Η νεανίς Μαλαματένια Παπαδημητρίου, η παγκορασίς Γεωργία Σπανού και ο Γιώργος Κοσμάς στους παμπαίδες πέρασαν από τη δεύτερη στην πρώτη θέση των ίδιων κατηγοριών.

Η Παπαδημητρίου ήταν φιναλίστ στον τελικό του απλού νεανίδων. Η Σπανού πήρε το χρυσό μετάλλιο στο απλό παγκορασίδων, ενώ ο Κοσμάς αναδείχτηκε πρωταθλητής Ελλάδας στο απλό παμπαίδων. «Έριξαν» από την κορυφή τη Χρυσή Φωτιάδου, τη Βασιλική Μπουλά και τον Πέτρο Λιώτση αντίστοιχα.

Η Ε.Φ.Ο.Επ.Α. υπολόγισε και δημοσίευσε ξανά ranking list μετά από μήνες, καθώς δεν υπήρχε αγωνιστική δράση. Οι νέοι πίνακες είναι οι τελευταίοι, που έχουν αποτελέσματα από την αγωνιστική περίοδο 2019-2020 και, φυσικά, περιλαμβάνουν κι άλλες σημαντικές αλλαγές στις μικρές ηλικίες με βάση τα αποτελέσματα στα πανελλήνια πρωταθλήματα. Αντίθετα, έμειναν αμετάβλητα τα πράγματα στις μεγάλες κατηγορίες.

Ο Αλέξανδρος Μαδέσης, που κατέκτησε την πρωτιά σε παίδες και νέους, ανέβηκε στο νούμερο 2 των εφήβων, ενώ με σημαντικά βαθμολογικά οφέλη μπήκαν στις πρώτες πεντάδες οι, επίσης, διακρινόμενοι στα πανελλήνια πρωταθλήματα Αλέξανδρος Αλεξόπουλος (παίδες), Δέσποινα Άμπα (κορασίδες), Ευαγγελία Μεραμβελλιωτάκη (στις νεάνιδες εκείνη) και Άντζελα Νουρέ (παγκορασίδες).

Έξω από τις πρώτες πέντε θέσεις έμειναν στο τέλος της σεζόν η Χρυσούλα Καμπουράκη της Ελευσίνας στις παγκορασίδες, ο Γιώργος Κατσαπρακάκης (Α.Σ. Το Γυμνάσιο) στους παίδες, η Ελισάβετ Χατζηκύρκα (Εθνικός Αλεξανδρούπολης) στις νεάνιδες (όλοι στο νούμερο 6 από 5 του Απριλίου), η Βασιλεία Χάλαρη (Α.Ο. Νέου Φαλήρου) στις κορασίδες (υποχώρησαν στο νούμερο 6 από 4) και ο Ιάκωβος Αϊβατίδης (Π.Κ.Δ. Ταύρου) στους νέους (στο 6 από 4).

Πάντα στις νεαρές ηλικίες καταγράφηκαν κι άλλες αξιοσημείωτες διαφοροποιήσεις στις πρώτες 15 θέσεις. Η Ευαγγελία Μεραμβελλιωτάκη μπήκε στην πρώτη δεκάδα των Νέων γυναικών (στο 8 από 12), όπως αντίστοιχα ο Αλέξανδρος Μαδέσης στους Νέους άνδρες (8 από 17), ο Κίμωνας Μήτκας στους νέους (8 από 11) και η Στέλλα Μαυροματάκη (του Ο.Α. Χανίων) στις παγκορασίδες (10 από 15).

Στις Νέες γυναίκες, η Δέσποινα Άμπα μετακινήθηκε στο νούμερο 12 από το 30 του προηγούμενου πίνακα και η Στέλλα Τζαρίδου στο 14 από το 26. Στους νέους ο Αλέξανδρος Αλεξόπουλος βρέθηκε στο νούμερο 15 (από 28), στους παίδες ο Δημήτρης Σωτηρόπουλος του Άτλαντα Αγίας Βαρβάρας στο 13 (από 17), ο Κώστας Σωτηρίου του Α.Σ.Ε.Α. Σάρισες Φλώρινας στο 14 (από 20) και ο Ανδρέας Καρυπίδης του Αίαντα Ευόσμου στο 15 (από 18).

Είσοδος στη δεκάδα και τη 15άδα των παμπαίδων για τον Πέτρο Παπαναστασίου (Α.Σ.Ε.Α. Καβάλας) και τον Γρηγόρη Τσιλόπουλο (Μεσογειακός) αντίστοιχα, οι οποίοι βρέθηκαν στις θέσεις 9 και 14, ενώ στην κορυφαία δεκάδα είχαν όφελος ο Γιάννης Κιοσελόγλου (Ποσειδών Λουτρακίου) και ο Γιώργος Γιώτης (Ίφιτος Πατρών): Πήγαν στο νούμερο 6 (από 8) και 7 (από 10) αντίστοιχα.


