Ολυμπιακός-ΑΕΚ

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ για την αυλαία των play off της Super League. by Αποστόλης Λιβάνιος
Πρόκειται αφενός για ένα ματς-φιέστα για τους Πειραιώτες για την επιστροφή στους τίτλους, ενώ οι κιτρινόμαυροι έχουν βαθμολογικό κίνητρο, καθώς είναι ακόμα ζωντανοί για τη δεύτερη θέση που οδηγεί στο Champions League. Θα αποτελέσει και πρόβα για τον τελικό, αν και έχουν κάνει αλλαγές οι δύο προπονητές. by Αποστόλης Λιβάνιος
Θέλουν βέβαια νίκη και παράλληλα ήττα του ΠΑΟΚ για να πετύχουν τον στόχο τους, αφού δεν έκαναν ένσταση για τη γνωστή υπόθεση της Τετάρτης για τα δελτία by Αποστόλης Λιβάνιος
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων, για τις οποίες ενημερωθήκατε νωρίτερα από το sport-fm.gr και τον ΣΠΟΡ FM 94,6 by Αποστόλης Λιβάνιος
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Γκασπάρ, Σισέ, Μπα, Τσιμίκας, Γκιγέρμε, Καμαρά, Βαλμπουενά, Ραντζέλοβιτς, Φορτούνης και Ελ Αραμπί. by Αποστόλης Λιβάνιος
ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης, Σβάρνας, Οικονόμου, Παουλίνιο, Σιμάνσκι, Σιμόες, Αλμπάνης, Βέρντε, Μάνταλος, Αραούχο by Αποστόλης Λιβάνιος
Στον πάγκο των Πειραιωτών: Αλέν, Σεμέδο, Μπουχαλάκης, Μασούρας, Λοβέρα, Αβραάμ, Καφού, Τοροσίδης, Χριστοδουλόπουλος. by Αποστόλης Λιβάνιος
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Μπάρκας, Λάτσι, Σταμουλής, Κρίστιτσιτς, Σαμπανάτζοβιτς, Μπότος, Λιβάγια, Ολιβέιρα, Μαχαίρας by Αποστόλης Λιβάνιος
Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου. Βοηθοί: Ιορδάνης Απτόσογλου, Δημήτριος Σαμοϊλης 4ος Διαιτητής: Γεώργιος Βρέσκας - VAR: Κοτσάνης, Μεϊντάνας by Αποστόλης Λιβάνιος
Έξω από το φαληρικό γήπεδο είναι οπαδοί του Ολυμπιακού που είναι σε mood φιέστας by Αποστόλης Λιβάνιος
Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για τις 20:00, θα καλυφθεί τηλεοπτικά από το Novasports1 και ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή Νίκου Σταματέλου by Αποστόλης Λιβάνιος
Ο Πέδρο Μαρτίνς έχει πάρει όλους τους παίκτες στην αποστολή λόγω φιέστας by Αποστόλης Λιβάνιος
Γενικότερα οι δύο προπονητές δίνουν ανάσες σε βασικά εργαλεία τους. Αφού αφενός ο Πορτογάλος έχει στον πάγκο Σεμέδο και Μπουχαλάκη, ενώ ο Ιταλός τους Μπάρκα, Λιβάγια και Ολιβέιρα by Αποστόλης Λιβάνιος
Σχεδόν όλα έτοιμα για τη σέντρα by Αποστόλης Λιβάνιος
Σέντρα στο ματς! by Αποστόλης Λιβάνιος
1' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Κακό γέμισμα του Τσιντώτα, που έστειλε την μπάλα πάνω στον Ραντζέλοβιτς, ο οποίος έστρωσε για τον Ελ Αραμπί, αλλά ο Μαροκινός έκανε... τζούφιο τελείωμα by Αποστόλης Λιβάνιος
Φάουλ από τα δεξιά για τον Ολυμπιακό, σε καλή θέση για γέμισμα by Αποστόλης Λιβάνιος
3' Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ωραίο γέμισμα του Βαλμπουενά, σκαστή κεφαλιά του Ελ Αραμπί που έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τσιντώτα. by Αποστόλης Λιβάνιος
5' Εκτέλεση του Βαλμπουενά από τα δεξιά, κόντρα και η μπάλα στον Τσιντώτα από την παρέμβαση του Σιμόες, αλλά έχει σηκωθεί το σημαιάκι για οφσάιντ ούτως ή άλλως. by Αποστόλης Λιβάνιος
