Super League 2

«Προσγείωσε» την Παναχαϊκή ο Εργοτέλης! (video)

Στην πρώτη φετινή της ήττα ανάγκασε την Παναχαϊκή ο Εργοτέλης! Μεταμορφωμένος και πάλι στο Παγκρήτιο, επικράτησε 2-1 και απαγόρευσε στους Πατρινούς να ανέβουν (έστω και προσωρινά) στην κορυφή.

Ένα ακόμα «μπλόκο» στο Παγκρήτιο έστησε ο Εργοτέλης!

Δυνατή όπως πάντα στην έδρα της, η ομάδα του Γιάννη Νταουσιάνη καθάρισε 2-1 την Παναχαϊκή και την υποχρέωσε στην πρώτη φετινή της ήττα.

Μπαίνοντας δυνατά στο ματς, οι γηπεδούχοι στρίμωξαν για τα καλά τους Πατρινούς. Πριν καν συμπληρωθεί λοιπόν το ημίωρο, είχαν βάλει κάτι παραπάνω από γερές βάσεις για τη νίκη.

Πρώτα με δυνατό σουτ του Ροβίθη στο 17’ (έπειτα από ωραία κάθετη του Γροντή) και έπειτα με κοντινό πλασέ του Κούατενγκ στο 28’ (σε άψογη αντεπίθεση και γύρισμα πάρε-βάλε του Έφορντ).

Μπορεί λοιπόν η Παναχαϊκή να μείωσε πριν το ημίχρονο (με φαλτσαριστό πλασέ του Κολ) και να μπήκε ξανά στο παιχνίδι, ωστόσο δεν κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο ν’ αλλάξει τη μοίρα της.

Έτσι, ο Εργοτέλης πανηγύρισε το τρίτο του τρίποντο στο Ηράκλειο (με το οποίο απομακρύνθηκε από τις τελευταίες θέσεις) και η ίδια έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει Απόλλωνα Σμύρνης και ΠΑΣ και να βρεθεί, έστω και προσωρινά, στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League 2.