Ξάνθη-Αστέρας Τρίπολης

Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση της Ξάνθης με τον Αστέρα Τρίπολης, για την 6η αγωνιστική των play-out της Super League 1, στα Πηγάδια. by www.sport-fm.gr
Στην αρχική 11άδα της Ξάνθης βρίσκονται οι Αμπάντ, Μπαξεβανίδης, Καρασαλίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Φασίδης, Τερκί, Μουλέν, Ντε Αμορίμ, Κάστρο και Στάρτζεον. by www.sport-fm.gr
Ενώ το βασικό σχήμα του Αστέρα Τρίπολης απαρτίζουν οι Τσιφτσής, Κώτσιρας, Αντζουλάς, Πασαλίδης, Τασουλής, Μπ. Φερνάντεθ, Μουνάφο, Σίτο, Λ. Φερνάντεθ, Ριέρα και Κρέσπι. by www.sport-fm.gr
Στον πάγκο των αναπληρωματικών για τους γηπεδούχους θα καθίσουν οι Μπέντο, Τζουρίτσκοβιτς, Μαλεζάς, Φοσέ, Σόσα, Θυμιάνης, Καμαρά, Κοβάτσεβιτς και Γκαργκαλατζίδης. by www.sport-fm.gr
Ενώ στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα βρίσκονται οι Παπαδόπουλος, Παναγιώτου, Κάρδαρης, Αλάγκμπε, Χριστόπουλος, Μπελόκ, Κανελλόπουλος, Τζίμας και Αλί Μπαμπά. by www.sport-fm.gr
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Αθανάσιος Τζήλος από τον Σύνδεσμο Λάρισας και χρέη διαιτητή VAR θα εκτελέσει ο Βασίλειος Φωτιάς του Συνδέσμου Πέλλας. by www.sport-fm.gr
Οι Ακρίτες... καίγονται για το «τρίποντο», καθώς είναι στη ζώνη του υποβιβασμού αυτή την στιγμή, ισόβαθμοι με τον Παναιτωλικό στους 32 πόντους... by www.sport-fm.gr
Αντιθέτως, οι Αρκάδες παίζουν για το... γόητρο τους αλλά είναι αήττητοι στο «μίνι» πρωτάθλημα, μετρώντας δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες! by www.sport-fm.gr
1' Σέντρα του Κασάδο από δεξιά, ο Κάστρο δεν καταφέρνει να κοντρολάρει τη μπάλα... by www.sport-fm.gr
6' Γκολ! 1-0 ο Αστέρας, με τον Σίτο να κάνει τη σέντρα από αριστερά στο δεύτερο δοκάρι και ο επερχόμενος Κρέσπι με προβολή να σκοράρει, αφού ο Αμπάντ δεν μπορεί να σταματήσει την πορεία της μπάλας...
8' Πρώτο κόρνερ στο ματς, από την προσπάθεια του Στάρτζεον από αριστερά, περνάει ανεκμετάλλευτο για την Ξάνθη. by www.sport-fm.gr
10' Σουτ του Ντε Αμορίμ, είναι αδύναμο και συρτό, με τον Τσιφτσή να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα. by www.sport-fm.gr
11' Δεύτερο κόρνερ για τους γηπεδούχους, ξανά από την αριστερή πλευρά, ξανά χωρίς αντίκρισμα. by www.sport-fm.gr
16' Ευκαιρία για τον Αστέρα, με το γέμισμα του Σίτο και τον Κρέσπι να κάνει στο «σκαστό» σουτ στο δεύτερο δοκάρι, αλλά τη μπάλα να περνάει άουτ... by www.sport-fm.gr
18' «Απαντάει» στις χαμένες ευκαιρίες η Ξάνθη, με την εκτέλεση φάουλ του Μουλέν και την κεφαλιά του Κάστρο μετά την άστοχη έξοδο του Τσιφτσή, αλλά η μπάλα περνάει πάνω από το τέρμα!
