Σαράντα εννέα εθνικά ρεκόρ, 12 εκ των οποίων στις κατηγορίες ανδρών και γυναικών, σημειώθηκαν το διήμερο των αγώνων κολύμβησης ΑΜΕΑ στο ΟΑΚΑ, σε ένα Πρωτάθλημα όπου τηρήθηκαν με ευλαβική προσοχή όλα τα αθλητικά υγειονομικά πρωτόκολλα, ενώ, για πρώτη φορά μετά από αρκετά χρόνια, καλύφθηκε και σε απευθείας μετάδοση.

Από τους Έλληνες μεταλλιούχους σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης ήταν αυτός που σημείωσε νέο πανελλήνιο ρεκόρ στα 200 μέτρα πεταλούδα S8 με επίδοση 2:22.87. Στο αγώνισμα, που του είχε χαρίσει το χρυσό μετάλλιο στους Αγώνες του Ρίο, τα 100 μέτρα πεταλούδα, είχε χρόνο 1:05.58, ενώ συμμετείχε και στα 100 μέτρα ελεύθερο (1:00.07).

Στις γυναίκες, νέο εθνικό ρεκόρ σημείωσε η Μαρία Τσάκωνα στα 100 μέτρα πρόσθιο SB5 με 2:03.62, ενώ η Μαρία Κυριακίδου ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα με τρία ρεκόρ στα 50 και 100 μέτρα ελεύθερο, αλλά και στα 100 μέτρα ύπτιο.


Συνοπτικά, τα 12 ρεκόρ στις κατηγορίες ανδρών και γυναικών ήταν τα εξής:

200μ. πεταλούδα S8 : Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης (Ηρόδικος) 2:22.87

100μ. πρόσθιο SB5 : Μαρία Τσάκωνα (Σπάρτακος) 2:03.62

50μ. ελεύθερο ανδρών S11: Μιλτιάδης Κότσιρας (Πρωτοπόροι) 29.79

100μ. ελεύθερο ανδρών S11: Μιλτιάδης Κότσιρας (Πρωτοπόροι) 1:12.77

50μ. πεταλούδα ανδρών S5 : Αλέξανδρος Στυλιανός Λέργιος (Ηρόδικος) 39.77

100μ. ελεύθερο ανδρών S5 : Αλέξανδρος Στυλιανός Λέργιος (Ηρόδικος) 1:23.83

50μ. ελεύθερο γυναικών S7: Μαρία Κυριακίδου (Κότινος) 44.24

100μ. ελεύθερο γυναικών S7: Μαρία Κυριακίδου (Κότινος) 1:34.99

100μ. ύπτιο γυναικών S7: Μαρία Κυριακίδου (Κότινος) 1:50.67

100μ. ύπτιο ανδρών S11 : Κωνσταντίνος Σπυράκος (Ίωνας) 2:18.51

4x100μ. ελεύθερο ανδρών S14 : Αθανάσιος Παπαγιάννης, Αλκίνοος Τσέκος, Μιχάλης Αναστασιάδης, Νικόλαος Γιαννακουλάκος (Καστελλάνοι) 5:06.42

4x100μ. ελεύθερο μεικτό S14 : Κατερίνα Τσομπανίδου, Ζήσης Καλτσογιάννης, Παναγιώτης Τσουκαλάς, Θεοδώρα Βόκα (Φίλιππος) 8:54.25


Επίσης τα 37 ρεκόρ στις μικρότερες ηλικιακές κατηγορίες σημείωσαν οι παρακάτω αθλητές και αθλήτριες:

50μ. ελεύθερο γυναικών Υ15-17 S2 : Εύα Χαζίζι (Μεγαλόνησος) 2:16.85

100μ. ύπτιο γυναικών Υ15-17 S2 : Εύα Χαζίζι (Μεγαλόνησος) 5:11.70

50μ. ύπτιο γυναικών Υ15-17 S2 : Εύα Χαζίζι (Μεγαλόνησος) 2:07.54

50μ. ελεύθερο γυναικών Υ10-14 S5 : Μαρία Φανουρία Τζιβελέκη (Καστελλάνοι) 1:38.46

50μ. ύπτιο γυναικών Υ10-14 S5 : Μαρία Φανουρία Τζιβελέκη (Καστελλάνοι) 1:35.73

100μ. ελεύθερο γυναικών Υ10-14 S5 : Μαρία Φανουρία Τζιβελέκη (Καστελλάνοι) 3:41.08

