Λειψία-Παρί Σεν Ζερμέν

Καλησπέρα σας. by Σπύρος Σιαμπλής
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση της Λειψίας με την Παρί Σεν Ζερμέν, για την ημιτελική φάση του Champions League, στη Λισσαβώνα. by Σπύρος Σιαμπλής
Ανεξάρτητα από το ποια εκ των δύο ομάδων θα προκριθεί στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, την προσεχή Κυριακή, ένα είναι σίγουρο: το φετινό Champions League θα έχει έναν «φρέσκο» φιναλίστ... by Σπύρος Σιαμπλής
Κι αυτό γιατί, ούτε οι «ταύροι», αλλά ούτε και οι Γάλλοι έχουν καταφέρει να φτάσουν ποτέ τόσο… μακριά στην κορυφαία ποδοσφαιρική διασυλλογική διοργάνωση του πλανήτη όλα αυτά τα χρόνια! by Σπύρος Σιαμπλής
Φυσικά, δεν πρέπει να λησμονήσουμε να αναφέρουμε πως, ανεξαρτήτως νικητή, στον φετινό τελικό θα βρεθεί δεδομένα -τουλάχιστον- ένας Γερμανός τεχνικός, με τους Γιούλιαν Νάγκελσμαν και Τόμας Τούχελ να… ερίζουν για τη «θέση». by Σπύρος Σιαμπλής
Ενώ υπάρχει πάντοτε το ενδεχόμενο παρουσίας κι ενός ακόμα, σε περίπτωση που η Μπάγερν Μονάχου του Χανς Ντίτερ Φλικ αποκλείσει αύριο την Λιόν... by Σπύρος Σιαμπλής
Θυμηθείτε εδώ τις 11άδες των δύο σημερινών αντιπάλων. by Σπύρος Σιαμπλής
Από εκεί και πέρα, στον πάγκο των αναπληρωματικών για την Λειψία θα καθίσουν οι Εμβογκό, Τσάουνερ, Όρμπαν, Χαϊνταρά, Φόρσμπεργκ, Άνταμς, Λούκμαν, Σικ, Χάλστενμπεργκ, Ράμος, Μπορκόφσκι και Βοζ. by Σπύρος Σιαμπλής
Ενώ στον πάγκο της Παρί θα βρίσκονται οι Μπουλκα, Ίνοσεντ, Βεράτι, Τσούπο-Μοτίνγκ, Ικάρντι, Σαράμπια, Κουρζαβά, Ντιαλό, Ντράξλερ, Μπάκερ, Γκαγιέ και Νταγκμπά. by Σπύρος Σιαμπλής
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Μπγερν Κάιπερς από την Ολλανδία και χρέη διαιτητή VAR θα εκτελέσει ο συμπατριώτης του Πολ Φαν Μπέκελ. by Σπύρος Σιαμπλής
Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την προθέρμανση τους και βρίσκονται στα αποδυτήρια πλέον... by Σπύρος Σιαμπλής
Βρίσκονται ήδη στην κερκίδα οι αναπληρωματικοί των δύο ομάδων. by Σπύρος Σιαμπλής
Κι ενώ βγαίνουν τώρα στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες της Λειψίας, μαζί με τους διαιτητές... by Σπύρος Σιαμπλής
Για να τους ακολουθήσουν οι ποδοσφαιριστές της Παρί Σεν Ζερμέν, δευτερόλεπτα μετά. by Σπύρος Σιαμπλής
Ένας Γερμανός σε κάθε 11άδα και τρεις Γάλλοι στη Λειψία, έναντι δύο στην Παρί... by Σπύρος Σιαμπλής
Όλα έτοιμα πλέον για την έναρξη της αναμέτρησης! by Σπύρος Σιαμπλής
Όρκος νίκης από Γερμανούς και Γάλλους. by Σπύρος Σιαμπλής
1’ Αρχίζει ο αγώνας, με την Παρί Σεν Ζερμέν στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
3' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς, για την Λειψία, με τον Ενκουενκού να γυρίζει και να σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά τη μπάλα να κοντράρει στον... Πόουλσεν και να απομακρύνεται. by Σπύρος Σιαμπλής
7' Φοβερή χαμένη ευκαιρία για την Παρί, με την κάθετη του Εμπαπέ για τον Νεϊμάρ, που κάνει το πλασέ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα σταματάει στο αριστερό δοκάρι του Γκουλάτσι και περνάει άουτ! by Σπύρος Σιαμπλής
9' Σουτ του Ζάμπιτσερ, είναι αδύναμο και μπλοκάρει εύκολα ο Ρίκο. by Σπύρος Σιαμπλής
11' Κόρνερ για την Παρί, από αριστερά, κεφαλιά του Μαρκίνιος, η μπάλα στο κεφάλι του Πόουλσεν και νέο κόρνερ... by Σπύρος Σιαμπλής
12' Εκτελείται το κόρνερ με «κομπίνα», ο Μουκιελέ κόβει το γέμισμα του Ντι Μαρια από τα αριστερά, διώχνοντας σε τρίτο διαδοχικό κόρνερ. by Σπύρος Σιαμπλής
13' Γκολ! 1-0 η Παρί Σεν Ζερμέν, όταν από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έξω αριστερά από τον Ντι Μαρία, ο Μαρκίνιος παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στην απέναντι γωνία του Γκουλάτσι, ανοίγοντας το σκορ για τους Γάλλους.
