Γ' Εθνική

«Σώθηκε» στο… παρά ένα ο Ιωνικός!

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με γκολ του Πόζογλου, αλλά ο Ιωνικός έφυγε από τον Βόλο με τον έναν βαθμό, χάρη σε πέναλτι του Κρητικού στο 89’, για να παραμείνει δεύτερος στην Football League.

Μπορεί ο Ιωνικός να έχασε την ευκαιρία να πιάσει κορυφή, ωστόσο… δεν έχασε το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, στον Βόλο, για την 9η αγωνιστική της Football League, με το τελικό 1-1 να τον διατηρεί στη δεύτερη θέση και το -2 από τα Τρίκαλα.

Σε ένα ματς όπου κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες και η ένταση, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα με το τέρμα του Πόζογλου…

Κι ενώ όλα έδειχναν «άσο», ήρθε η ανατροπή και το εύστοχο πέναλτι του Κρητικού στο 89ο λεπτό, για να διαμορφώσει το τελικό 1-1, με τους Νικαιώτες μάλιστα να ολοκληρώνουν την αναμέτρηση με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Γκοτσούλια με απευθείας κόκκινη κάρτα, στο επόμενο λεπτό!

Στα υπόλοιπα σημερινά ματς, ξεχωρίζει η ισοπαλία 2-2 της Καλαμάτας με τον Ασπρόπυργo, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με δύο γκολ διαφορά από το πρώτο ημίχρονο μάλιστα, την «μαύρη θύελλα» να μένει με παίκτη λιγότερο από το 69’, λόγω της κόκκινης που είδε ο Οσμάναγκιτς, αλλά τον Ράκιτς να «σώζει» τον πόντο, σκοράροντας δις στα τελευταία λεπτά!

Με δέκα παίκτες τελείωσε και η Βέροια την αναμέτρηση κόντρα στην Ιεράπετρα, λόγω της αποβολής του Μπλέτσα από το 33’, αλλά αυτό δεν εμπόδισε την ομάδα της Ημαθίας να φύγει οπό την Κρήτη με το «διπλό» (0-1), χάρη σε γκολ του Πασά.