Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός

Καλησπέρα σας. by Σπύρος Σιαμπλής
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον Ολυμπιακό, για την 6η αγωνιστική των play-off της Super League 1, στο ΟΑΚΑ. by Σπύρος Σιαμπλής
Οι «πράσινοι» δεν έχουν, φυσικά, βαθμολογικό κίνητρο, ωστόσο αναζητούν την δεύτερη σερί νίκη τους στο μινι-πρωτάθλημα, ενώ παρά τις μεγάλες δυσκολίες θα επιδιώξουν να «σπάσουν» και το φετινό αήττητο του «αιωνίου» αντιπάλου τους! by Σπύρος Σιαμπλής
Οι «ερυθρόλευκοι» στον αντίποδα θέλουν να διευρύνουν το αήττητο σερί 41 αγώνων που «τρέχουν» από πέρσι και να κάνουν ένα ακόμη βήμα προς την κατάκτηση του φετινού τίτλου, που έχουν πάντως ήδη εξασφαλίσει, χωρίς ήττα! by Σπύρος Σιαμπλής
Θυμηθείτε εδώ την αρχική 11άδα του Παναθηναϊκού. by Σπύρος Σιαμπλής
Κι εδώ το αρχικό σχήμα του Ολυμπιακού. by Σπύρος Σιαμπλής
Στον πάγκο των αναπληρωματικών για τους γηπεδούχους θα καθίσουν οι Ξενόπουλος, Κολοβός, Μπεκ, Περέα, Αθανασακόπουλος, Ζαγαρίτης, Τζαβίδας, Σερπέζης και Καμπετσής. by Σπύρος Σιαμπλής
Ενώ στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα βρίσκονται οι Αλέν, Μπρούνο, Μασούρας, Λοβέρα, Καφού, Παπαδόπουλος, Τοροσίδης, Σισέ και Χασάν. by Σπύρος Σιαμπλής
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Γεώργιος Κομίνης από τον Σύνδεσμο Θεσπρωτίας και χρέη διαιτητή VAR θα εκτελέσει ο Εμμανουήλ Σκουλάς του Συνδέσμου Θεσσαλίας. by Σπύρος Σιαμπλής
Ο σημερινός αγώνας έχει ξεχωριστή σημασία για τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί... Ο λόγος; Διαβάστε τον εδώ. by Σπύρος Σιαμπλής
Ας θυμηθούμε και την βαθμολογία των φετινών πλέι-οφ: 1. Ολυμπιακός 81 2. ΑΕΚ 62 3. ΠΑΟΚ 60 4. Παναθηναϊκός 50 5. Άρης 38 6. ΟΦΗ 36 by Σπύρος Σιαμπλής
Βαθμολογία που περιλαμβάνει και το Άρης-ΑΕΚ 1-4, που ολοκληρώθηκε πριν λίγη ώρα... by Σπύρος Σιαμπλής
Οι δύο ομάδες αποχωρούν για τα αποδυτήρια και τις τελευταίες οδηγίες των προπονητών τους. by Σπύρος Σιαμπλής
Ρούμπεν Σεμέδο και Χουάν Περέα «τα λένε» στην προθέρμανση... Εικόνα live21964331/110156.jpg by Σπύρος Σιαμπλής
Ενώ Δημήτρης Κολοβός και Βασίλης Τοροσίδης στήνουν ένα ανάλογο «πηγαδάκι». Εικόνα live21964331/67185.jpg by Σπύρος Σιαμπλής
Τώρα μπαίνουν στο γήπεδο οι αναπληρωματικοί. by Σπύρος Σιαμπλής
Ενώ εμφανίζονται και οι βασικοί του Ολυμπιακού. by Σπύρος Σιαμπλής
Για να ακολουθήσουν εκείνοι του Παναθηναϊκού. by Σπύρος Σιαμπλής
Και τελευταία η διαιτητική τετράδα του ντέρμπι. by Σπύρος Σιαμπλής
Όλα έτοιμα πλέον για την έναρξη της αναμέτρησης! by Σπύρος Σιαμπλής
1’ Αρχίζει ο αγώνας, με τον Ολυμπιακό στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