Έχει μπει δυνατά ο Ολυμπιακός, έχει καλά τρεξίματα και καλή κυκλοφορία της μπάλας, την ώρα που η ΑΕΚ είναι οχυρωμένη πίσω και τον περιμένει. by Αποστόλης Λιβάνιος
7' Σουτ του Βαλμπουενά στην κίνηση, η μπάλα έξω. by Αποστόλης Λιβάνιος
8' Πρώτη τελική για την ΑΕΚ. Ο Αλμπάνης κινήθηκε από τα αριστερά, έδωσε για τον Μάνταλο και αυτός στον Σιμάνσκι που έπιασε φαλτσαριστό σουτ λίγο πάνω από την εστία του Σα. by Αποστόλης Λιβάνιος
10' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 1-0! Ωραίο χτίσιμο της επίθεσης από τους Πειραιώτες, όπου μετά από ωραίο γέμισμα του Καμαρά, ο Φορτούνης έκανε κεφαλιά-πάσα από τα δεξιά και έστρωσε για τον Βαλμπουενά που με δυνατό-χαμηλό σουτ νίκησε τον Τσιντώτα. by Αποστόλης Λιβάνιος
Σκληρό φάουλ του Γκιγέρμε στον Αραούχο και στημένη μπάλα από τα δεξιά για την ΑΕΚ. by Αποστόλης Λιβάνιος
Απομάκρυνε ο Σα στην εκτέλεση του Βέρντε by Αποστόλης Λιβάνιος
17' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Βγήκε στην κόντρα με δύο πάσες (Σα και Ελ Αραμπί), έφυγε το κοντρόλ του Ραντζέλοβιτς που έπιασε δυνατό σουτ και ο Τσιντώτας έδιωξε. by Αποστόλης Λιβάνιος
18' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Σκαστή κεφαλιά του Σισέ, ενστικτωδώς σε κόρνερ ο Τσιντώτας. by Αποστόλης Λιβάνιος
Πολύ καλύτερος ο Ολυμπιακός σε αυτό το διάστημα, ο Καρέρα πρέπει να κάνει κάτι για να αλλάξει εικόνα η ομάδα του. Το ξεκίνημα θυμίζει το πρόσφατο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ by Αποστόλης Λιβάνιος
20' Πολύ καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ! Κακή συνεννόηση του Σισέ με τον Σα, με τον πρώτο να απομακρύνει και με σχεδόν ανυπεράσπιστη εστία ο Βέρντε έστειλε την μπάλα πάνω στον Πορτογάλο. by Αποστόλης Λιβάνιος
21' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 2-0! Έπειτα από τρομερή μπαλιά του Φορτούνη, ο Λάζαρ Ράντζέλοβιτς τσίμπησε την μπάλα και άδειασε τον Μπακάκη κάνοντας αλλαγή κατεύθυνσης και εκτέλεσε τον Τσιντώτα με εξωτερικό φάλτσο. Πανέμορφο γκολ! by Αποστόλης Λιβάνιος
Αυτό το γκολ το πετυχαίνει σε ένα σημείο που προσπαθούσε να αναθαρρήσει η ΑΕΚ και της κόβει τα φτερά ο Ολυμπιακός by Αποστόλης Λιβάνιος
Cooling break by Αποστόλης Λιβάνιος
Επιστροφή στη δράση by Αποστόλης Λιβάνιος
28' Εξαιρετική προσπάθεια του Μάνταλου από τα αριστερά, κόντρα σε τρεις παίκτες του Ολυμπιακού, αλλά το σουτ του από το ημικύκλιο ήταν πολύ άστοχο. by Αποστόλης Λιβάνιος
37' Επίθεση με καλές προϋποθέσεις για την ΑΕΚ, χωρίς κάτι καλό. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην κόντρα με τον Μάνταλο που επέλεξε πάσα κι όχι σουτ, αλλά δεν βρήκε τον Αλμπάνη. by Αποστόλης Λιβάνιος
38' Πολύ άστοχο σουτ του Μάνταλου by Αποστόλης Λιβάνιος
41' Κεφαλιά του Σισέ σε κόρνερ του Βαλμπουενά, έδιωξε η άμυνα της ΑΕΚ. by Αποστόλης Λιβάνιος
43' Σουτ του Σιμάνσκι, μπλόκαρε ο Σα by Αποστόλης Λιβάνιος
45' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Βέρντε νίκησε τον Σισέ και μπήκε από τα δεξιά, αλλά όχι και τον Σα που του είπε "όχι", διώχνοντας σε κόρνερ by Αποστόλης Λιβάνιος
45+1' Κεφαλιά του Αραούχο στο κόρνερ του Μάνταλου, η μπάλα έφυγε παράλληλα με την εστία by Αποστόλης Λιβάνιος
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
Κάπως πιο ισορροπημένη η κατάσταση πλέον. Ο Ολυμπιακός έχει κατεβάσει ταχύτητα κι η ΑΕΚ είναι πιο απειλητική και σίγουρα λιγότερο νωθρή. by Αποστόλης Λιβάνιος
Ημίχρονο στο Φάληρο. Ολυμπιακός-ΑΕΚ 2-0! Ο Βαλμπουενά άνοιξε το σκορ στο 10' με συρτό σουτ, έπειτα από κεφαλιά πάσα του Φορτούνη, ενώ στο 21' ο Ραντζέλοβιτς ζευγάρωσε τα τέρματα των γηπεδούχων με πανέμορφο γκολ. Εντυπωσιακό το πρώτο 20λεπτο των Πειραιωτών, που κυριάρχησαν κι είχαν πολλές τελικές, με την ΑΕΚ να είναι νωθρή σε αυτό το διάστημα, κατέβασε ταχύτητα στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, που ήταν συνολικά πολύ καλύτερος.Το πρώτο ημίχρονο θυμίζει πολύ αυτό της πρόσφατης αναμέτρησης των δύο ομάδων στο ΟΑΚΑ. by Αποστόλης Λιβάνιος
Θα γίνει αλλαγή ο Αλμπάνης όπως φαίνεται by Αποστόλης Λιβάνιος
Κρίστιτσιτς αντί Αλμπάνη για την ΑΕΚ by Αποστόλης Λιβάνιος
Θα μεταφερθεί στο αριστερό φτερό ο Σιμάνσκι by Αποστόλης Λιβάνιος
Έναρξη στο δεύτερο μέρος! by Αποστόλης Λιβάνιος
53' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Λάθος του Φορτούνη στο κέντρο, ο Μάνταλος έδωσε για τον Αραούχο, που μοίρασε για τον Μάνταλο, ο οποίος πλάσαρε εκτός εστίας by Αποστόλης Λιβάνιος
56' Άστοχη κεφαλιά του Αραούχο σε κόρνερ του Μάνταλου. by Αποστόλης Λιβάνιος
Λιβάγια και Ολιβέιρα σε λίγο στο ματς για την ΑΕΚ by Αποστόλης Λιβάνιος
59' Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Δυνατό σουτ του Μάνταλου, πέφτει χαμηλά και διώχνει ο Σα. by Αποστόλης Λιβάνιος
Έχει ανέβει η ΑΕΚ, αρκετά νωθρός ο Ολυμπιακός. Συνολικά είναι αρκετά διαφορετική η εικόνα του αγώνα σε σχέση με το πρώτο μέρος. Σχεδόν τα πάντα έχουν προέλθει από τα πόδια του Μάνταλου για τους φιλοξενούμενους by Αποστόλης Λιβάνιος
61' Ολιβέιρα αντί Αραούχο και Λιβάγια αντί Βέρντε για την ΑΕΚ by Αποστόλης Λιβάνιος
62' Μασούρας και Μπουχαλάκης αντί Ελ Αραμπί και Ραντζέλοβιτς by Αποστόλης Λιβάνιος
Στην κόντρα η ΑΕΚ με τον Παουλίνιο, αλλά η σέντρα του (με τον Λιβάγια να είναι στην περιοχή) έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Σα, που διάβασε καλά τη φάση. by Αποστόλης Λιβάνιος
66' Δυνατό-άστοχο σουτ του Λιβάγια. by Αποστόλης Λιβάνιος
70' Πολύ άστοχο σουτ του Μπακάκη by Αποστόλης Λιβάνιος
73' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 3-0! Ο Οικονόμου και ο Σιμόες έκαναν λάθος στην πίεση του Ολυμπιακού, ο Φορτούνης βρήκε τον Βαλμπουενά, που άδειασε τον Τσιντώτα, αλλά η άμυνα της ΑΕΚ έδιωξε πάνω στη γραμμή και ο Καμαρά πήρε το... ριμπάουντ για το τρίτο γκολ των γηπεδούχων. Στη δεύτερή τους τελική στο δεύτερο μέρος (η πρώτη είναι του Βαλμπουενά στην ίδια φάση) by Αποστόλης Λιβάνιος
74' Ο Τοροσίδης αντί του Βαλμπουενά κι Παπαδόπουλος αντί του Μπα. by Αποστόλης Λιβάνιος
Έπεσε εντελώς ο ρυθμός στον αγώνα. Οι δύο ομάδες έχουν... συμβιβαστεί με τη μοίρα τους στο ματς by Αποστόλης Λιβάνιος
86' Σαμπανάτζοβιτς αντί Μάναταλου στο ματς by Αποστόλης Λιβάνιος
89' Χριστοδουλόπουλος αντί Φορτούνη. Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
Φινάλε στο Φάληρο. Ολυμπιακός-ΑΕΚ 3-0! Αυτά από εμάς, καλό σας βράδυ! by Αποστόλης Λιβάνιος