Μουντιάλ 2022

Έκανε… περίπατο στην Αρμενία και πέρασε δεύτερη η Βόρεια Μακεδονία!

Με τον Μπάρντι να κάνει χατ-τρικ, η Βόρεια Μακεδονία πέρασε... αέρα από την Αρμενία και χάρη στο 5-0 ανέβηκε στη 2η θέση του 10ου ομίλου της προκριματικής φάσης, μια «στροφή» πριν το τέλος.

Ποιό ντέρμπι; Μάλλον… βόλτα έκανε σήμερα η Βόρεια Μακεδονία στην Αρμενία, όπως μαρτυράει και το τελικό 5-0, για την προτελευταία αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ.

Αποτέλεσμα το οποίο ανέβασε τους νικητές στην δεύτερη θέση του 10ου ομίλου, που θα παίξουν τα… ρέστα τους απέναντι στην Ισλανδία την τελευταία αγωνιστική, περιμένοντας ένα «στραβοπάτημα» της Ρουμανίας, στα δύο εναπομείναντα ματς της.

Την ίδια ώρα, οι γηπεδούχοι έχασαν πολύτιμο έδαφος στην διεκδίκηση του δεύτερου «εισιτηρίου» από το γκρουπ και πολύ δύσκολα θα προλάβουν το «τρένο».

Η Βόρεια Μακεδονία έβαλε τις βάσεις για το «διπλό» από το πρώτο κιόλας ημίχρονο…

Αρχικά όταν από ωραία ατομική ενέργεια και γύρισμα του Ασκόφσκι από δεξιά, ο Τραϊκόφσκι σκόραρε σε κενή εστία, για το 0-1 στο 22ο λεπτό.
Ενώ ο Μπάρντι με δυνατό, χαμηλό, σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέτυχε το 0-2 στο 36’.

Παράλληλα, στην επανάληψη η ομάδα του Μπαλγκόγια Μιλέφσκι όχι μόνο δεν κατέβασε ταχύτητα αλλά αντιθέτως σκόραρε άλλες τρεις φορές…

Αρχικά ακολούθησε ένα ακόμα τέρμα του Μπάρντι, ο οποίος κέρδισε πέναλτι από τον Χαμπαρτσουμιάν στο 65’ και το εκτέλεσε εύστοχα δύο λεπτά μετά.

Με τον Ριστόφσκι να βγαίνει γρήγορα στην αντεπίθεση και με σουτ από θέση μέσα δεξιά, μετά από ασίστ του Ελμάς, να διαμορφώνει το 0-4 από το 79ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ενώ ξανά ο Μπάρντι και πάλι από την άσπρη βούλα ολοκλήρωσε τον διασυρμό της Αρμενίας, πετυχαίνοντας χατ-τρικ και μαζί το τελικό 0-5 υπέρ της Βόρειας Μακεδονίας στο 90’!