Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΚ

16:55
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την πρώτη αναμέτρηση για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα στον Αστέρα Τρίπολης και την ΑΕΚ. by Γιώργος Τσανάκας
16:57
Πρόκειται για το πρώτο ματς των δύο ομάδων αφού όταν ήταν να γίνει πριν από μία εβδομάδα, είχε αναβληθεί υπό τον φόβο των επεισοδίων μιας και την ίδια ημέρα έπαιζε ο Ολυμπιακός στην Καλαμάτα και υπήρξαν ενδείξεις για... ραντεβού ανάμεσα στους οπαδούς των «ερυθρόλευκων» και των «κιτρινόμαυρων». by Γιώργος Τσανάκας
17:00
Οι ομάδες που έχουν προκριθεί ήδη στα προημιτελικά του θεσμού είναι οι Aτρόμητος, ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ, Παναιτωλικός, Άρης και Λαμία. by Γιώργος Τσανάκας
17:13
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. by Γιώργος Τσανάκας
17:13
Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Πασαλίδης, Σουάρεθ, Τασουλής, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Ριέρα, Σίτο, Κρέσπι, Μπαράλες. by Γιώργος Τσανάκας
17:14
Στον πάγκο για τους Αρκάδες βρίσκονται οι Μιχαήλ, Αντζουλάς, Μπόρχα Φερνάντεθ, Βαλιέντε, Τζίμας, Λουίς Φερνάντεθ, Χαουρέγκι by Γιώργος Τσανάκας
17:14
ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Λόπες, Σιμόες, Κρίστισιτς, Αλμπάνης, Μάνταλος, Βέρντε, Ολιβέιρα. by Γιώργος Τσανάκας
17:15
Στον πάγκο για την Ένωση βρίσκονται οι Αθανασιάδης, Μπακάκης, Σβάρνας, Σαμπανάτζοβιτς, Σαρδέλης, Μπότος, Κλωναρίδης. by Γιώργος Τσανάκας
17:18
Διαιτητής είναι ο Ευστάθιος Γκορτσίλας (Μακεδονίας), βοηθοί του οι Δημήτρης Νατσιόπουλος (Μακεδονίας), Θεόδωρος Αϊναλής (Μακεδονίας), ενώ τέταρτος είναι ο Ανδρέας Βλάχος (Αν. Αττικής). by Γιώργος Τσανάκας
17:20
Σε ένα δεκάλεπτο θα ξεκινήσει το ματς. Μπορείτε να το παρακολουθήσετε τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 1 και να το ακούσετε ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6. by Γιώργος Τσανάκας
17:24
17:24
Στην Τρίπολη έχουν αρχίσει να παίρνουν θέση και οι οπαδοί της ΑΕΚ αλλά και τα... κιτρινόμαυρα πανό. by Γιώργος Τσανάκας
17:27
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, παρέα με το διαιτητικό τρίο. Σε πολύ λίγο θα ξεκινήσει το παιχνίδι. by Γιώργος Τσανάκας
17:29
Οι ποδοσφαιριστές του Αστέρα Τρίπολης φοράνε κάποια μπλουζάκια στα οποία εύχονται περαστικά στον συμπαίκτη τους, Ενέκο Καπίγια, ο οποίος υπέστη ρήξη χιαστών. by Γιώργος Τσανάκας
17:30
Με μαύρες εμφανίσεις η ΑΕΚ, με κίτρινες ο Αστέρας Τρίπολης. by Γιώργος Τσανάκας
17:30
1' Σέντρα στην αναμέτρηση! by Γιώργος Τσανάκας
17:38
7' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ, έχουν προωθηθεί και οι στόπερ. by Γιώργος Τσανάκας
17:39
8' Σκοράρει με κοντινό πλασέ ο Ολιβέιρα αλλά το τέρμα του δεν μετράει για οφσάιντ. Περιμένουμε να δούμε και το ριπλέι της φάσης. by Γιώργος Τσανάκας
17:41
Οριακό αλλά οφσάιντ το τέρμα του Ολιβέιρα όπως φάνηκε και με την γραμμή. Ήταν ελάχιστα πιο μπροστά το σώμα τού Πορτογάλου φορ, σωστή η απόφαση του β' βοηθού. by Γιώργος Τσανάκας
17:42
12' Κίτρινη κάρτα στον Αλμπάνη για φάουλ στον Κρέσπι. by Γιώργος Τσανάκας
