Αγγλία

Τα βρήκε πάλι… μπαστούνια η Λέστερ

Νέα απώλεια βαθμών από τη Λέστερ που έμεινε στο 1-1 με την Μπέρνλι και πάει να μπλέξει στην τετράδα.

Μετά την ήττα από την Άρσεναλ η Λέστερ δεν τα κατάφερε απέναντι στην Μπέρνλι και έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από τον «Ταρφ Μουρ».

Έτσι με τη νέα απώλεια βαθμών, δεύτερη σερί στο πρωτάθλημα, η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς βρίσκεται στους 50 βαθμούς και δίνει την ευκαιρία στους ανταγωνιστές της να μειώσουν την ψαλίδα στη μάχη της τετράδας.

Οι «αλεπούδες» έμειναν νωρίς πίσω στο σκορ, αφού μόλις στο 4ο λεπτό ο Βίντρα σκόραρε για τους γηπεδούχους και έγραψε το 1-0 με το παρθενικό του τέρμα στην Premier League φέτος. Η απάντηση για την ομάδα του Ρότζερς ήρθε στο 34’ με τον Ιχεανάτσο, χωρίς ωστόσο να μπορέσει η Λέστερ να πάρει κάτι περισσότερο από το ματς.

Σέφιλντ-Άστον Βίλα 1-0

Σπουδαία νίκη στην οικονομία του πρωταθλήματος πήρε η ουραγός Σέφιλντ Γιουνάιτεντ που επικράτησε 1-0 της Άστον και μείωσε τη διαφορά της από σους 7 από τις θέσεις της σωτηρίας.

Σκόρερ του χρυσού τέρματος που χάρισε τη νίκη στη Σέφιλντ μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες ήταν ο Μακγκόλντρικ που στο 30ο λεπτό μετέτρεψε σε γκολ την ασίστ του Μπάλντοκ. Παλικαρίσια νίκη για την ομάδα του Ουίλντεκ που αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 57’ λόγω της αποβολής του Γιαγκέλκα.