Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του ντέρμπι, Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός, για την 3η αγωνιστική των play off της Super League. by Αποστόλης Λιβάνιος
Οι γηπεδούχοι, οι οποιοι είναι πρωτοπόροι στη βαθμολογία με 72 βαθμούς, έχουν το απόλυτο στο μίνι πρωτάθλημα με νίκη επί του ΠΑΟΚ (0-1) και του Άρη (3-1). by Αποστόλης Λιβάνιος
Οι φιλοξενούμενοι έχουν ισοπαλίες με ΑΕΚ (1-1) και ΠΑΟΚ (0-0) και είναι στην 4η θέση με 46 βαθμούς by Αποστόλης Λιβάνιος
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων, για τις οποίες έχετε ενημερωθεί νωρίτερα από το sport-fm.gr και τον ΣΠΟΡ FM 94,6 by Αποστόλης Λιβάνιος
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Φορτούνης, Λοβέρα, Ελ Αραμπί. by Αποστόλης Λιβάνιος
Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Χατζηθεοδωρίδης, Κουρμπέλης, Χρ. Δώνης, Αγιούμπ, Ζαχίντ, Ανουάρ, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα. by Αποστόλης Λιβάνιος
Στον πάγκο για τον Ολυμπιακό: Αλέν, Μπρούνο, Μασούρας, Καφού, Τοροσίδης, Σισέ, Γκασπάρ, Ραντζέλοβιτς, Χασάν. by Αποστόλης Λιβάνιος
Στον πάγκο για τον Παναθηναϊκό: Ξενόπουλος, Σερπέζης, Αθανασακόπουλος, Αλεξανδρόπουλος, Ζαγαρίτης, Καμπετσής, Κολοβός, Μπουζούκης και Θεοχάρης. by Αποστόλης Λιβάνιος
Διαιτητής: Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου) Βοηθοί: Πολυχρόνης Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας), Λάζαρος Δημητριάδης (Μακεδονίας) 4ος: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτ. Αττικής) VAR: Γεώργιος Κομίνης (Θεσπρωτίας) AVAR: Χρυσούλα Κουρομπύλια (Δυτ. Αττικής) by Αποστόλης Λιβάνιος
Ο Γιώργος Δώνης εκτός των τραυματιών Γιόχανσον, Πούγγουρα, Νατζ, Μπεκ και Νούνες δεν υπολογίζει και στον Ινσούα, ο οποίος έμεινε εκτός αποστολής για πειθαρχικούς λόγους. by Αποστόλης Λιβάνιος
Συνεπώς υπάρχει σημαντικό πρόβλημα στην άμυνα και κυρίως στα πλάγια μπακ για το τριφύλλι. by Αποστόλης Λιβάνιος
Ωστόσο, ο Πέδρο Μαρτίνς αιφνιδίασε, αφήνοντας στον πάγκο τον Γιώργο Μασούρα, την ώρα που είναι εκτός μάχης ο Βαλμπουενά και παρατάσσει τους Πειραιώτες δίχως κλασικό εξτρέμ. Μένει να δούμε αν θα του βγει. by Αποστόλης Λιβάνιος
Ο Ολυμπιακός θέλει τη νίκη για βαθμολογικούς λόγους, ώστε να φτάσει δηλαδή πιο κοντά στον τίτλο, ενώ ζητά και για μια νίκη γοήτρου, όπως συμβαίνει στα ντέρμπι. Ώστε να πάει και με ψυχολογία στη ρεβάνς με τον ΠΑΟΚ για τα ημιτελικά του Κυπέλλου. by Αποστόλης Λιβάνιος
Από την άλλη ο Παναθηναϊκός των πολλών προβλημάτων θα παίξει κυρίως για την ιστορία του και για το όνομά του. by Αποστόλης Λιβάνιος
Υπενθυμίζεται ότι είναι το τελευταίο ματς του Γκίας Ζαχίντ με τη φανέλα του Παναθηναϊκού. Όπως και για τον Χρήστο Δώνη by Αποστόλης Λιβάνιος
Σχεδόν 10 λεπτά για τη σέντρα by Αποστόλης Λιβάνιος
Το αντίστοιχο ματς της κανονικής περιόδου είχε λήξει με 1-0 υπέρ του Ολυμπιακού, ενώ στο ΟΑΚΑ έληξε ισόπαλο 1-1, με τους Γκερέρο και Μολό (πέναλτι) να σημειώνουν τα γκολ της αναμέτρησης. by Αποστόλης Λιβάνιος
Σχεδόν τα πάντα έτοιμα για τη σέντρα by Αποστόλης Λιβάνιος
