Ιταλία

Τριάρα με ανατροπή και 2η θέση για την Ίντερ (video)

Επιστροφή στις νίκες για την Ίντερ, που επικράτησε 3-1 της Τορίνο με ανατροπή μέσα σε δεκατρία λεπτά και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Τορίνο στο ξεκίνημα του αγώνα, η Ίντερ ξέσπασε στο δεύτερο ημίχρονο και πετυχαίνοντας τρία γκολ μέσα σε διάστημα δεκατριών λεπτών, έφτασε στην ανατροπή και στη νίκη με σκορ 3-1, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 32η αγωνιστική της Serie A. Οι «νερατζούρι» έφτασαν τους 68 βαθμούς και σκαρφάλωσαν στη 2η θέση, ισοβαθμώντας με τη Λάτσιο, ενώ η «γκρανάτα» παρέμεινε στη 16η θέση με 34 και στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν την αντίπαλό τους και κόντρα στη ροή του αγώνα προηγήθηκαν στο 17’ με τον Μπελότι, μετά από τραγικό λάθος του Χαντάνοβιτς. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έχασαν πλήθος ευκαιριών για την ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφεραν στο πρώτο 45άλεπτο.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, τα γκολ ήρθαν… βροχή. Στο 489’ ο Γιανγκ με σουτ, μετά από ασίστ του Λαουτάρο, έφερε το ματς στα ίσια και τρία λεπτά αργότερα, ο Γοδίν με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Σάντσες, έκανε την ανατροπή. Η Ίντερ ήταν καταιγιστική και στο 61’ ο Λαουτάρο τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1, αφού μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν μπήκε άλλο τέρμα.

Αναλυτικά, η 32η αγωνιστική

Σάββατο 11 Ιουλίου
Λάτσιο-Σασουόλο 1-2
(33' Λουίς Αλμπέρτο - 52' Ρασπαντόνι, 90' Καπούτο)

Μπρέσια-Ρόμα 0-3
(48' Φάτσιο, 62' Κάλινιτς,74' Τζανιόλο)

Γιουβέντους-Αταλάντα 2-2
(55' πεν, 90' πεν, Ρονάλντο-16' Ζαπάτα, 81' Μαλινόσκι)

Κυριακή 12 Ιουλίου
Τζένοα-ΣΠΑΛ 2-0
(23' Πάντεφ, 54' Σένε)

Πάρμα-Μπολόνια 2-2
(90'+3' Κούρτιτς, 90'+5' Ινγκλέζε / 3' Ντανίλο, 16 Σοριάνο)

Φιορεντίνα-Βερόνα 1-1
(90'+6' Κουτρόνε / 18' Φαραόνι)

Κάλιαρι-Λέτσε 0-0

Ουντινέζε-Σαμπντόρια 1-3
(37' Λαζάνια / 45'+1' Κουαλιαρέλα, 84' Μπονατσόλι, 90'+4' Γκαμπιαντίνι)

Νάπολι-Μίλαν 2-2
34' Ντι Λορέντζο, 60' Μέρτενς-20' Ερνάντες, 73' πεν. Κεσί)