17:44
13' Νέα υπόδειξη οφσάιντ, αυτή τη φορά στον Λόπες. Πολύ οριακή και αυτή η φάση, μάλλον είναι το σώμα του Πορτογάλου μπακ πιο μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό. by Γιώργος Τσανάκας
17:45
Φουλ ισορροπημένο το παιχνίδι, δεν υπάρχει κάποια τελική από τις δύο πλευρές στο πρώτο τέταρτο. by Γιώργος Τσανάκας
17:48
18' Πρώτο κόρνερ στο ματς, είναι για την ΑΕΚ. Περνάει ανεκμετάλλευτο. by Γιώργος Τσανάκας
17:50
19' Κι άλλο κόρνερ για τους φιλοξενούμενους, δεν θα καταφέρουν να το εκμεταλλευτούν ούτε αυτό. by Γιώργος Τσανάκας
17:50
20' Γκοοοοοολ για τον Αστέρα Τρίπολης! by Γιώργος Τσανάκας
17:51
Καταπληκτικό γκολ από τον Κρέσπι! Μετά από καλοζυγισμένη σέντρα του Μουνάφο, ο Κρέσπι έπιασε το φανταστικό γυριστό σουτ και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Τσιντώτα για το 1-0 του Αστέρα Τρίπολης. by Γιώργος Τσανάκας
17:52
Ήταν εξαιρετική η ανάπτυξη της μπάλας από τον Αστέρα Τρίπολης, που χτύπησε στην κόντρα-επίθεση με γρήγορο transition και μεταφορά της μπάλας από την άμυνα στην επίθεση, με τον Κρέσπι να τελειώνει ιδανικά την υποδειγματική συνεργασία των συμπαίκτων του! by Γιώργος Τσανάκας
17:54
23' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Εξαιρετική σέντρα του Παουλίνιο από τα δεξιά, η άμυνα του Αστέρα... κοιμήθηκε και ο Παπαδόπουλος έχασε την φάση, με τον Ολιβέιρα να μην σκοράρει από πλεονεκτική θέση, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια από το ύψος της μικρής περιοχής! by Γιώργος Τσανάκας
17:59
Έχει ανεβάσει την πίεσή της η ΑΕΚ και οι παίκτες του Μάσιμο Καρέρα παίζουν με μεγάλη ένταση, ψάχνοντας να βρουν το γρήγορο γκολ της ισοφάρισης. Στο μισό γήπεδο οι ποδοσφαιριστές του Μίλαν Ράσταβατς, περιμένουν καρτερικά τους αντιπάλους τους και δείχνουν πως θέλουν από νωρίς να προσπαθήσουν να διαχειριστούν το υπέρ τους προβάδισμα. by Γιώργος Τσανάκας
18:00
30' Πέναλτι για την ΑΕΚ! by Γιώργος Τσανάκας
18:01
Εξαιρετικός συνδυασμός των παικτών της ΑΕΚ, με τον Λόπες να μπαίνει στην περιοχή και πέφτει μετά από επαφή που είχε με τον Μουνάφο! Γόνατο με γόνατο βρήκαν οι δύο ποδοσφαιριστές, φαίνεται πως υπάρχει παράβαση από τον χαφ του Αστέρα Τρίπολης! by Γιώργος Τσανάκας
18:02
Έξαλλοι οι παίκτες του Αστέρα. Ο Μουνάφο που υπέπεσε στην παράβαση πρώτος και καλύτερος αλλά και οι υπόλοιποι ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων. Κίτρινη κάρτα για τον Μουνάφο. by Γιώργος Τσανάκας
18:02
Ο Νέλσον Ολιβέιρα πάνω από την μπάλα, έτοιμος να φέρει το ματς στα ίσα. by Γιώργος Τσανάκας
18:02
33' Γκοοοολ για την ΑΕΚ! by Γιώργος Τσανάκας
18:03
Ο Ολιβέιρα στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνιά του Παπαδόπουλου, ο οποίος είχε πέσει σωστά αλλά το χτύπημα τού Πορτογάλου φορ ήταν πολύ καλό και ο αντίπαλος πορτιέρε δεν κατάφερε να το... βγάλει! 1-1 πλέον το σκορ, απόλυτη ισορροπία και... πάλι από την αρχή το παιχνίδι! by Γιώργος Τσανάκας
18:09
18:09
18:11
41' Κίτρινη κάρτα στον Ριέρα. by Γιώργος Τσανάκας
18:11
42' Καρφωτή κεφαλιά του Μπαράλες, η μπάλα περνάει άουτ. by Γιώργος Τσανάκας
18:13
42' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ολιβέιρα πάτησε για τον Αλμπάνη, ο οποίος έκανε το σόλο και την κάθετη μπαλιά αλλά ο Βέρντε δεν κατάφερε να σκοράρει με πλασέ μέσα από την περιοχή... by Γιώργος Τσανάκας
18:15
43' Επικίνδυνη σέντρα του Ριέρα, με τους Μπαράλες και Κρέσπι να μην μπορούν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα. by Γιώργος Τσανάκας
18:15
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος στο πρώτο ημίχρονο. by Γιώργος Τσανάκας
18:17
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Αστέρας Τρίπολης και ΑΕΚ πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1. Ο Κρέσπι με φοβερό γυριστό σουτ μετά την εξαιρετική ανάπτυξη της μπάλας από τους συμπαίκτες του άνοιξε το σκορ για τον Αστέρα, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει με πέναλτι του Ολιβέιρα. Την παράβαση είχε κερδίσει ο Λόπες από τον Μουνάφο. by Γιώργος Τσανάκας
18:26
Ας κάνουμε, λοιπόν, τη σύνοψη του πρώτου μέρους. Φουλ ισορροπημένο το πρώτο 20λεπτο με την ΑΕΚ να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα αλλά το τέρμα τού Ολιβέιρα δεν μέτρησε σωστά γιατί ήταν οριακά οφσάιντ. Ο Αστέρας που έπαιζε πιο... σφιχτά, χτύπησε στην κόντρα-επίθεση με γρήγορο transition game και ο Κρέσπι με τρομερό γυριστό σουτ, έδωσε προβάδισμα στους Αρκάδες. Αυτό το γκολ έκανε τους γηπεδούχους να παίξουν πιο κλειστά στη συνέχεια, θέλοντας να προστατέψουν το προβάδισμά τους μέχρι το ημίχρονο. Οι παίκτες του Μάσιμο Καρέρα ανέβασαν την ένταση με την οποία έπαιζαν και πίεσαν για την ισοφάριση την οποία βρήκαν στο 33ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι του Ολιβέιρα, παράβαση στην οποία είχε υποπέσει ο Μουνάφο στον Λόπες. Λίγο αργότερα δε, οι «κιτρινόμαυροι» παραλίγουν να φέρουν... τούμπα το σκορ αλλά ο Βέρντε δεν κατάφερε να νικήσει μέσα από την περιοχή τον Παπαδόπουλο. by Γιώργος Τσανάκας
18:33
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες. by Γιώργος Τσανάκας
18:35
47' Ο Σίτο έκανε το γύρισμα έξω από την περιοχή αλλά το πλασέ του Μουνάφο στην κίνηση, πέρασε πάνω από τα δοκάρια. by Γιώργος Τσανάκας
18:36
49' Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο. by Γιώργος Τσανάκας
18:42
Καλύτερος ο Αστέρας στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, πιέζει και δημιουργεί φάσεις στην αντίπαλη περιοχή. by Γιώργος Τσανάκας
18:42
55' Χαουρέγκι αντί Σίτο για τον Αστέρα. by Γιώργος Τσανάκας
18:45
Συνεχίζει να πιέζει και να πατάει καλύτερο στον αγωνιστικό χώρο ο Αστέρας Τρίπολης, με τους φιλοξενούμενους να δυσκολεύονται να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια τους και να ηρεμήσουν το παιχνίδι. Δεν θα αργήσει να παρέμβει στο ματς, λογικά, και ο Μάσιμο Καρέρα με κάποια αλλαγή. by Γιώργος Τσανάκας
18:47
Συμπληρώθηκε μία ώρα στην Τρίπολη. Αστέρας και ΑΕΚ συνεχίζουν να βρίσκονται στο 1-1, σκορ που έχει διαμορρφωθεί από το πρώτο μέρος. by Γιώργος Τσανάκας
18:48
Ιδιαίτερα ορεξάτοι οι Αλμπάνης και Βέρντε σήμερα. Από την άλλη μεριά, δεν έχει βοηθήσει επιθετικά ο Μάνταλος αλλά είναι καλός στο τακτικό κομμάτι. by Γιώργος Τσανάκας