Όρκος νίκης από τους παίκτες και των δύο ομάδων κοντά στη σέντρα by Αποστόλης Λιβάνιος
Έναρξη στο ματς! by Αποστόλης Λιβάνιος
1' Πρώτη επιθετική προσπάθεια από τον Παναθηναϊκό, με τη συνεργασία του Κουρμπέλη με τον Ζαχίντ και κέρδος ένα κόρνερ έπειτα από ένα σουτ στην κλειστή γωνία του Σα. by Αποστόλης Λιβάνιος
2' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Κουρμπέλης έκανε άστοχη κεφαλιά από την καρδιά της αντίπαλης άμυνας κι ενώ ήταν αμαρκάριστος μετά το κόρνερ. by Αποστόλης Λιβάνιος
3' Προσπάθεια του Ολυμπιακού για να απειλήσει. Ο Φορτούνης πήγε να περάσει μπαλιά τρύπα, αλλά έδιωξε η άμυνα του Παναθηναϊκού την ύστατη στιγμή. by Αποστόλης Λιβάνιος
Παίζουν και συνθήματα του Ολυμπιακού από τα μεγάφωνα του γηπέδου, όπως είχε γίνει και με τον Άρη την περασμένη βδομάδα by Αποστόλης Λιβάνιος
5' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 1-0! Ο Ομάρ γέμισε από τα δεξιά, η άμυνα του Παναθηναϊκού έδιωξε με δύο παίκτες του να βγαίνουν νοκ-άουτ από τη διεκδίκηση με τον Καμαρά, ο Γκιγέρμε έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από παρέμβαση του Λοβέρα και με ωραίο σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής άνοιξε το σκορ ο Βραζιλιάνος. by Αποστόλης Λιβάνιος
Ο Ολυμπιακός μένει ψηλά για να πιέσει μετά το γκολ του. by Αποστόλης Λιβάνιος
11' Κερδισμένο φάουλ από τα αριστερά για τον Παναθηναϊκό, σε θέση καλή για γέμισμα. by Αποστόλης Λιβάνιος
12' Διώξιμο της άμυνας του Ολυμπιακού και γυριστό σουτ χωρίς τύχη από τον Χατζηθεοδωρίδη by Αποστόλης Λιβάνιος
13' Επίθεση με καλές προϋποθέσεις για τον Ολυμπιακό, ο Λοβέρα κουβάλησε την μπάλα, ο Καμαρά έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Σένκεφελντ έδιωξε προ του Ελ Αραμπί που πήρε το κόρνερ by Αποστόλης Λιβάνιος
17' Κλέψιμο του Λοβέρα από τα αριστερά, πάσα στον Ελ Αραμπί που κλείστηκε μέσα στην περιοχή by Αποστόλης Λιβάνιος
18' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Σα βγήκε μακριά από την εστία του για να καθαρίσει μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Χατζηγιοβάνης από πλάγια θέση έκανε ωραίο πλασέ, αλλά ο Μπα έδιωξε με το κεφάλι πάνω στη γραμμή by Αποστόλης Λιβάνιος
Καλός ο ρυθμός στο παιχνίδι by Αποστόλης Λιβάνιος
21' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 2-0! Εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας από τους Πειραιώτες: Κάθετη μπαλιά του Φορτούνη, "σκαλοπάτι" ο Μπουχαλάκης για τον Ομάρ που έκανε γύρισμα από τα δεξιά και ο Ελ Αραμπί με... ακαριαία εκτέλεση νίκησε τον Διούδη. by Αποστόλης Λιβάνιος
Ουσιαστικά ο Ολυμπιακός έχει δύο τελικές και ισάριθμα γκολ. Όχι ότι δεν απειλούσε, αλλά κατάφερε να σκοράρει στις δύο φάσεις που απείλησε by Αποστόλης Λιβάνιος
Cooling break στο Φάληρο by Αποστόλης Λιβάνιος
Επιστροφή στη δράση by Αποστόλης Λιβάνιος
Στην κόντρα ο Ολυμπιακός με Καμαρά και Ελ Αραμπί, τον σταμάτησε ο Σένκεφελντ λίγο έξω από την περιοχή by Αποστόλης Λιβάνιος
Στο έδαφος ο Χρήστος Δώνης και μίνι διακοπή by Αποστόλης Λιβάνιος
Σηκώθηκε ο Δώνης by Αποστόλης Λιβάνιος
27' Ο Ελ Αραμπί βρέθηκε φάτσα με τον Διούδη, τον πέρασε και αστόχησε, αλλά υποδείχθηκε σε αντικανονική θέση by Αποστόλης Λιβάνιος
