Αγγλία

Πάτησε τη Λέστερ η Μπόρνμουθ και έκανε τη Γιουνάιτεντ να χαμογελά!

Αυτή η Μπόρνμουθ έχει ελπίδες! Η ομάδα του Έντι Χάουι επικράτησε 4-1 της Λέστερ με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και πλέον η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπορεί να βρεθεί μέχρι και στην 3η θέση.

Η αποστολή της Μπόρνμουθ για να παραμείνει στην κατηγορία ήταν εκ προοιμίου πολύ δύσκολη, αλλά ακόμα πιο απαιτητική μετά τις νίκες των Γουότφορντ, Γουέστ Χαμ και Άστον Βίλα.

Ωστόσο, η ομάδα του Έντι Χάουι έδειξε σφυγμό κόντρα στη Λέστερ, καθώς επιβλήθηκε με 4-1 και μάλιστα με ανατροπή, αφού πήγε στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ.

Τα «κεράσια» παραμένουν στο παιχνίδι της παραμονής, αφού στο -3 από τη Γουότφορντ, ενώ η Λέστερ πληρώνει την κακή αγωνιστική της παρουσία μετά τη διακοπή, καθώς είναι 4η και μάλιστα αν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικρατήσει της Σαουθάμπτον, τότε οι «αλεπούδες» θα πέσουν εκτός τετράδας έπειτα από πολύ καιρό.

Όλα άρχισαν ιδανικά για τους φιλοξενούμενους του Μπρένταν Ρότζερς, καθώς στο 23’ ο Τζέιμι Βάρντι εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Κέλι και κατάφερε να βάλει μπροστά την ομάδα του από πολύ νωρίς στο ματς.

Το παιχνίδι κυλούσε ομαλά για τους φιλοξενούμενους, ωστόσο στο 66’ στράβωσαν τα πάντα, καθώς ο Γουίλσον ευνοήθηκε από την τραγική εκτέλεση ελεύθερου του Σμάιχελ και ο Εντιντί τον ανέτρεψε, με τον Στάνισλας να ισοφαρίζει από την άσπρη βούλα. Μάλιστα, ένα λεπτό αργότερα, ο Σολάνκε με πλασέ έκανε το 2-1, σπάζοντας και τη δική του κακοδαιμονία μπροστά από τις αντίπαλες εστίες.

Η πλάστιγγα έγειρε οριστικά στην Μπόρνμουθ, όταν ο Σογιουντσού αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, καθώς κλώτσησε τον Γουίλσον και άφησε τη Λέστερ με 10 παίκτες. Ο θρίαμβος των γηπεδούχων ολοκληρώθηκε με άλλα δύο τέρματα και συγκεκριμένα στο 83’ με το αυτογκόλ του Έβανς από σουτ του Στάνισλας ενώ ο Σολάνκε στο 87’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.