτη νίκη στη φετινή Premier League για τους «Κλάρετς», που επικράτησαν 1-0 της Κρίσταλ Πάλας.

Την πρώτη νίκη μετά από επτά αποτυχημένες προσπάθειες πανηγύρισε στην Premier League η Μπέρνλι, που επικράτησε 1-0 της Κρίσταλ Πάλας στο «Turf Moor», στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 9η αγωνιστική. Έτσι, έφτασε τους 5β. και για πρώτη φορά φέτος βγήκε πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να βρεθούν στην πρώτη εξάδα.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Γουντ και κατά κάποιο τρόπο είναι ιστορικό, αφού οι «Κλάρετς» έγιναν η τελευταία ομάδα από όλες τις κατηγορίες του αγγλικού ποδοσφαίρου, που σκοράρουν στο γήπεδό τους τη φετινή σεζόν.

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε το παιχνίδι και αυτή που το πέτυχε ήταν η Μπέρνλι με πλασέ του Γουντ στο 8ο λεπτό, μετά από λάθος της άμυνας της Κρίσταλ Πάλας. Στο 23’, σε μια εξαιρετική αντεπίθεση, Εζέ, ΜακΆρθουρ και Μπατσουαγί δεν συνεννοήθηκαν σωστά και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση από πλευράς φιλοξενούμενων.

Δέκα λεπτά μετά το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Μπέρνλι έχασε τεράστια ευκαιρία να «κλειδώσει» σε μεγάλο βαθμό τη νίκη, αλλά το σουτ του Γκούντμουντσον σταμάτησε στο δοκάρι. Η Πάλας προσπάθησε και με τις αλλαγές ακόμη περισσότερο για την ισοφάριση, έχοντας ως κορυφαία στιγμή την ευκαιρία του Μπεντέκε στο 90’ κι έτσι οι «Κλάρετς» πανηγύρισαν την πρώτη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα.