Βόλεϊ

Πρώτο βήμα ανόδου ο Παναθηναϊκός επί της ΑΕΚ

Προβάδισμα για την άνοδο στη Volley League γυναικών πήρε ο Παναθηναϊκός, νικώντας την ΑΕΚ 3-1 σετ στο κλειστό του Χολαργού στον πρώτο μεταξύ τους τελικό των πλέι οφ ανόδου της Pre League.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-1 σετ την ΑΕΚ στο κλειστό του Χολαργού στον πρώτο μεταξύ τους τελικό των πλέι οφ ανόδου της Pre League και απέκτησε προβάδισμα για την επάνοδο στη Volley League γυναικών, ενόψει της δεύτερης αναμέτρησης στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας την ερχόμενη Κυριακή. Εκεί με νίκη οι «πράσινες» θα ακολουθήσουν τον ΠΑΟΚ στη Volley League, ενώ σε αντίθετη περίπτωση οι δύο ομάδες θα τα ξαναπούν στον Χολαργό τη Μεγάλη Τετάρτη.

Η ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη είχε μεγάλο ατού από τη γραμμή του σερβίς, όπου βρήκε οκτώ άσους. Αντίθετα, η «Ένωση» είχε δύο άσους, αλλά έκανε μόλις πέντε λάθη από τη γραμμή του σερβίς.

Η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε 5-7 και 6-9 μετά από χαμένη επίθεση της Οικονομίδου. O Παναθηναϊκός ισοφάρισε 9-9 και προσπέρασε για το 11-10. Από εκείνο το σημείο είχαμε ντέρμπι, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται. Οι «πράσινες» έφτασαν στο 18-15 και στο 19-15 μετά από άσο. Ο Παναθηναϊκός διατήρησε τη διαφορά και έφτασε στο 25-20.

Τα σετ: 25-20, 25-13, 25-27, 25-20

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καμπερίδης): Κουντουρά 3π. (2/5, 1 μπλοκ), Νούσια 13 (8/36, 5 άσσοι, 46%υπ., 27%αρ.), Κοσμά 19 (15/34, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 41%αρ.), Οικονομίδου 21 (18/43, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Λαμπρινίδου 13 (7/15, 5 μπλοκ, 1 άσσος), Κελεσίδη 8 (4/6, 3 μπλοκ, 1 ασσος) / Ρόγκα (λ. - 69%υπ., 62%αρ.), Βογιατζόγλου, Λεωνίδου

ΑΕΚ (Αποστολογιωργάκης): Γιοβάνη 7 (6/17επ., 1 μπλοκ), Ζίγκα 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Χρήστου 10 (8/37επ., 2 μπλοκ, 56%υπ., 44%αρ.), Τοτσίδου 10 (10/37επ., 34%υπ., 19%αρ.), Καββαδία 11 (7/16, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Τέζα / Σκυθιώτη (λ. - 34$υπ., 19%αρ.), Μπελιά (λ), Μπανίκα, Εικοσπεντίδου 1 (1/1επ.)