Αγγλία

Τριάρα στο δεύτερο η Νιούκαστλ

Η Νιούκαστλ επικράτησε 3-0 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, πετυχαίνοντας όλα της τα γκολ στο δεύτερο, στο οποίο αγωνίστηκε με αριθμητικό πλεονέκτημα. Έχασαν έδαφος για Ευρώπη οι φιλοξενούμενοι.

Άναψε… πράσινο στο δεύτερο για τη Νιούκαστλ.

Οι «καρακάξες» επικράτησαν 3-0 της Σέφιλντ στο «St. James' Park» στην 30η αγωνιστική της Premier League, εκμεταλλευόμενες στο έπακρο το γεγονός ότι είχαν αριθμητικό πλεονέκτημα σε ολόκληρο σχεδόν το β’ μέρος.

Τα δεδομένα άλλαξαν άρδην στο 50’, με τον Ίγκαν να αντικρίζει δεύτερη κίτρινη σε εκείνο στο σημείο, ανακόπτοντας αντεπίθεση των γηπεδούχων. Πέντε λεπτά μετά, ο Σεν-Μαξιμέν εκμεταλλεύτηκε την γκέλα του Στίβενς, που βρήκε… αέρα και πλάσαρε από κοντά για το 1-0. Στο 69’ ο Ρίτσι με «κεραυνό» ζευγάρωσε τα τέρματα της Νιούκαστλ. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ζοέλιντον στο 78ο λεπτό με προβολή έπειτα από σέντρα του Αλμιρόν.

Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Στιβ Μπρους έφτασε σε δεύτερη σερί νίκη, δεν… βλέπει πλέον την επικίνδυνη ζώνη κι ανεβαίνει. Αντιθέτως, οι φιλοξενούμενοι έχασαν κι άλλο έδαφος για Ευρώπη.