2' Λάθος του Μπα, κλέβει ο Μπουζούκης, μπαίνει περιοχή από τα δεξιά και σουτάρει από πλάγια θέση, αλλά η μπάλα περνάει άουτ... by Σπύρος Σιαμπλής
4' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό, από το διώξιμο του Ανουάρ στο γέμισμα του Φορτούνη, μετά από ωραία συνεργασία του με τον Ελαμπντελαουί στη δεξιά πλευρά. by Σπύρος Σιαμπλής
5' Σουτ του Καμαρά, από την εκτέλεση του κόρνερ, η μπάλα περνάει μακριά από την εστία του Διούδη. by Σπύρος Σιαμπλής
8' Αναμπουμπούλα στην περιοχή του Παναθηναϊκού, με τον Ελαμπντελαουί αρχικά να μην μπορεί να σουτάρει, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Διούδης έδιωξε το γέμισμα του Βαλμπουενά για τον Ελ Αραμπί... by Σπύρος Σιαμπλής
11' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον Μακέντα να βγαίνει στην «πλάτη» του Μπα, από κάθετη μπαλιά του Μπουζούκη, να τον αποφεύγει αλλά το πλασέ του να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σα! by Σπύρος Σιαμπλής
16' Σέντρα του Φορτούνη από δεξιά, στην αγκαλιά του Διούδη η μπάλα. by Σπύρος Σιαμπλής
17' Πέσιμο του Καμαρά στην περιοχή, από μονομαχία με τον Κουρμπέλη, ο Κομίνης λέει να συνεχιστεί το ματς... by Σπύρος Σιαμπλής
21' Κίτρινη κάρτα στον Μπα. by Σπύρος Σιαμπλής
23' Cooling break στο ΟΑΚΑ. by Σπύρος Σιαμπλής
Φτάσαμε στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να είναι πολύ μαχητικοί και να έχουν στο ενεργητικό τους τις δύο καλύτερες στιγμές, αλλά... σκορ να μην υπάρχει! Οι φιλοξενούμενοι δεν έχουν βρει τρόπο αντίδρασης στην πίεση ψηλά και το πρέσινγκ του αντιπάλου τους, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να «χτίσουν» επιθέσεις. by Σπύρος Σιαμπλής
26' Κίτρινη κάρτα στον Θεοχάρη, για φάουλ πάνω στον Γκασπάρ. by Σπύρος Σιαμπλής
28' Φάουλ για τον Ολυμπιακό, το εκτελεί ο Βαλμπουενά, διώχνει με κεφαλιά ο Κουρμπέλης. by Σπύρος Σιαμπλής
29' Σέντρα του Βαλμπουενά, από τα αριστερά, κεφαλιά υπό πίεση του Ελ Αραμπί, μπλοκάρει εύκολα ο Διούδης, στην πρώτη τελική του Ολυμπιακού. by Σπύρος Σιαμπλής
30' Προσωρινή διακοπή, λόγω τραυματισμού του Μπουζούκη στον δεξιό του ώμο... by Σπύρος Σιαμπλής
32' Έφυγε στην αντεπίθεση ο Μακέντα, αλλά ο Μπα τον πρόλαβε και τον έκοψε εύκολα αυτή την φορά... by Σπύρος Σιαμπλής
34' Αντεπίθεση για τον Παναθηναϊκό, με τον Ελαμπντελαουί να βάζει ωραία το τάκλιν στον Χατζηγιοβάνη, που ετοιμάζεται να σουτάρει, για να κερδίσει και το άουτ τελικά! by Σπύρος Σιαμπλής
36' Σέντρα του Ελ Αραμπί, από τα αριστερά, ο Διούδης βγαίνει και διώχνει σε κόρνερ. by Σπύρος Σιαμπλής
36' Νέο κόρνερ για τον Ολυμπιακό, αυτή την φορά από την αριστερή πλευρά, μετά το σουτ του Καμαρά και τις κόντρες... by Σπύρος Σιαμπλής