50μ. ελεύθερο γυναικών Υ15-17 S9 : Μαρίνα Νικολέτα Λαζαρίδου (Ηρόδικος) 36.54

100μ. ύπτιο γυναικών Υ15-17 S9 : Μαρίνα Νικολέτα Λαζαρίδου (Ηρόδικος) 1:41.34

100μ. ελεύθερο γυναικών Υ15-17 S9 : Μαρίνα Νικολέτα Λαζαρίδου (Ηρόδικος) 1:22.15

50μ. ελεύθερο ανδρών Υ15-17 S6 : Αλέξιος Τσιπουράκης (Μεγαλόνησος) 1:48.21

100μ. ύπτιο ανδρών Υ15-17 S6 : Αλέξιος Τσιπουράκης (Μεγαλόνησος) 3:43.18

100μ. ελεύθερο ανδρών Υ15-17 S6 : Αλέξιος Τσιπουράκης (Μεγαλόνησος) 3:53.32

50μ. ελεύθερο ανδρών Υ15-17 S7 : Παναγιώτης Στεφανάκης (Καστελλάνοι) 56.70

100μ. ύπτιο ανδρών Υ15-17 S7 : Παναγιώτης Στεφανάκης (Καστελλάνοι) 2:12.86

100μ. ελεύθερο ανδρών Υ15-17 S7 : Παναγιώτης Στεφανάκης (Καστελλάνοι) 2:16.40

50μ. ελεύθερο ανδρών Υ10-14 S10 : Πολυχρόνης Γεωργιάδης (Αετοί Αθήνας) 34.56

100μ. πεταλούδα ανδρών Υ10-14 S10 : Πολυχρόνης Γεωργιάδης (Αετοί Αθήνας) 1:26.06

100μ. ελεύθερο ανδρών Υ10-14 S10 : Πολυχρόνης Γεωργιάδης (Αετοί Αθήνας) 1:13.69

100μ. πεταλούδα ανδρών Υ15-17 S14 : Ντανιέλε Λικάι (Αετοί Θεσσαλονίκης) 1:17.91

100μ. πρόσθιο ανδρών Υ10-14 SB7 : Μάξιμος Γάγγος (Καστελλάνοι) 4:01.91

100μ. πρόσθιο ανδρών Υ15-17 SB14 : Χρήστος Τριανταφύλλου (Πρωτοπόροι) 1:27.66

100μ. ύπτιο γυναικών Υ15-17 S14 : Έλλη Σακκά Μπίλιου (Πρωτοπόροι) 2:19.40

100μ. ύπτιο ανδρών Υ15-17 S9 : Ιωάννης Θεολογίτης (Κότινος) 2:00.73

100μ. ύπτιο ανδρών Y15-17 S10 : Μάριος Αγγελόπουλος (Αετοί Θεσσαλονίκης) 1:29.60

100μ. ελεύθερο ανδρών Y15-17 S10 : Μάριος Αγγελόπουλος (Αετοί Θεσσαλονίκης) 1:19.76

400μ. ελεύθερο ανδρών Y15-17 S10 : Μάριος Αγγελόπουλος (Αετοί Θεσσαλονίκης) 6:03.76

100μ. ύπτιο ανδρών Υ15-17 S14 : Αθανάσιος Βουλγαράκης (Τυρταίος) 1:22.63

200μ. ελεύθερο ανδρών Υ15-17 S14 : Αθανάσιος Βουλγαράκης (Τυρταίος) 2:38.04

100μ. ύπτιο ανδρών Υ10-14 S14 : Σεφέρης Χασμπής (Ιππόκαμπος) 1:49.84

50μ. ύπτιο γυναικών Υ10-14 S4 : Νίκη Παπαδοπούλου (Ίωνας) 2:22.93

100μ. ελεύθερο ανδρών Υ10-14 S9 : Καραμπέτ Τουρακιάν (Καστελλάνοι) 1:45.20

100μ. ελεύθερο ανδρών Υ15-17 S9 : Ιορδάνης Κατιρτζόγλου (Αετοί Αθήνας) 1:29.64

100μ. ελεύθερο ανδρών Υ10-14 S14 : Νικόλαος Παπαδόπουλος (Ιππόκαμπος) 1:32.43

100μ. ελεύθερο γυναικών Υ10-14 S7 : Μυρτώ Νικοπούλου (Κινητικό Εργαστήρι) 2:01.69

100μ. ελεύθερο γυναικών Υ10-14 S14 : Πετρούλα Σερμέτη (Κινητικό Εργαστήρι) 1:56.18

200μ. ελεύθερο γυναικών Υ10-14 S14 : Πετρούλα Σερμέτη (Κινητικό Εργαστήρι) 4:10.07

200μ. μεικτή ατομική ανδρών Υ15-17 SM14 : Δημήτρης Αράπογλου (Φίλιππος) 3:05.46

ON DEMAND: Όλα τα ρεπορτάζ στο επίσημο κανάλι του ΣΠΟΡ FM στο youtube