Γιώργος Τσανάκας: Τρομερό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό που καθαρίζει από το 25’ το ματς. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με σκοπό να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ και με την μεγάλη ποιότητα που διαθέτουν κατάφεραν να κουνήσουν... δις πλεκτό με τους Γκιγέρμε και Ελ Αραμπί! Οι παίκτες του Μαρτίνς εκμεταλλεύονται το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός έχει πολλά κενά στην μεσαία του γραμμή, βρίσκουν συνεχώς χώρους και κάθε φορά που περνάνε τον άξονα δημιουργούν κινδύνους. Αν ο Παναθηναϊκός είχε ευτυχίσει να ισοφαρίσει με τον Χατζηγιοβάνη, γκολ το οποίο του στέρησε πανέξυπνα ο Μπα πάνω στη γραμμή, το ματς θα ήταν σαφώς διαφορετικό. Με το αν δεν κάνουμε δουλειά, όμως και ο πίνακας γράφει 2-0 πολύ νωρίς! Καλείται να βγάλει αντίδραση ο Παναθηναϊκός, με τους παίκτες του να μην έχουν ηρεμία στον αγωνιστικό χώρο και να μην μπορούν να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια τους για πολύ ώρα και να παγώσουν τον ρυθμό. by Γιώργος Τσανάκας
29' Μακρινό-δυνατό σουτ του Κουρμπέλη, κόντρα και κόρνερ by Αποστόλης Λιβάνιος
33' Αποβολή για τον Παναθηναϊκό! Την αντίκρισε ο Χατζηθεοδωρίδης by Αποστόλης Λιβάνιος
Θα γίνει έλεγχος στο VAR by Αποστόλης Λιβάνιος
Από το replay φαίνεται ότι είναι άδικη η κόκκινη. Σε διεκδίκηση 50-50, ο παίκτης του Παναθηναϊκού έκανε μεν επικίνδυνο παίξιμο, βρήκε την μπάλα δε και δεν είναι για αποβολή το μαρκάρισμά του. by Αποστόλης Λιβάνιος
Άκυρη η αποβολή, έγινε κίτρινη στον Χατζηθεοδωρίδη με τη βοήθεια του VAR. by Αποστόλης Λιβάνιος
39' Επικίνδυνη κόντρα του Ολυμπιακού με τέσσερις παίκτες, ο Ελ Αραμπί έβγαλε κάθετη για τον Φορτούνη που με το κακό κοντρόλ του χάλασε την επίθεση. by Αποστόλης Λιβάνιος
42' Κίτρινη ο Κουρμπέλης για φάουλ στον Τσιμίκα by Αποστόλης Λιβάνιος
43' Κίτρινη ο Χατζηγιοβάνης. by Αποστόλης Λιβάνιος
44' Απειλεί ο Ολυμπιακός. Κεφαλιά του Μπα σε φάουλ του Λοβέρα, η μπάλα εκτός by Αποστόλης Λιβάνιος
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
45+1' Άστοχη κεφαλιά του Ελ Αραμπί από πολύ καλή θέση, μετά τη σέντρα του Τσιμίκα by Αποστόλης Λιβάνιος
45+3' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Τσιμίκας έκλεψε την μπάλα στο κέντρο, ο Λοβέρα κουβάλησε την μπάλα και με γλυκό σουτ ανάγκασε τον Διούδη σε ωραία επέμβαση. by Αποστόλης Λιβάνιος
Ημίχρονο στο Φάληρο. Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 2-0! Ο Γκιγέρμε άνοιξε το σκορ στο 5' με πολύ ωραίο σουτ, ο Ελ Αραμπί με άψογο τελείωμα νίκησε τον Διούδη στο 21ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν καλή εκκίνηση κι έχασαν καλή ευκαιρία στο 2' με τον Κουρμπέλη, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, είχαν την ουσία και μέχρι τα μέσα του πρώτου μέρους κατάφεραν να... ράψουν το παιχνίδι στα μέτρα τους, ενώ θα μπορούσαν να σημειώσουν κι άλλο γκολ. Πάντως, οι πράσινοι είχαν την ευκαιρία για να ισοφαρίσουν στο 18' με τον Χατζηγιοβάνη που είδε τον Μπα να διώχνει πάνω στη γραμμή, σε μια κρίσιμη στιγμή (όπως αποδείχθηκε) του πρώτου ημιχρόνου. by Αποστόλης Λιβάνιος