18:48
18:49
62' Ο Ολιβέιρα στρώνει στον Βέρντε αλλά το πλασέ που επιχείρησε ο Ιταλός με την μία, πέρασε ψηλά άουτ. by Γιώργος Τσανάκας
18:50
63' Λουίς Φερνάντεθ αντί Ριέρα για τον Αστέρα. by Γιώργος Τσανάκας
18:52
64' Κίτρινη κάρτα στον Ιγκλέσιας. Ο Αργεντινός πήγε επικίνδυνα και βρήκε τον Λόπες, ενώ στη συνέχεια πήγε από πάνω του και του ζητούσε τον λόγο. Απάντησε στα... γαλλικά ο Λόπες όταν σηκώθηκε από το έδαφος. by Γιώργος Τσανάκας
18:53
66' Κίτρινη κάρτα στον Σουάρεθ. by Γιώργος Τσανάκας
18:56
69' Πέναλτι για τον Αστέρα Τρίπολης! by Γιώργος Τσανάκας
18:57
Μετά από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Κρέσπι έγινε κάτοχος της μπάλας, είδε τον Τσιντώτα χωρίς λόγο να βγαίνει πολύ μακριά από την εστία του και πάσαρε στον αμαρκάριστο Λουίς Φερνάντεθ, ο οποίος ανατράπηκε από τον Τσιγκρίνσκι και ο διαιτητής έδειξε σωστά την άσπρη βούλα. by Γιώργος Τσανάκας
18:59
70' Την έστειλε... έξω από το γήπεδο ο Μπαράλες! Ο Αργεντινός φορ σούταρε δυνατά και πολύ ψηλά άουτ, με το 1-1 να παραμένει στο Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΚ. by Γιώργος Τσανάκας
18:59
Τραγική εκτέλεση πέναλτι του Μπαράλες, ο οποίος δεν μας έχει συνηθίσει σε τέτοιες εκτελέσεις πέναλτι! by Γιώργος Τσανάκας
19:00
71' Σβάρνας αντί Αλμπάνη για την ΑΕΚ. Θα αλλάξει και ο σχηματισμός, με τρεις στόπερ πλέον. by Γιώργος Τσανάκας
19:00
73' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για την ΑΕΚ. Πάνω από την μπάλα Βέρντε και Μάνταλος! by Γιώργος Τσανάκας
19:01
73' Εξαιρετική, χαμηλή, εκτέλεση του Βέρντε αλλά ο Παπαδόπουλος έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ. by Γιώργος Τσανάκας
19:08
80' Κλωναρίδης αντί Ολιβέιρα για την ΑΕΚ. by Γιώργος Τσανάκας
19:09
Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Παουλίνιο και φαίνεται πως δεν μπορεί να συνεχίσει στο ματς. by Γιώργος Τσανάκας
19:09
82' Μπακάκης αντί Παουλίνιο για την ΑΕΚ. by Γιώργος Τσανάκας
19:10
83' Μπόρχα Φερνάντεθ αντί Κρέσπι για τον Αστέρα. by Γιώργος Τσανάκας
19:14
86' Κόρνερ για την ΑΕΚ μετά από σέντρα-σουτ του Λόπες. by Γιώργος Τσανάκας
19:14
Πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους φιλοξενούμενους αφού η εκτέλεση του Βέρντε ήταν χαμηλή και δεν πέρασε τον πρώτο παίκτη του Αστέρα Τρίπολης. by Γιώργος Τσανάκας
19:15
88' Ο Κλωναρίδης έβγαλε τον Βέρντε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά το πρώτο κοντρόλ του Ιταλού δεν ήταν καλό και δεν του έδωσε την ευκαιρία να απειλήσει τον Παπαδόπουλο. by Γιώργος Τσανάκας
19:18
Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Γιώργος Τσανάκας
19:18
90'+1' Κίτρινη κάρτα στον... Ράσταβατς που διαμαρτυρήθηκε έντονα. by Γιώργος Τσανάκας
19:21
Τέλος στο ματς! Αστέρας Τρίπολης και ΑΕΚ ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 1-1. Ο Αστέρας είχε προηγηθεί με φοβερό γκολ του Κρέσπι, με τους φιλοξενούμενους να απαντάνε με πέναλτι του Ολιβέιρα. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, γλίτωσαν στο δεύτερο μέρος αφού ο Μπαράλες αστόχησε σε εκτέλησε πέναλτι στο 70ο λεπτό. by Γιώργος Τσανάκας