41' Φάουλ του Μπα -που έχει ήδη κίτρινη κάρτα- στον Ανουάρ, σε πολύ καλό σημείο για τον Παναθηναϊκό, στο ημικύκλιο της περιοχής. by Σπύρος Σιαμπλής
43' Απευθείας εκτέλεση του φάουλ από τον Μακέντα, χέρι και κίτρινη κάρτα στον Φορτούνη. by Σπύρος Σιαμπλής
44' Νέα απευθείας εκτέλεση, ξανά από τον Μακέντα, χαμηλά στο τείχος η μπάλα. by Σπύρος Σιαμπλής
45' Ο Ελ Αραμπί διαμαρτύρεται για πέναλτι, αλλά υπάρχει υπόδειξη για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης. by Σπύρος Σιαμπλής
45' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις. by Σπύρος Σιαμπλής
45'+2' Φάουλ του Ανουάρ στον Βαλμπουενά, που δεν φαίνεται σε πρώτη φάση πάντως, υποδεικνύει ο Κομίνης. by Σπύρος Σιαμπλής
Μάλιστα, πηγαίνει στο VAR για να δει αν είναι εντός περιοχής και να υποδείξει πέναλτι... by Σπύρος Σιαμπλής
Κίτρινη κάρτα στον Γιώργο Δώνη για διαμαρτυρία κι ενώ ο Κομίνης δίνει πέναλτι τελικά! by Σπύρος Σιαμπλής
45'+6' Εκτέλεση του πέναλτι από τον Βαλμπουενά, ο Διούδης πέφτει σωστά στην δεξιά του πλευρά και αποκρούει, διατηρώντας το 0-0! by Σπύρος Σιαμπλής
45'+7' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ισόπαλες χωρίς σκορ πάνε στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες. by Σπύρος Σιαμπλής
Δεν άλλαξε... δραματικά η εικόνα του αγώνα ούτε και στο δεύτερο μισό του πρώτου 45λεπτου. Οι του Παναθηναϊκού συνέχισαν να πρεσάρουν ασφυκτικά τον αντίπαλό τους αλλά δεν πήραν το προβάδισμα πριν την ανάπαυλα. Αντιθέτως, παρότι ο Ολυμπιακός έμοιαζε «βραχυκυκλωμένος», θα μπορούσαν να είναι και πίσω στο σκορ αν ο Βαλμπουενά μετουσίωνε σε γκολ την «εφεύρεση» του Κομίνη που μετέτρεψε το επιθετικό του Γάλλου, ο οποίος πατάει εκείνος τον Ανουάρ κι όχι το αντίθετο όπως έδειξε και το ριπλέι, σε πέναλτι... by Σπύρος Σιαμπλής
Χωρίς αλλαγές ξεκινάει ο ΠΑΟ στην επανάληψη. by Σπύρος Σιαμπλής
Οι Σισέ και Χασάν αντικαθιστούν Μπα και Μπουχαλάκη αντίστοιχα, από πλευράς ΟΣΦΠ. by Σπύρος Σιαμπλής
46’ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
50' Σουτ του Μπουζούκη, δεν ήταν δυνατό, με τον Σα να πέφτει και να μπλοκάρει. by Σπύρος Σιαμπλής
51' Αντεπίθεση του Ολυμπιακού από αριστερά και σέντρα του Γκασπάρ, είναι δυνατή και καταλήγει πλάγιο άουτ από την άλλη πλευρά. by Σπύρος Σιαμπλής
54' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό, από τα δεξιά, η μπάλα φτάνει στον Φορτούνη που σουτάρει στην εξέλιξη της φάσης αλλά ακολουθεί κόντρα και η μπάλα απομακρύνεται. by Σπύρος Σιαμπλής
Διαβάστε εδώ την οργισμένη ανακοίνωση της ΠΑΕ Παναθηναϊκός για τις αποφάσεις του διαιτητή Κομίνη. by Σπύρος Σιαμπλής
56' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, με τον Καμπετσή να αντικαθιστά τον Αλεξανδρόπουλο. by Σπύρος Σιαμπλής
