Super League 2

Επέστρεψαν στις νίκες Ξάνθη και Εργοτέλης

Ξάνθη και Εργοτέλης πήραν το τρίποντο κόντρα σε Διαγόρα και ΟΦ Ιεράπετρας αντίστοιχα, ενώ στις νίκες επέστρεψαν και τα Τρίκαλα και η Παναχαϊκή.

Επιστροφή στις νίκες για την Ξάνθη και τον Εργοτέλη. Οι Ακρίτες επικράτησαν 2-0 του Διαγόρα, ενώ οι Κρητικοί πήραν εμφατική νίκη κόντρα στον ΟΦ Ιεράπετρας με 4-0. Επιστροφή στα τρίποντα και για τα Τρίκαλα, 1-0 τον Καραϊσκάκη, όπως και για την Παναχαϊκή που λύγισε τα Χανιά (3-2).

Στην Ξάνθη η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα κόντρα στον Διαγόρα, επικρατώντας 2-0 και παραμένοντας στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Ο Γκαρσία στο 33' μετά από ωραία αντεπίθεση άνοιξε το σκορ, για να έρθει 25 λεπτά μετά ο Σχρόιεν με ωραία λόμπα να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Στη μάχη της Κρήτης, ο Εργοτέλης επικράτησε με το εμφατικό 4-0 του ΟΦ Ιεράπετρας και επέστρεψε και αυτός στις νίκες, όντας στην 4η θέση. Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη μετέτρεψε το ματς σε παράσταση για έναν ρόλο, καθαρίζοντάς το από το πρώτο ημίχρονο με τους Κωστανάσιο (9') και Μανουσάκη (32'). Ο Πέιος στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και ο Κοκκίνης στο τέταρτο έβαλαν το... κερασάκι στην τούρτα.

Γλίτωσε τη νέα γκέλα στο φινάλε η Παναχαϊκή, που λύγισε με 3-2 τα Χανιά. Σε ένα εκρηκτικό πρώτο ημίχρονο, οι Πατρινοί προηγήθηκαν 2-1 των Χανίων, με τους Κουσκουνά (13'), Αραβίδη (33') να σκοράρουν τα δύο τέρματα για την ομάδα τους και τον Βασιλόγιαννη (32') ενδιάμεσα να έχει ισοφαρίσει. Ο Τριανταφυλλάκος με φάουλ στο 79' έφερε το σκορ στα ίσα, αλλά ο Αραβίδης στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων λύτρωσε τους Πατρινούς.

Τέλος, τα Τρίκαλα επέστρεψαν και αυτά στις νίκες επικρατώντας 1-0 της ΑΕ Καραϊσκάκης χάρη στην κεφαλιά του Ευθυμίου στο 53ο λεπτό.