by Σπύρος Σιαμπλής
Καλός ρυθμός, ένα γκολ, άλλο ένα δοκάρι... Ότι ακριβώς περιμέναμε από τον πρώτο ημιτελικό είναι η αλήθεια! by Σπύρος Σιαμπλής
17' Νέα πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους «πρωτευουσιάνους» να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, με τον Γκουλάτσι να νικάει στο τετ α τετ τον Εμπαπέ, που ήταν πάντως οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης... by Σπύρος Σιαμπλής
17' Κόρνερ για την Παρί, περνάει ανεκμετάλλευτο. by Σπύρος Σιαμπλής
18' Πρωτο κόρνερ στο ματς για την Λειψία, από τα αριστερά, η μπάλα περνάει πάνω από το κεφάλι του Ουπαμεκανό. by Σπύρος Σιαμπλής
22' Φάουλ σε καλό σημείο για τους Γερμανούς, λίγο πριν το ημικύκλιο... by Σπύρος Σιαμπλής
23' Απευθείας εκτέλεση του Ζάμπιτσερ, η μπάλα βρίσκει στο τείχος και περνάει κόρνερ. by Σπύρος Σιαμπλής
24' Εκτέλεση του κόρνερ από αριστερά, από τον Ανχελίνο, ο Πόουλσεν δεν μπορεί να κάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι... by Σπύρος Σιαμπλής
25' Πολύ καλή ευκαιρία για τη Λειψία να ισοφαρίσει, με τον Λάιμερ να κάνει την κούρσα από δεξιά, να γυρίζει την κατάλληλη στιγμή στον επερχόμενο Πόουλσεν, αλλά το πλασέ του πάνω στην κίνηση να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ρίκο! by Σπύρος Σιαμπλής
35' Ένα ακόμα φάουλ σε καλή θέση για την Παρί, μια ακόμα προσπάθεια του Νεϊμάρ, αλλά η απευθείας εκτέλεση του σταματάει εκ νέου στο δοκάρι του Γκουλάτσι! by Σπύρος Σιαμπλής
38' Λάθος από τον Λάιμερ, ο Εμπαπέ παίρνει την μπάλα, δίνει στον Νεϊμάρ ο οποίος ανοίγεται από αριστερά, μπαίνει στην περιοχή, αλλά ο Μουκιελέ τον κόβει καθαρά... by Σπύρος Σιαμπλής
42' Γκολ! 2-0 η Παρί Σεν Ζερμέν, με τον Γκουλάτσι να κάνει λάθος διώξιμο της μπάλας, τον Παρέδες να κάνει την διαγώνια μπαλιά στην περιοχή και από το απίθανο «τακουνάκι» του Νεϊμάρ ο Ντι Μαρία με πλασέ σκοράρει σε καίριο σημείο για την ομάδα του!
44' Νέα πολύ καλή ευκαιρία για την Παρί, με τον Εμπαπέ να δίνει στον Νεϊμάρ όμως το πλασέ του πέρασε ελάχιστα άουτ! by Σπύρος Σιαμπλής
45' Δύο λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις. by Σπύρος Σιαμπλής
45'+3' Κίτρινη κάρτα στον Κιμπεμπέ, για φάουλ πάνω στον Όλμο. by Σπύρος Σιαμπλής
45'+4' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με την Παρί να προηγείται με 2-0 της Λειψίας. by Σπύρος Σιαμπλής
Διπλή αλλαγή για την Λειψία. Φόρσμπεργκ και Σικ στις θέσεις και Ενκουενκού και Όλμο. by Σπύρος Σιαμπλής
Χωρίς αλλαγή συνεχίζει η Παρί. by Σπύρος Σιαμπλής
46’ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την Λειψία στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
51' Κόρνερ για την Λειψία, από την αριστερή πλευρά, κεφαλιά του Σικ, νέο κόρνερ από τα δεξιά αυτή την φορά... by Σπύρος Σιαμπλής
51' Εκτέλεση του Ανχελίνο, περνάει ανεκμετάλλευτη η φάση για την Λειψία. by Σπύρος Σιαμπλής
54' Φάουλ σαν... κόρνερ για την Παρί, από τα δεξιά, διώχνει ο Φόρσμπεργκ όπως όπως. by Σπύρος Σιαμπλής
56' Γκολ! 3-0 η Παρί, μετά από φάση διαρκείας με τον Μπερνάτ να ανοίγει το κοντρόλ αρχικά, αλλά να σκοράρει σε δεύτερο χρόνο, με κεφαλιά από τη σέντρα του Ντι Μαρία από αριστερά και να «καθαρίζει» πιθανότατα νωρίς νωρίς με την πρόκριση...