Γιώργος Τσανάκας: Ματς... καρμπόν για τον Παναθηναϊκό με αυτό της περασμένης εβδομάδας κόντρα στον ΠΑΟΚ, μόνο που ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις πρώτες ευκαριίες που έφτιαξε και προηγείται με 2-0. Δίκαιο το προβάδισμα των Πειραιωτών, ξέρουν να εκμεταλλεύονται κάθε λάθος των αντιπάλων τους και φορτώνουν το αντίπαλο μισό με αρκετούς ποδοσφαιριστές! Ο Ολυμπιακός μοιάζει σαν να είναι μία ταχύτητα πάνω από τους αντιπάλους του και «χτυπάει» συνεχώς από τον άξονα, όπου έχει μια τεράστια τρύπα ο Παναθηναϊκός! Πρέπει να αλλάξει πράγματα ο Δώνης στο ημίχρονο, ο Χ. Δώνης είναι κάκιστος, ίσως η είσοδος του Μπουζούκη ή κάποιου άλλου πιο φρέσκου χαφ να βοηθήσει την ομάδα στην κατοχή της μπάλας και στο... πάγωμα του ρυθμού των γηπεδούχων. Πολύ κινητικός ο Λοβέρα, παίζει σαν φορ... στήριγμα και βοηθάει φουλ στην κυκλοφορία της μπάλας ο Ελ Αραμπί, με τους Γκιγέρμε-Μπουχαλάκη να είναι εξαιρετικοί. by Γιώργος Τσανάκας
Ξεκινάει εντός ολίγου το δεύτερο μέρος. by Αποστόλης Λιβάνιος
Κολοβός αντί Ζαχίντ για τον Παναθηναϊκό by Αποστόλης Λιβάνιος
Έναρξη στο δεύτερο μέρος! by Αποστόλης Λιβάνιος
48' Κίτρινη στον Γκιγέρμε by Αποστόλης Λιβάνιος
51' Καλή κόντρα του Ολυμπιακού με Φορτούνη και Ελ Αραμπί, κάτι σαν σέντρα, κάτι σαν σουτ από τον πρώτο και στην αγκαλιά του Διούδη η μπάλα by Αποστόλης Λιβάνιος
Ο Φορτούνης έχει διάθεση, είναι μέσα στις φάσεις, αλλά δεν έχει πάρει τις σωστές αποφάσεις έως τώρα by Αποστόλης Λιβάνιος
Κυκλοφορεί την μπάλα ο Παναθηναϊκός σε αυτό το σημείο, δεν απειλεί ιδιαίτερα ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος, στο οποίο περιμένει τον αντίπαλό του έως τώρα by Αποστόλης Λιβάνιος
61' Καφού και Χασάν αντί Γκιγέρμε και Ελ Αραμπί. Βγάζει τους δύο σκόρερ της ομάδας του ο Μαρτίνς by Αποστόλης Λιβάνιος
65' Αρκετά άστοχο σουτ του Δώνη από πολύ καλή θέση. Θα μπορούσε να κάνει κάτι καλύτερο by Αποστόλης Λιβάνιος
Γιώργος Τσανάκας: Ο Παναθηναϊκός έχει πιο κοντά τις γραμμές του στο δεύτερο μέρος και έχει καταφέρει να περιορίσει, σε σχέση με το πρώτο μέρος, τον Ολυμπιακό. Βέβαια, το μεγάλο κενό στον άξονα παραμένει και ο Ολυμπιακός με τον Καμαρά οργανωτή που μοιράζει μπάλες δεξιά και αριστερά βγαίνει γρήγορα στην κόντρα, αλλά τα χαλάει στις τελικές επιλογές. Φλύαρος ο Παναθηναϊκός που έχει αναθαρρήσει και έχει πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς να απειλεί όμως. Το σκορ δίνει την ευκαιρία στους Πειραιώτες να ρίξουν ταχύτητα και τον Μαρτίνς να δώσει ανάσες, όπως και έκανε, στους Γκιγέρμε, Ελ Αραμπί. by Γιώργος Τσανάκας
Θα μπει ο Μπουζούκης σε λίγο by Αποστόλης Λιβάνιος
67' Ο Παναθηναϊκός στην κόντρα με τον Χατζηγιοβάνη να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Σα, προτού υποδειχθεί σε αντικανονική θέση. by Αποστόλης Λιβάνιος
Cooling break στο ματς by Αποστόλης Λιβάνιος
72' Μπουζούκης αντί Αγιούμπ by Αποστόλης Λιβάνιος
Θα μπει ο Μασούρας σε λίγο by Αποστόλης Λιβάνιος
74' Μασούρας αντί Ελαμπντελαουί και Γκασπάρ αντί Λοβέρα by Αποστόλης Λιβάνιος
