Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον ΠΑΣ Γιάννινα και τη Βέροια στους «Ζωσιμάδες».
Το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι και αυτό που ανοίγει την αυλαία της 12ης αγωνιστικής της Super League.
ΠΑΣ Γιαννινα (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Μπουκουβάλας, Κούτρης, Μιχαήλ, Μπέριος, Τζημόπουλος, Λίλα, Γιάκος, Ζάιρο, Κοζορώνης, Κόντε.
Στον πάγκο: Πασχαλάκης, Σκόνδρας, Μαμπουλού, Καρανίκας, Γαρουφαλιάς, Ακόστα, Βιδάλ
Βέροια (Θωμάς Γράφας): Λόπεθ, Καλί, Σισοκό, Μαλόν, Ασίγκμπα, Μπαλάφας, Άρτσε, Χαροντάκης, Σαρπόνγκ, Σισίνιο, Καπετάνος.
Στον πάγκο: Καντιμοίρης, Μελίσσης, Ναβαλόφσκι, Βασιλαντωνόπουλος, Λινάρδος, Μεληκιώτης, Βίτι.
Διαιτητής: Φώτης Φωτιάδης (Καστοριάς)
Σε ένα πεντάλεπτο περίπου θα έχουμε σέντρα στην αναμέτρηση!
1' Σέντρα στο ματς!
Να πούμε ότι ο ΠΑΣ Γιάννινα βρίσκεται στη δεύτερη θέση παρέα με τον Παναθηναϊκό (14β.), ενώ η Βέροια στην 15η με 6 βαθμούς!
6' Εκτέλεση φάουλ του Κοζορώνη, η μπάλα σκάει μπροστά στον Λόπεθ αλλά ο Ισπανός πορτιέρε διώχνει σε κόρνερ.
7' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ και σύγχυση στα καρέ της Βέροιας, η μπάλα στρώθηκε στον Λίλα αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Αλβανός χαφ λίγο πίσω από το σημείο του κόρνερ, πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
8' Πρώτη επίσκεψη της Βέροιας στα αντίπαλα καρέ. Πολύ ωραία σέντρα του Σαρμπόνγκ, ο Καπετάνος επιχείρησε την προβολή αλλά δεν βρήκε τη μπάλα!
Πολύ καλός ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.
13' Nέα πολύ καλή ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Ζάιρο έφυγε από τα δεξιά, γύρισε τη μπάλα στα όρια της περιοχής αλλά το σουτ του Κόντε πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Λόπεθ.
15' Κίτρινη κάρτα στον Σισοκό.
19' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Ζάιρο μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ από θέση διαγώνια και δεξιά αλλά ο Λόπεθ βρήκε ίσα-ίσα τη μπάλα ώστε να χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι και να καταλήξει κόρνερ.
Η βροχή που πέφτει στα Γιάννενα δυσκολεύει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.
Στο 20ο λεπτό δεν υπάρχει σκορ ανάμεσα στις δύο ομάδες. Στο 0-0 ΠΑΣ και Βέροια.
23' Κίτρινη κάρτα στον Άρτσε.
26' Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ωραία αντεπίθεση από τους γηπεδούχους, ο Ζάιρο κάνει τις προσποιήσεις και το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Λόπεθ του είπε ξανά «όχ».
28' Σέντρα του Κούτρη, κεφαλιά του Μπουκουβάλα η μπάλα άουτ.
7-0 οι τελικές υπέρ του ΠΑΣ! Κυριάρχοι στο παιχνίδι οι Γιαννιώτες.
39' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ!
Πολύ ωραία ανάπτυξη της μπάλας από τους γηπεδούχους. Ο Κόντε έδωσε στον Κοζορώνη, αυτός άνοιξε με τη μία στον Κούτρη, ο οποίος έκανε τη σέντρα και ο Κόντε με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Μεγάλη ευθύνη στο γκολ φέρει ο Λόπεθ καθώς η μπάλα πήγε πάνω του αλλά αυτός δεν κατάφερε να αποσοβήσει το γκολ.
44' Ο Σισοκό γλυτώνει τη δεύτερη κίτρινη και συνεπώς κόκκινη κάρτα μετά από σκληρό φάουλ που έκανε στον Κόντε. Λανθασμένη απόφαση του διαιτητή, μιλάμε για κίτρινη-μαρς.
Τέλος στο πρώτο μέρος. Ο ΠΑΣ προηγείται 1-0 της Βέροιας χάρη στο τέρμα του Κόντε στο 39ο λεπτό!
Μια αλλαγή για τη Βέροια. Βασιλαντωνόπουλος αντί Χαροντάκη. Με τους ίδιους 11 συνεχίζει ο ΠΑΣ.
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
47' Ωραίο σουτ του Κόντε από τα όρια της περιοχής, η μπάλα ελάχιστα άουτ.
48' ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ευκαιρία για τον ΠΑΣ!
Ωραία σέντρα του Κόντε, ο Γιάκος έκανε την προβολή μέσα από την μικρή περιοχή αλλά ο Λόπεθ έδιωξε ενστικτωδώς σε κόρνερ!
49' Κίτρινη κάρτα στον Λίλα.
53' Ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Κόντε, ο Λόπεθ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
59' Κόκκινη κάρτα στον Καπετάνο. Ο φορ της Βέροιας έπεσε στην περιοχή ζητώντας πέναλτι (δεν φαίνεται να υπήρχε), ο Μιχαήλ του ζήτησε το λόγο και φάνηκε να του λέει μερικά... γαλλικά, με τον Καπετάνο να τον κουτουλάει στη συνέχεια και να δέχεται σωστά την κόκκινη κάρτα.
Πολύ δύσκολο πλέον το ματς για τη Βέροια, που βρίσκεται πίσω στο σκορ και παίζει και με δέκα!
61' Κίτρινη κάρτα στον Ζάιρο.
66' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ακόστα αντί Γιάκου.
80' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Μαμπουλού αντί Κόντε.
82' Αλλαγή για τη Βέροια. Βίτι αντί Σισοκό.
84' Μακρινό σουτ του Βίτι, η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Περιστερίδη.
87' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Γαρουφαλιάς αντί Ζάιρο.
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.
92' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ!
Ο Κοζορώνης βρήκε τον χώρο, έκανε τρομερό πλασέ και έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Λόπεθ. 2-0 ο ΠΑΣ τη Βέροια, καθαρίζει το ματς!
τέλος στο ματς. Ο ΠΑΣ επικράτησε 2-0 της Βέροιας. Ακολουθεί αναλυτικά κείμενο για το ματς.