Europa League

Έπαιξε σαν Ρόμα και προκρίθηκε άνετα κόντρα στη Μπράγκα

Η Ρόμα επικράτησε εντός έδρας 3-1 της Μπράγκα και προκρίθηκε πανηγυρικά στους «16» του Europa League.

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση, η Ρόμα πήρε άνετη εντός έδρας νίκη απέναντι στη Μπράγκα (3-1) και παράλληλα εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» του Europa League.

Μόλις στο 23’ ο Έντιν Τζέκο έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, με τους φιλοξενούμενους να έχουν και αυτοί κάποιες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 72’ ο Λορένζο Πελεγκρίνι αστόχησε σε πέναλτι, όμως δύο λεπτά αργότερα οι Ιταλοί έκαναν το 2-0 με τον Κάρλες Πέρεζ. Ο Κριστάνε με αυτογκόλ (87’) μείωσε σε 2-1 για τους Πορτογάλους, όμως ο Μπόρχα Μαγιοράλ διαμόρφωσε στις καθυστερήσει το τελικό 3-1.