75' Κίτρινη ο Ανουάρ by Αποστόλης Λιβάνιος
77' Στην κόντρα ο Ολυμπιακός με Καμαρά και την άμυνα του Παναθηναϊκού ανοιχτή, αλλά ο παίκτης των γηπεδούχων καθυστέρησε και έχασε την μπάλα by Αποστόλης Λιβάνιος
77' Άστοχο σουτ του Χατζηγιοβάνη λίγο έξω από την περιοχή by Αποστόλης Λιβάνιος
Θα βγει ο Χατζηθεοδωρίδης σε λίγο, λόγω ενοχλήσεων by Αποστόλης Λιβάνιος
80' Ζαγαρίτης αντί Χατζηθεοδωρίδη by Αποστόλης Λιβάνιος
82' Κίτρινη κάρτα στον Ζαγαρίτη για φάουλ πάνω στον Γκασπάρ. by Αποστόλης Λιβάνιος
83' Φάουλ σε καλή θέση για τον Ολυμπιακό, δεξιά από την μεγάλη περιοχή, το εκτελεί ο Φορτούνης αλλά περνάει ανεκμετάλλευτο. by Αποστόλης Λιβάνιος
84' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, από τα δεξιά, περνάει χωρίς αντίκρισμα. by Αποστόλης Λιβάνιος
86' Καμαρά εκτός, Μπρούνο μέσα για τον Ολυμπιακό. by Αποστόλης Λιβάνιος
86' Ο Καμπετσής αντικαθιστά τον Ανουάρ, από πλευράς Παναθηναϊκού. by Αποστόλης Λιβάνιος
88' Γύρισμα του Μακέντα από θέση μέσα δεξιά, βγαίνει και μπλοκάρει ο Σα. by Αποστόλης Λιβάνιος
89' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να μειώσει, με τον Μπουζούκη να σηκώνει τη μπάλα ωραία για τον Καμπετσή που πήρε την κεφαλιά στην κίνηση, με τη μπάλα να περνάει δίπλα από δεξί δοκάρι του Σα! by Αποστόλης Λιβάνιος
90' Κίτρινη κάρτα στον Γκασπάρ, για μαρκάρισμα πάνω στον Χατζηγιοβάνη. by Αποστόλης Λιβάνιος
90' Πέντε λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις. by Αποστόλης Λιβάνιος
90'+1' Γκολ! 3-0 ο Ολυμπιακός, με τον Καφού να κάνει ένα φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα στην γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Διούδη, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του... by Αποστόλης Λιβάνιος
90'+4' Μακρινό σουτ του Μπουζούκη, η μπάλα στην αγκαλιά του Σα. by Αποστόλης Λιβάνιος
90'+5' Μπαλιά για τον Μασούρα που βγαίνει στην πλάτη του Σένκεφελντ αλλά στο τετ α τετ με τον Διούδη δεν μπορεί να τον «κρεμάσει»... by Αποστόλης Λιβάνιος
90'+6' Λήξη του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί του Παναθηναϊκού με 3-0. by Αποστόλης Λιβάνιος
Σας ευχαριστούμε πολύ που παρακολουθήσατε μαζί μας το σημερινό ντέρμπι των «αιωνίων»... by Αποστόλης Λιβάνιος
Καλή συνέχεια! by Αποστόλης Λιβάνιος
Γιώργος Τσανάκας: Άνετος και ωραίος ο Ολυμπιακός! Πραγματοποιώντας ένα τρομερό πρώτο ημίχρονο και καθαρίζοντας από το 25ο λεπτό, πήρε το ντέρμπι των «αιωνίων» και στη συνέχεια έριξε ρυθμούς κάνοντας συντήρηση ενόψει της ρεβάνς του Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ την Τετάρτη. Μπουχαλάκης, Καμαρά και Ελ Αραμπί ξεχώρισαν, με τον Λοβέρα να δείχνει εξαιρετικά δείγματα. Κακό ματς από τον Φορτούνη από τους Πειραιώτες! Από την άλλη μεριά, ο Παναθηναϊκός ήταν ακίνδυνος και φλύαρος, είχε σε κάκιστη ημέρα τους Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνη και Χ. Δώνη, ενώ ο Κολοβός που μπήκε δεν έδωσε βοήθειες. Κακό πρόσωπο για δεύτερο σερί ματς στα πλέι-οφ από το «τριφύλλι», το οποίο είναι σε φάση... μονταρίσματος ενόψει της νέας σεζόν που θα το βρεί με τον Ντάνι Πογιάτος στον πάγκο. by Αποστόλης Λιβάνιος