Κύπελλο Ελλάδας

Ο Τσίπρας λύτρωσε τα Τρίκαλα σε ματσάρα με τον Εργοτέλη! (video)

Παιχνίδι που βλέπουμε συνήθως στην Premier League -και όχι στο Κύπελλο Ελλάδας- έγινε στα Τρίκαλα! Με γκολ του Τσίπρα (που νωρίτερα είχε βάλει και αυτογκόλ) η τοπική ομάδα λύγισε 3-2 τον Εργοτέλη.

Ματσάρα… από το πουθενά προέκυψε στο Τρίκαλα-Εργοτέλης!

Μετά από ένα άγονο πρώτο ημίχρονο, το οποίο παίχτηκε σε καταρρακτώδη βροχή, ουδείς περίμενε το… ροντέο που ακολούθησε στο δεύτερο ημίχρονο και κατέληξε σε δραματική νίκη των γηπεδούχων με 3-2.

Το φοβερό γκολ του Ελευθεριάδη στο 54’ (με σουτ στο «παραθυράκι») ακυρώθηκε μέσα σε ένα δίλεπτο από τους Κρητικούς: Χάρη σε αυτογκόλ του Τσίπρα στο 67’ και υπέροχο μονοκόμματο του Ιατρούδη στο 70’ που έφερε τούμπα το ματς).

Τα Τρίκαλα ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Πρώτα ισοφάρισαν λοιπόν στο 81’ με πέναλτι που κέρδισε ο Παπαγεωργίου από τον Οικονόμου και εκτέλεσε εύστοχα ο Πελάεθ.

Και στο 89’ ήρθε ο Τσίπρας να πάρει την επαναφορά σε ασθενή απόκρουση του Καλογεράκη και με κοντινή κεφαλιά να… εξιλεωθεί για το αυτογκόλ του νωρίτερα, χαρίζοντας τη νίκη που δίνει προβάδισμα πρόκρισης στους Σακαφλιάδες.