Δεν υπήρχε οφσάιντ, αλλά ούτε και φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης, όπως επιβεβαιώθηκε και μέσω του VAR. by Σπύρος Σιαμπλής
61' Καλό σουτ του Ζάμπιτσερ, μπλοκάρει τη μπάλα ο Ρίκο. by Σπύρος Σιαμπλής
61' Κίτρινη κάρτα στον Λάιμερ, για φάουλ στον Κιμπεμπέ. by Σπύρος Σιαμπλής
62' Χάλστενμπεργκ αντί Λάιμερ, η επόμενη κίνηση του Νάγκελσμαν. by Σπύρος Σιαμπλής
64' Άνταμς αντί Καμπλ, για την Λειψία. by Σπύρος Σιαμπλής
70' Σέντρα του Ντι Μαρία, κεφαλιά του Εμπαπέ, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και πέρασε ελάχιστα άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
Η Παρί Σεν Ζερμέν έχει εξασφαλίσει την παρουσία της στο μεγάλο παιχνίδι της Κυριακής και πλέον κάνει συντήρηση δυνάμεων, αφού η Λειψία παρά τις αλλαγές δεν δείχνει ικανή να «επιστρέψει» στο ματς... by Σπύρος Σιαμπλής
72' Καλή προσπάθεια του Παρέδες, μπλοκάρει την μπάλα ο Γκουλάτσι. by Σπύρος Σιαμπλής
76' Καλή στιγμή για την Λειψία, με τον Ανχελίνο να σουτάρει με δύναμη και τον Ρίκο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ! by Σπύρος Σιαμπλής
76' Εκτέλεση του κόρνερ από αριστερά, περνάει ανεκμετάλλευτο για την Λειψία... by Σπύρος Σιαμπλής
79' Κίτρινη κάρτα στον Χάλστενμπεργκ, για φάουλ στον Νεϊμάρ, αλλά και στον Πόουλσεν, για διαμαρτυρία. by Σπύρος Σιαμπλής
80' Απευθείας εκτέλεση του Νεϊμάρ, διώχνει με γροθιές ο Γκουλάτσι, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Ούγγρος διώχνει και το νέο σουτ-φωτοβολίδα του Παρέδες... by Σπύρος Σιαμπλής
81' Νέο λάθος για την Λειψία, αυτή την φορά από τον Κλόστερμαν, αλλά ο Γκουλάτσι προλαβαίνει και διώχνει. by Σπύρος Σιαμπλής
83' Όρμπαν μέσα, Κλόστερμαν έξω. by Σπύρος Σιαμπλής
83' Διπλή αλλαγή και από την Παρί. Βεράτι αντί Ερέρα και Ντράξλερ αντί Παρέδες. by Σπύρος Σιαμπλής
86' Αλλαγές για την Παρί. Μέσα οι Τσούπο-Μοτίνγκ και Σαράμπια, εκτός οι Ντι Μαρία και Εμπαπέ by Σπύρος Σιαμπλής
90' Δύο λεπτά καθυστερήσεων. by Σπύρος Σιαμπλής
90'+2' Λήξη της αναμέτρησης. by Σπύρος Σιαμπλής
Η Παρί Σεν Ζερμέν πραγματοποίησε επίδειξη δύναμης κόντρα στη Λειψία, επικρατώντας 3-0 και πηγαίνει στον τελικό του φετινού Champions League. Σκόρερ οι Μαρκίνιος, Ντι Μαρία και Μπερνάτ, με τον Αργεντινό να έχει τις ασίστ στο γκολ που δεν πέτυχε. by Σπύρος Σιαμπλής
Μείνετε συντονισμένο στο sportfm.gr για την ανάλυση του αγώνα. Καλό σας βράδυ by Σπύρος Σιαμπλής