Οι πρώτες πεντάδες στους νέους πίνακες αξιολόγησης (με τις θέσεις των αθλητών τον Απρίλιο) είναι οι ακόλουθες:

ΑΝΔΡΕΣ:
1. («) Κωνσταντίνος Αγγελάκης (Παναθηναϊκός Α.Ο.)
2. («) Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος (Παναθηναϊκός Α.Ο.)
3. («) Τάσος Ρηνιώτης (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)
4. («) Δημήτρης Παπαδημητρίου (Α.Ο. Ταταύλα)
5. («) Γιώργος Σταματούρος (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

ΓΥΝΑΙΚΕΣ:
1. («) Κατερίνα Τόλιου (Δ.Α.Ο. Ταύρου)
2. («) Γεωργία Ζαβιτσάνου (Α.Ε.Κ.)
3. («) Κωνσταντίνα Παρίδη (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)
4. («) Χριστίνα Φίλη (Δ.Α.Ο. Ταύρου)
5. («) Ελισάβετ Τέρπου (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

ΝΕΟΙ ΑΝΔΡΕΣ:
1. («) Γιώργος Σταματούρος (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)
2. («) Γιάννης Σγουρόπουλος (Γ.Σ. Άρης Βούλας)
3. («) Δημήτρης Κορδούτης (Ο.Α. Χανίων)
4. («) Γεράσιμος Πετρής (Α.Ο. Ταταύλα)
5. («) Ιάσονας Κορδούτης (Α.Σ. Ίφιτος Πατρών)

ΝΕΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ:
1. («) Ελισάβετ Τέρπου (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)
2. (3.) Μαλαματένια Παπαδημητρίου (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)
3. (2.) Χρυσή Φωτιάδου (Σάρισες Φλώρινας)
4. («) Ιωάννα Γερασιμάτου (Παναθηναϊκός Α.Ο.)
5. («) Ελένη Σοφρά (Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης)

ΝΕΟΙ:
1. («) Γεράσιμος Πετρής (Α.Ο. Ταταύλα)
2. (6.) Αλέξανδρος Μαδέσης (Π.Κ.Δ. Ταύρου)
3. (2.) Γεράσιμος Χατζηλυγερούδης (Α.Ο Ταταύλα)
4. (3.) Ζήσης Δουκέρης (Π.Κ.Δ. Ταύρου)
5. («) Σωκράτης Γιαννούτσος (Γ.Α.Ο. Πειραιά)

ΝΕΑΝΙΔΕΣ:
1. (2.) Μαλαματένια Παπαδημητρίου (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)
2. (1.) Χρυσή Φωτιάδου (Σάρισες Φλώρινας)
3. (4.) Λεμονιά Γκαϊντατζή (Α.Σ.Ε.Α. Καβάλας)
4. (3.) Ντανιέλα Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)
5. (7.) Ευαγγελία Μεραμβελλιωτάκη (Α.Ο. Νέου Φαλήρου)

ΠΑΙΔΕΣ:
1. («) Αλέξανδρος Μαδέσης (Π.Κ.Δ. Ταύρου)
2. («) Κίμωνας Μήτκας (Α.Σ. Φάρος Αλεξανδρούπολης)
3. («) Ευστάθιος Μανωλόπουλος (Α.Σ. Το Γυμνάσιο)
4. («) Διονύσιος Τιμαμόπουλος (Α.Σ.Ε.Α. Καβάλας)
5. (11.) Αλέξανδρος Αλεξόπουλος (Άτλαντας Αγίας Βαρβάρας)

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ:
1. («) Λεμονιά Γκαϊντατζή (Α.Σ.Ε.Α. Καβάλας)
2. («) Ευαγγελία Μεραμβελλιωτάκη (Α.Ο. Νέου Φαλήρου)
3. (8.) Δέσποινα Άμπα (Σάρισες Φλώρινας)
4. (5.) Στέλλα Τζαρίδου (Δύναμη Α.Σ. Λάρισας)
5. (3.) Δήμητρα Πετσίβα (Α.Σ.Ε.Α. Καβάλας)

ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ:
1. (2.) Γιώργος Κοσμάς (Α.Σ. Φ.Ε.Α. Ιωαννίνων)
2. (1.) Πέτρος Λιώτσης (Γ.Σ. Νηρέας Καρδαμύλων)
3. («) Γιάννη Κούτρα (Α.Ο. Ποσειδών Λουτρακίου)
4. («) Ραφαήλ Δήμος (Ο.Ε.Α. Κορινθίας Λέων)
5. («) Χρυσοβαλάντης Σαμπαλής (Α.Σ.Ε.Α. Σάρισες Φλώρινας)

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ:
1. (2.) Γεωργία Σπανού (Σάρισες Φλώρινας)
2. (1.) Βασιλική Μπουλά (Πανιώνιος Α.Ο. Χίου)
3. («) Μαύρα Κοντοπούλου (Α.Σ. Ραδάμανθυς)
4. (6.) Άντζελα Νουρέ (Πανιώνιος Α.Ο. Χίου)
5. (4.) Άλκηστις Κασίμη (Α.Σ. Ραδάμανθυς)

ON DEMAND: Όλα τα ρεπορτάζ στο επίσημο κανάλι του ΣΠΟΡ FM στο youtube