20' Νέα πολύ καλή φάση για τους φιλοξενούμενους, με τον Τασουλή να περνάει δύο αντιπάλους και να βγαίνει απέναντι από τον Αμπάντ, αλλά το πλασέ του από πλάγια θέση να περνάει δίπλα από το απέναντι δοκάρι! by www.sport-fm.gr
23' Καλή στιγμή για την Ξάνθη, με τον Στάρτζεον να προσπαθεί να βρει τον Μπαξεβανίδη αλλά να κερδίζει τελικά το κορνερ, που περνάει κι αυτό ανεκμετάλλευτο με την κεφαλιά του Τερκί να καταλήγει άουτ... by www.sport-fm.gr
27' Επικίνδυνο γύρισμα του Φασίδη από τα δεξιά, παράλληλα με την τελική γραμμή, διώχνει ο Τασουλής. by www.sport-fm.gr
34' Κιτρινη κάρτα στον Λισγάρα, για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Λουίς Φερνάντεθ. by www.sport-fm.gr
35' Κόρνερ για τον Αστέρα, το εκτελεί ο Σίτο, κεφαλιά του Κάστρο, πλάγιο η μπάλα. by www.sport-fm.gr
38' Εκτέλεση του φάουλ από τον Μουλέν, κεφαλιά του ανενόχλητου Κάστρο στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τσιφτσή. by www.sport-fm.gr
42' Αντεπίθεση της Ξάνθης και σέντρα του Φασίδη από δεξιά, διώχνει σε κόρνερ ο Πασαλίδης. by www.sport-fm.gr
42' Εκτέλεση από τον Μουλέν, σουτ του Στάρτζεον στην κίνηση έξω από την περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ. by www.sport-fm.gr
43' Ξαφνικό σουτ του Ντε Αμορίμ από το ύψος της περιοχής κι αριστερά, διώχνει με υπερένταση ο Τσιφτσής! by www.sport-fm.gr
45'+3' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τον Αστέρα Τρίπολης να προηγείται της Ξάνθης με 1-0, χάρη στο γκολ του Κρέσπι από το 6'. by www.sport-fm.gr
Δύο αλλαγές για την Ξάνθη. Γκαργκαλατζίδης και Κοβάτσεβιτς αντί των Τερκί και Φασίδη αντίστοιχα. by www.sport-fm.gr
46' Μονομαχία Τασουλή και Καρασαλίδη που είναι πιασμένοι χέρι-χέρι, ο δεύτερος πέφτει στην περιοχή, φωνάζουν οι της Ξάνθης για πέναλτι, κόρνερ δείχνει ο διαιτητής Τζήλος. by www.sport-fm.gr
46' Εκτέλεση του κόρνερ από αριστερά, ο Κοβάτσεβιτς κάνει ένα σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα στην αγκαλιά του Τσιφτσή! by www.sport-fm.gr
48' Σουτ του Μπαξεβανίδη, από πλάγια θέση και δεξιά, ο Τσιφτσής διώχνει στην κλειστή του γωνία σε κόρνερ, που περνάει ανεκμετάλλευτο για την Ξάνθη. by www.sport-fm.gr
53' Κίτρινη κάρτα στον Κασάδο για μαρκάρισμα στον Κρέσπι και φάουλ σε καλό σημείο για τον Αστέρα... by www.sport-fm.gr
53' Εκτέλεση του φάουλ από τον Μπόρχα Φερνάντεθ, κεφαλιά του Σίτο, άουτ η μπάλα. by www.sport-fm.gr
56' Γκολ! 1-1 η Ξάνθη, με τον Λισγάρα να ισοφαρίζει με σκαστή κεφαλιά, μετά την εκτέλεση του κόρνερ από τον Μουλέν. by www.sport-fm.gr
59' Νέο κόρνερ για τους Ακρίτες, με τον Τσιφτσή να διώχνει το γύρισμα του Στάρτζεον. by www.sport-fm.gr
61' Ωραίο τεχνικό σουτ του Ριέρα, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αμπάντ! by www.sport-fm.gr
63' Κίτρινη κάρτα στον Πασαλίδη για χέρι και φάουλ σε καλό σημείο για την Ξάνθη. by www.sport-fm.gr
64' Απευθείας εκτέλεση από τον Μουλέν, η μπάλα βρίσκει στο τείχος και απομακρύνεται από την κεφαλιά του Πασαλίδη... by www.sport-fm.gr
66' Ο Γκαργκαλατζίδης κάνει ένα πολύ ωραίο και δύσκολο σουτ από πλάγια θέση και δη μέσα δεξιά, για να νικήσει τον Τσιφτσή και να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του, μετά από «κάθετη» του Μουλέν στον Μπαξεβανίδη κι ασίστ του τελευταίου... by www.sport-fm.gr
Η φάση θα εξεταστεί από τον Τζήλο μέσω VAR για χέρι του Μουλέν στο ξεκίνημα της φάσης, ο οποίος βλέπει και κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία... by www.sport-fm.gr
Ακυρώνεται το πανέμορφο ομολογουμένως τέρμα του Γκαργκαλατζίδη, με το ριπλέι να επιβεβαιώνει το χέρι, 1-1 το σκορ! by www.sport-fm.gr
79' Ο Κώτσιρας δεν κάνει καλά το κοντρόλ μέσα στην περιοχή, ενώ στη συνέχεια το σουτ του βρίσκει πάνω στον Μπαξεβανίδη! by www.sport-fm.gr
80' Τζουρίτσκοβιτς αντί Στάρτζεον και Σόσα στη θέση του Καρασαλίδη για την Ξάνθη. by www.sport-fm.gr
84' Πέναλτι για τον Αστέρα, με τον Μπαξεβανίδη να ανατρέπει τον Αλί Μπάμπα και τον Τζήλο να υποδεικνύει την παράβαση! by www.sport-fm.gr
85' Γκολ! 2-1 ο Αστέρας, με τον Λουίς Φερνάντεθ να εκτελεί το πέναλτι, στέλνοντας τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Αμπάντ, που πέφτει στην αριστερή και δεν μπορεί να αποκρούσει... by www.sport-fm.gr
90' Αλλαγή για τον Αστέρα, με τον Λουίς Φερνάντεθ να δίνει τη θέση του στον Αλάγκμπε. by www.sport-fm.gr
90'+2' Ο Γκαργκαλατζίδης πέφτει στο έδαφος από χτύπημα του Αντζουλά, αλλά ο διαιτητής Τζήλος λέει να συνεχιστεί το ματς. by www.sport-fm.gr
90'+5' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη, με τον αμαρκάριστο Ντε Αμορίμ να πλασάρει άστοχα από το ύψος της μικρής περιοχής! by www.sport-fm.gr
90'+9' Λήξη της αναμέτρησης, με τον Αστέρα Τρίπολης να επικρατεί της Ξάνθης με 2-1. by www.sport-fm.gr
Σας ευχαριστούμε πολύ που παρακολουθήσατε μαζί μας την σημερινή αναμέτρηση στα Πηγάδια... by www.sport-fm.gr