58' Κίτρινη κάρτα στον Χασάν, για φάουλ πάνω στον Κουρμπέλη. by Σπύρος Σιαμπλής
59' Καλή σέντρα του Θεοχάρη, από τα δεξιά, αλλά ο Καμπετσής δεν βάζει σωστά το κεφάλι του και χάνεται η ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! by Σπύρος Σιαμπλής
61' Πολύ καλό σουτ του Χατζηθεοδωρίδη στην αντεπίθεση, από μακριά, με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σα. by Σπύρος Σιαμπλής
63' Γέμισμα του Ελαμπντελαουί από δεξιά, για τον Ελ Αραμπί, διώχνει με κεφαλιά ο Κολοβέτσιος. by Σπύρος Σιαμπλής
64' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, με την προβολή του Ελ Αραμπί μέσα από την περιοχή και τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ, ενώ οι του Παναθηναϊκού ζητούν επιθετικό φάουλ... by Σπύρος Σιαμπλής
64' Νέα διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μασούρας και Λοβέρα αντί Βαλμπουενά και Φορτούνη. by Σπύρος Σιαμπλής
66' Κίτρινη κάρτα στον Ελ Αραμπί, για φάουλ στον Θεοχάρη. by Σπύρος Σιαμπλής
68' Κολοβός αντί Χατζηγιοβάνη η κίνηση από πλευράς Παναθηναϊκού. by Σπύρος Σιαμπλής
68' Νέα διακοπή για να δροσιστούν οι 22 παίκτες. by Σπύρος Σιαμπλής
70' Σέντρα του Λοβέρα, κεφαλιά του Μασούρα, αλλά δεν μπορεί να μπει στην πορεία της μπάλας ο Ελ Αραμπί και η μπάλα περνάει άουτ... by Σπύρος Σιαμπλής
73' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό, από αριστερά, περνάει ανεκμετάλλευτο. by Σπύρος Σιαμπλής
74' Κίτρινη κάρτα στον Γκασπάρ, για φάουλ στον Κολοβό. by Σπύρος Σιαμπλής
75' Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Σερπέζης και Περέα στις θέσεις Μπουζούκη και Μακέντα. by Σπύρος Σιαμπλής
77' Κίτρινη κάρτα στον Κουρμπέλη, για φάουλ στον Ελαμπντελαουί. by Σπύρος Σιαμπλής
80' Κίτρινη κάρτα στον Κολοβό, για μαρκάρισμα στον Γκιγέρμε. by Σπύρος Σιαμπλής
83' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό από το διώξιμο του Λοβέρα, περνάει χωρίς αντίκρισμα. by Σπύρος Σιαμπλής
84' Σουτ του Σερπέζη, νέο κόρνερ για τον Παναθηναϊκό κι αυτό ανεκμετάλλευτο. by Σπύρος Σιαμπλής
89' Συνεχίζεται το παιχνίδι μετά από μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Σερπέζη. by Σπύρος Σιαμπλής
Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων. by Σπύρος Σιαμπλής
92' Σουτ του Κολοβού έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στα σώματα των αμυνόμενων. by Σπύρος Σιαμπλής
93' Κίτρινη κάρτα στον Σισέ για φάουλ στον Περέα. by Σπύρος Σιαμπλής
95' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό, αλλά το πλασέ του Καμπετσή από το ύψος της περιοχής κατέληξε στην αγκαλιά του Σα. by Σπύρος Σιαμπλής
Τέλος αγώνα, Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός κόλλησαν στο 0-0. by Σπύρος Σιαμπλής